Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Редански: Нормативно има минимални отстояния на опасни производства от населените места

| Интервю
Кадър от взривовете в складовете за фойерверки в Елин Пелин
Снимка: БГНЕС

Нормативната база регламентира за отделни видове производства и съхранение на взривни вещества и боеприпаси минимални отстояния от населени места и инфраструктура.

Това обясни в интервю за БНР Борис Редански, собственик на фирма за военни продукти.

"Обикновено се изчислява на базата на т.нар. тротилов еквивалент", уточни той.

Отстоянията зависят от натовареността на даден обект – максималното количество взривно вещество, което би могло да бъде обработвано и съхранявано на даден обект, посочи Редански.

"Не познавам материята на фойерверките като пиротехнически изделия. За боеприпасите, за военната продукция от десетилетия има специални изисквания, когато се изгражда такъв обект. Винаги се търсят дерета, райони естествено отделени от натурата в три посоки – естествени възвишения, препятствия, които биха попречили да се разпространи взривната вълна и да бъде насочена нагоре."

Изграждат се и защитни съоръжения в отделните сгради, така че ако възникне инцидент в една, той да не бъде прехвърлен в друга, допълни Борис Редански.

Той сподели, че вече 4 години има проблем с "фотоволтаична централа, която е изключително близо – на 300-350 метра и почти на 300 градуса обгражда завода".

"Не бих казал, че точната дефиниция е взрив. В пиротехниката взривното вещество е малко, но има съпътстващи елементи, метални прахове. В съчетание с взривни вещества в по-голямо количество се получава взривно горене. За разлика от взрива скоростта на детонацията е в пъти по-малка, но е достатъчно опасна. За мен има предаване на взривното горене от един склад към друг", коментира Редански за случая в Елин Пелин.

Той изрази мнение, че разстоянието между складовете, в които се случиха взривовете и най-близките къщи е малко.

"Тези неща се неглижират до момента, в който се случи трагедия. Нещата потъват в забвение, докато не дойде следващият трагичен случай", обобщи Редански.

"Бизнес се губи, бизнес се създава. Човешкият живот е дар, който не се връща. Институциите би трябвало да спрат да чакат да се случи нещо, за да започнат да обръщат внимание на превенцията."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в наредбата за дроновете, транспортното министерство предлага по-строги мерки

Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки. Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за..

публикувано на 02.07.25 в 08:26

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир, след което участва в освещаването на Българо-Грузински духовно-културен център "Дарбази", създаден с подкрепата на грузинската общност у нас. Центърът е в памет на основателите на Светата обител Григорий и Абасий Бакуриани и грузинските богослови Йоан Петрици и Григорий - монаси от..

публикувано на 02.07.25 в 08:26
Цончо Ганев

Цончо Ганев: Потъваме в дългова криза още преди еврозоната

Влизането в еврозоната ще допринесе да потънем още повече в дълг, заяви пред БНР Цончо Ганев, заместник-председател на "Възраждане" и на парламента. За правителството разбирането за устойчивост на публичните финанси е да потънем още преди влизането в еврозоната в дългова криза , смята той. При 41 милиарда дълг преди настоящото управление..

публикувано на 02.07.25 в 08:11

Кампания за кръводаряване в големите областни центрове

Кампания за кръводаряване ще се проведе в кръвните центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград. Акцията започва в 8,30 часа и ще продължи до 12 часа, а нейни организатори са Българската асоциация на пострадали при катастрофи, фондациите "Ангели на пътя", "Ключът е любовта", "Стефан Стефанов" и Асоциацията за..

публикувано на 02.07.25 в 08:09
Джей Ди Ванс

Републиканците в Сената приеха мегазаконопроекта на Тръмп за федералните данъци и разходи

С решаващия глас на вицепрезидента Джей ди Ванс републиканците в американския Сенат приеха мегазаконопроекта на Доналд Тръмп за намаляване на федералните данъци и разходи, известен още като "Големия красив законопроект". Законопроектът беше приет с 51 на 50 гласа с помощта на вицепрезидента Джей Ди Ванс, след като трима републиканци гласуваха..

публикувано на 02.07.25 в 08:00
ВТУ

Среща на българските училища в чужбина във Велико Търново

Българските неделни училища зад граница се събират на годишната си среща във Великотърновския университет.  35 представители на българските неделни училища от Испания, Гърция, Кипър, Италия, Германия, Австрия, Турция, Румъния, Сърбия, Албания и Обединените арабски емирства три дена ще обсъждат на срещата си във Великотърновския университет..

публикувано на 02.07.25 в 08:00
Калоян Стайков

Калоян Стайков за поскъпването на тока: Върнахме се 10 г. назад в регулирането на цените

" Голямата разлика при промяната в цената идва от очакваната цена, на която НЕК продава електроенергията за крайните снабдители . Разликата между прогнозната цена и постигнатата такава е около 50 лв. на мегаватчас, която позволява и намаляване при крайната цена на микса на крайните снабдители и съответно крайната цена за домакинствата". Това..

публикувано на 02.07.25 в 08:00