Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Новаков в поредицата - "Магията на театъра"

2
Георги Новаков
Снимка: Георги Бангиев

Георги Новаков е гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра"Основател и Изпълнителен директор на Фондация "А`Аскеер", Новаков е кръстникът на театралните награди "Аскеер". В периода 1990 – 2001 г. е председател на Управителния съвет на Творческия фонд на Съюза на артистите в България.

Актьорът Георги Новаков проникновено достига до същността на героите си, особено прецизен е в изграждането на образите и винаги вълнува със своите превъплъщения. 

Новаков е актьор от Театър "Българска армия", художествен ръководител по актьорско майсторство за драматичен театър в Театрален колеж "Любен Гройс". Той завършва ВИТИЗ "Кръстю Сарафов" през 1974 год. След това е по разпределение в Плевенския театър, а от 1977 год. е в Театъра на армията. 

"Как се насочих към актьорската професия ли? - на шега и заради един бас.

Ние бяхме от първия випуск на Софийската математическа гимназия, тогава само 3 класа- Един ден класната ни, математичка, ни попита кой какво ще кандидатства. Естествено съучениците ми бяха с насоченост - математика и днес сред тях има много инженери, ядрени физици, биолози, но аз като на шега казах - "Във ВИТИЗ". Дотогава не бях излизал на никаква сцена и затова се хванахме на бас с моя клас

Казах си, колко му е да се явя на изпитите и да науча един монолог, едно стихотворение, допуснаха ме само до първия кръг и после ме скъсаха. След това ме приеха право в СУ, отидох и войник, по-късно отново кандидатствах във ВИТИЗ докато ме приемат, спомни си с усмивка Георги Новаков. 

Много са неговите роли на сцената: Ричард – “Всичко в градината” от Е.Олби; Крал Филип – “Тил Ойленшпигел” от Гр.Горин; Вуйчо Ваньо – “Вуйчо Ваньо” от А. П.Чехов; Д-р Лвов – “Иванов” от А.П.Чехов; Питър – “Случка в зоопарка” от Е.Олби; Меркуцио – “Ромео и Жулиета” от У. Шекспир. А също така роли в “Дните на сем.Турбини” от М.Булгаков; “Ученик на дявола” от Б. Шоу; “Гувернант” от Брехт; “Щастлив случай” от Сл. Мрожек; “Носорози” от Й.Йонеско; “Луна за несретници” от Ю. О`Нийл; "Чайка" от А.П. Чехов и много други. 

Освен това е част от "Хамлетмашина" от Хайнер Мюлер, реж. Бернхард Ойстершулте - съвместен проект на Театър "Българска армия". 

Новаков има участия в много филми, телевизионни сериали, в телевизионния театър, както и многобройни рецитали и дублажи.

Георги Новаков и Пламена Бачийска

В предаването ще чуете още: актрисата Светлана Славова, Йосиф Сърчаджиев, студентките от Театрален колеж "Любен Гройс", на които Новаков води класове по Актьорско майсторство за драматичен театър - София Борисова, Цветина Рангелова, Преслава Цветкова.


Още по темата в интервюто на Пламена Бачийска с Георги Новаков в рубриката - "Магията на театъра".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41