Шестото издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" ще се проведе от 1 до 4 август. То събира музиканти от България и САЩ, които изпълняват обичани, а също и малко познати, и съвсем нови произведения.
Първият концерт е в четвъртък, 1 август, в Културния дом на Гоце Делчев от 19.00 ч. с произведения от Йохан Себастиан Бах, Франц Шуберт, Едуард Елгар, както и от българската композиторка от Лондон Добринка Табакова, която заема важно място във всички издания на фестивала.
Следващите три концерта (в петък, събота и неделя) ще се проведат в село Ковачевица, в читалище "Светлина", с чийто ремонт от няколко години са се заели артистите. До момента е готов покривът на читалището, терасата, работи се по реконструкцията на едно фоайе, както и на ограда. За целта музикантите от фондация "Неотъпкана пътека" с председател пианистката Лора Чекоратова, която от години живее в Ню Йорк, добавят нови инициативи. С тях подпомагат ремонтите, както и артистичната дейност на "Неотъпкана пътека". Тази година това са "Вечеря с кауза" в местен ресторант и "Подари стол".
"Ние знаехме от самото начало, че за да може да отстояваме думата "неотъпкана" пътека трябва всяка година да измисляме начини да създаваме нови неща. Миналата година започнахме нова инициатива, която е създаване на нови творби от български композитори и техните световни премиери. Добринка Табакова написа квинтет, който получи своята предпремиера в Ковачевица и в Гоце Делчев, а после той прозвуча в Пловдив и в Ню Йорк. След това започнахме да работим с трима други български композитори – Светлин Христов, Лора Ал-Ахмад и Петър Керкелов. Миналата година те гостуваха в Ковачевица, прекараха една седмица там, разучиха историята и звуците на региона, запознаха се с музикантите. Написаха три творби, които пък тази година ще са в центъра на всичките ни програми", разказа Лора Чекоратова.
От самото началото фестивалът "Неотъпкана пътека" има своето ядро от музиканти, които отново ще се включат в програмата му – освен Лора Чекоратова, това са цигуларите Георги Вълчев и Никола Таков, певицата Мариана Карпатова, виолистът Румен Цветков, виолончелистът Александър Сомов. Към тях ще се присъединят още български инструменталисти, както и гости от чужбина.
Интервюто на Татяна Иванова с Лора Чекоратова в предаването "Алегро виваче" можете да чуете в звуковия файл.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..