Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмила Петкова: Има риск второто плащане по ПВУ да не бъде в пълен размер

Людмила Петкова
Снимка: БТА

Има риск второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост на стойност 653 милиона евро да не бъде получено в пълен размер. За това предупреди служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова от парламентарната трибуна по време на изслушване по темата.

Причината е, че страната все още не е изпълнила няколко от ангажиментите си по ПВУ. Трябва да бъдат приети Закон за несъстоятелност на физическите лица, Закон за защита на хората, които подават сигнали за нарушения, процедурни правила за членове на Антикорупционната комисия, промени в Кодексите за етично поведение на българските съдии и на българските прокурори и следователи, както и Пътна карта за така наречената климатична неутралност. Тези законодателни промени да бъдат приети без забавяне призова депутатите министър Петкова:

"Европейската комисия се очаква в средата на тази година да направи оценката по второто плащане, след което България има 6-месечен срок, в който, ако не представи информация за тези реформи, че са изпълнени, тоест законопроектите не са приети, съответно ще бъде наложена финансова корекция, която след това България не може да претендира да бъде установена".

Министър Петкова посочи пред депутатите, че крайният срок, в който България трябва представи на ЕК исканията си за промени в своя План за възстановяване и устойчивост е 11 септември. Правителството възнамерява да поиска отпадане на ангажимента, според който до 2025 година въглеродните емисии от производството на електроенергия трябва да бъдат намалени с 40 процента спрямо 2019 г.

Другото основно искане на Брюксел, което България ще се опита да предговори, предвижда "Булгартрансгаз“ и Електроенергийният системен оператор да бъдат извадени от структурата на Българския енергиен холдинг. Според министъра на енергетиката Владимир Малинов едно подобно отделяне крие риск за финансовата стабилност на холдинга: 

"Може би единственият и най-голям риск е свързан с т.нар. облигационни заеми и възможността същите да станат предсрочно изискуеми. Ако се стигне до тази реформа да бъде изпълнена, това ще доведе и до необходимост от предоговаряне с всички облигационери на условията по облигационния заем", каза в НС министърът на енергетиката Владимир Малинов.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН академик Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски подписаха меморандум за сътрудничество между двете институции. Той предвижда информиране на обществото по въпроси, свързани с развитието на научната дейност у нас и инициативи за популяризиране на научните дейности и изследвания, провеждани в академията.  Юлиан Ревалски..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Процес срещу трима адвокати на Навални в Русия

Руски съд започна днес съдебен процес срещу трима адвокати, които са представлявали покойния опозиционен лидер Алексей Навални. Вадим Кобзев, Алексей Липцер и Игор Сергунин бяха арестувани през октомври 2023 г. Тримата са обвинени в участие в "екстремистка" организация - обвинения, за които се предвижда максимален срок от шест години...

публикувано на 12.09.24 в 13:58
Димитър Марков

Димитър Марков: Не виждам пречка този ВСС да упражни едно от конституционните си правомощия

Доведени сме до ситуация, в която почти всички важни въпроси, опиращи до някаква юридическа обосновка, са в графата "Нееднозначни" . Това каза пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, и уточни: "Не мога да кажа, че еднозначно е решен въпросът (избор на нов главен прокурор - б.р.). Чисто..

публикувано на 12.09.24 в 13:31
Лодка с нелегални мигранти на пристанището на град Палеохора, о-в Крит.

Атина настоя за общоевропейско решение на миграционната криза

В интервю пред медиите гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че Европа трябва да излезе с общо решение за справяне с мигрантския поток. Атина предлага промяна в охраната на външните граници. "Бреговата охрана на Гърция не е служба по посрещане на мигранти", подчерта премиерът Мицотакис в отговор на обвиненията, че гръцките граничари..

публикувано на 12.09.24 в 13:31
Киър Стармър

Киър Стармър: Националното здравеопазване трябва да се реформира или да умре

Във Великобритания в голяма реч днес се очаква премиерът Киър Стармър да предупреди, че националното здравеопазване трябва "да се реформира или да умре", след като правителството ще публикува независимо разследване на състоянието на здравната служба с много отрицателни заключения. Докладът, който беше поръчан от министъра на здравеопазването..

публикувано на 12.09.24 в 13:24

Радев изтъкна предимствата на бизнес средата у нас пред китайския бизнес

Президентът Румен Радев изтъкна предимствата на бизнес средата в България и висококвалифицираните специалисти пред китайския бизнес. Държавният глава участва в българо-китайски бизнес форум, посветен на 75-та годишнина от създаването на Китайската народна република. Ниските данъци и висококвалифицираните кадри създават много добри условия за..

публикувано на 12.09.24 в 13:03

Руска атака срещу енергийна инфраструктура в Украйна

Руски дронове нанесоха значителни щети на енергийната инфраструктура на северния украински град Конотоп при нощна атака, при която бяха ранени най-малко 14 души и беше прекъснато електрозахранването на населеното място. Според украинските военновъздушни сили ударът по Конотоп е бил част от по-широка руска атака, при която са използвани 64 дронове...

публикувано на 12.09.24 в 12:58