Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-широко разпространение през есента на грипа и респираторно синцитиалния вирус

Проф. Аргирова: Covid-19 не може да се нарече сезонен, ще е активен през цялата година

Важно е да има нова актуализирана ваксина, смята проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова
Снимка: Станислава Пирчева

"Covid-19 не е престанал да мутира, той е в състояние на еволюция. За Гърция и Белгия има данни за ръст на заболелите, в САЩ има също сериозен ръст в отделни щати, което означава, че изменчивостта на този коронавирус продължава, каза за "Нощен Хоризонт" вирусологът проф. Радка Аргирова.

Три вируса излагат на риск почивката на кипърци и туристи на острова

"Вирусът търси начин да продължи да живее, да се разпространява, а това става чрез заразяване на нови лица, когато може да се пребори с техния имунитет.

За отделните варианти на Covid-19 последната година е важно да кажем, че преживяват подобни, еднакви мутации, което означава, че те се стремят да "бият в една обща точка" - тази цел е да инфектират по-дълбоко клетката.

Според мен също вирусът не може да се нарече сезонен, той ще е активен през цялата година.

Новият подвариант "Флирт" идва като название от аминокиселините, които се изменят, те ще продължат да се развиват, защото хората спряха да се изследват или малко се тестват, което ни пречи да знаем в момента кой вариант и къде и до каква степен е разпространен.

Сега отиваме и към сезона на респираторните инфекции - грип и респираторно синцитиалния вирус, като очакванията на специалистите са те да бъдат много по-разпространени през тази есен. Към тях ще се включат и Флирт, и други мутации.

Това, което трябва да се направи на национално ниво, е да имаме точна информация какви са вариантите, които са разпространени, което е много трудно

И не заради липса на финансиране или лаборатории, а защото е спаднала бдителността да се правят PCR - тестове, които да се изпращат след това към Националния център по заразни и паразитни болести за секвениране, за да определят те какво циркулира у нас.

Второто нещо, за което настоява и световната общност, e да има нова актуализирана ваксина. Имаше дискусия кои варианти да се допълнят и включат в новата ваксина.

Предполага се, че в края на септември вече ще има такава ваксина, която ще се препоръчва изключително на хората над 60 години, защото се оказа, че възрастта е от ключово значение. Има и данни за България от 10% смъртност през март 2024 г. от мутациите на коронавируса", допълни още вирусологът.

Проф. Аргирова каза също, че препоръчва на места с голямо струпване на хора да се носят маски. Също и проветряване на въздуха, висока лична хигиена и на храната, топлинна обработка на храната също е от полза.

4-5 дни е инкубационния период на Флирт, но има и асимптомно протичане, като два дни преди да се появи симптоматиката, човек е заразен и може да пренесе инфекцията по въздушно-капков път.

Рядко има загуба на вкус и мирис, но се случва и седмица след симптомите, човек да бъде още заразен. Затова от седмица до 10 дни е добре да се направи самоизолация, за да се пазят и околните.

Не протича тежко, но това е страшното, защото заблуждава с тези неспецифични признаци, които са като настинка, второто нещо, вирусът - много добре понася горещината и влажния въздух, което способства за неговото разпространение.

 България има малък процент на ваксинирани, много от хората получиха и естествен имунитет след преболедуване, а ваксината има по-слаба защита към новите мутации, отколкото в началото, затова е възможно при определен брой хора да възникне по-малко или по-голямо огнище. Винаги съм казвала, че България ще остане ендемична и ще има такива ендемични огнища, и го виждам на практика", допълни проф. Аргирова за БНР.

"Вирусът Нипа ни е отдавна известен, правеше малки огнища в Австралия преди много години, сега в Индия има прекрасни условия да се развива, не мисля, че ще се стигне до световна пандемия или епидемия, защото ние имаме опит как да се борим с него", посочи още проф. Аргирова.

Проф. Аргирова съобщи за БНР, че след изследвания на отпадните фекални води в софийски и бургаски отпадни води са открити вируси, които имат общо с Covid-19, което означава, че това е едно силно предупреждение, че вирусът го има и той е тук. Подобни изследвания се правят регулярно в цял свят. 

Проф. Радка Аргирова

Проф. Аргирова е предложена за удостояване с орден "Св. св. Кирил и Методий" - огърлие, за нейните особено значими заслуги в развитието на вирусологията, включително приноса ѝ в борбата със СПИН и Covid-19. Предстоящото удостояване на проф. Аргирова с ордена е заслужено признание за нейния принос в медицинската наука и общественото здраве.

В разговора ще чуете и журналистката Юлия Пискулийска за съвместната им работа, както и за значението на тяхната дейност в областта на медицината и журналистиката.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51