Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Редански: Нормативно има минимални отстояния на опасни производства от населените места

| Интервю
Кадър от взривовете в складовете за фойерверки в Елин Пелин
Снимка: БГНЕС

Нормативната база регламентира за отделни видове производства и съхранение на взривни вещества и боеприпаси минимални отстояния от населени места и инфраструктура.

Това обясни в интервю за БНР Борис Редански, собственик на фирма за военни продукти.

"Обикновено се изчислява на базата на т.нар. тротилов еквивалент", уточни той.

Отстоянията зависят от натовареността на даден обект – максималното количество взривно вещество, което би могло да бъде обработвано и съхранявано на даден обект, посочи Редански.

"Не познавам материята на фойерверките като пиротехнически изделия. За боеприпасите, за военната продукция от десетилетия има специални изисквания, когато се изгражда такъв обект. Винаги се търсят дерета, райони естествено отделени от натурата в три посоки – естествени възвишения, препятствия, които биха попречили да се разпространи взривната вълна и да бъде насочена нагоре."

Изграждат се и защитни съоръжения в отделните сгради, така че ако възникне инцидент в една, той да не бъде прехвърлен в друга, допълни Борис Редански.

Той сподели, че вече 4 години има проблем с "фотоволтаична централа, която е изключително близо – на 300-350 метра и почти на 300 градуса обгражда завода".

"Не бих казал, че точната дефиниция е взрив. В пиротехниката взривното вещество е малко, но има съпътстващи елементи, метални прахове. В съчетание с взривни вещества в по-голямо количество се получава взривно горене. За разлика от взрива скоростта на детонацията е в пъти по-малка, но е достатъчно опасна. За мен има предаване на взривното горене от един склад към друг", коментира Редански за случая в Елин Пелин.

Той изрази мнение, че разстоянието между складовете, в които се случиха взривовете и най-близките къщи е малко.

"Тези неща се неглижират до момента, в който се случи трагедия. Нещата потъват в забвение, докато не дойде следващият трагичен случай", обобщи Редански.

"Бизнес се губи, бизнес се създава. Човешкият живот е дар, който не се връща. Институциите би трябвало да спрат да чакат да се случи нещо, за да започнат да обръщат внимание на превенцията."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затвориха за движение прохода Троян - Кърнаре заради пожар

Четири екипа на пожарната гасят огъня, пламнал край карловското село Кърнаре. Заради пожара се наложи спиране на движението през прохода Троян - Кърнаре. Пламъците са обхванали дъбова гора, заяви кметът на селото Боньо Бонев. На този етап няма опасност за населеното място. Огънят е на 4 километра от Кърнаре. Проходът остава затворен до..

публикувано на 27.07.25 в 16:25

Лидерите на Тайланд и Камбоджа ще се срещнат в понеделник за мирни преговори

Временният министър-председател на Тайланд Пхумтам Вечаячай и министър-председателят на Камбоджа Хун Манет ще се срещнат в понеделник в Малайзия за мирни преговори заради граничния конфликт между двете страни, предаде Франс прес. Преговорите ще бъдат водени от министър-председателя на Малайзия и председател на АСЕАН Анвар Ибрахим, посочи..

публикувано на 27.07.25 в 16:18

Жителите на кюстендилското с. Рашка гращица се заканиха с гражданско неподчинение заради безводие

Жителите на кюстендилското с. Рашка гращица се заканиха с гражданско неподчинение заради безводие, каза кметът на селото Светослав Сухарски. На общо събрание в края на седмицата местните хора се оплакаха от пълно безхаберие по проблема от страна на Общината в Невестино, както и от оператора "Кюстендилска вода". Местните хора ще напишат писмо до..

публикувано на 27.07.25 в 16:10
Турски екипи помагат за гасенето на пожара край Лесово.

Турция е изпратила помощ за борбата с пожара в района на Лесово

Екип от 22 души и 5 пожарни автомобила от Турция са били изпратени, за да се включват в гасенето на пожара в района на ямболското Лесово на българо-турската граница. Това съобщи турското посолство в София.  Второ денонощие се опитват да овладеят пожара в землището на село Лесово на българо-турската граница Помощта е била изпратена от..

публикувано на 27.07.25 в 16:01

Нов пожар в Ямболско - в местността Бакаджик, откъм село Чарган

Сигнал за нов пожар е постъпил в Областната дирекция на МВР – Ямбол, съобщи говорителят ѝ Татяна Павлова. Той е пламнал с местността Бакаджик край Ямбол, откъм село Чарган (община Тунджа). Огънят е навлязъл в борова гора. Няма опасност за близкото населено място, посочват от полицията. На място са изпратени три противопожарни автомобила...

публикувано на 27.07.25 в 15:57
Дорин Речан и Росен Желязков

Росен Желязков: От догодина ще предложим програма за посещение на деца от Тараклия в България

Правителството ще предложи с бюджета за догодина програма, по която 300 - 400 деца от Тараклия да посещават България и да опознават историческата си родина. Време е да направим Български Еразъм за децата на Тараклия, каза премиерът Росен Желязков на среща с етническите българи от град Тараклия. Съхраняването на Тракийския регион в Молдова..

публикувано на 27.07.25 в 15:53

Десетки населени места във Великотърновско са на драстичен воден режим

Проблемът с безводието във Великотърновска област се задълбочава. Десетки населени места са на драстичен воден режим.   Пет села в община Елена, които са до питейния язовир "Йовковци", минаха на воден режим. За махалите Усои и Новачкини вода има във вторник и петък за по два часа. В Крумчевци чешмите ще текат за два часа вечер в понеделник и..

публикувано на 27.07.25 в 15:46