Политиката на бъдещия президент на Съединените щати по отношение на Централна и Югоизточна Европа и Близкия изток и до колко тази тема ще бъде застъпена в кампаниите за изборите през ноември на основните претенденти - Камала Харис и Доналд Тръмп. Темата коментира пред БНР Юлия Жожа - експерт по Черноморския регион в Близкоизточния институт в САЩ и преподавател по международни отношения и европейска сигурност в Университета Джорджтаун.
Как оценявате случващото се в американския политически живот?
Политиката тук, във Вашингтон, е доста динамична и за да ви отговоря ще използвам известната поговорка, че понякога за десетилетия не се случва почти нищо, но понякога за дни се случват десетилетия. И точно така се чувстваме в момента тук, в Съединените щати. Покушението срещу Доналд Тръмп, оттеглянето на Джо Байдън от изборите през ноември, номинацията на Камала Харис и на Джей Ди Ванс за вицепрезидент - това са събития, които занапред ще ни дадат отговори за това каква ще е предизборната кампания и как ще се позиционират демократите и републиканците в американския политически живот.
Камала Харис ще е кандидат за президент на демократите. Какви послания очаквате да изпрати тя към избирателите ? Ще се разграничи ли от политиката на Байдън или напротив, ще я продължи?
Вицепрезидентите по принцип отговарят за вътрешната политика в страната. През последните години обаче Камала Харис беше възприемана като отсъстваща. За това е рано да се прецени как тя ще се позиционира в кампанията си и дали ще се разграничи от Джо Байдън. Харис се възприема като прогресивна и ляво настроена по отношение на определени политики като например правата на ЛГБТ общността, миграцията и абортите. Това са неща, които вълнуват голяма част от обществото и ще са от значение за изборите. Важно е да се види дали тя ще успее да се пребори с хиперполяризацията на обществото напоследък. Камала Харис се възприема като лява, Доналд Тръмп като десен, а това прави изборът труден за гласоподавателите, симпатизиращи на центристките партии.
Тази хиперполяризация, за която говорите, може ли да бъде преодоляна от Камала Харис или Доналд Тръмп или напротив - този процес може да се задълбочи?
В момента сме свидетели на противопоставяне, започнало от самото начало на влизането на Камала Харис в изборната надпревара с прилагането на много краен, по моему, подход по отношение на Доналд Тръмп. Ще видим как тази стратегия ще се възприеме от избирателя и какво ще е влиянието и върху резултата от вота, а и върху политиката като цяло.
Един от важните въпроси за обществото и за партньорите на Съединените щати е този за очакванията от предложенията им за външната политика. В каква посока очаквате да се развива тя при Камала Харис и Доналд Тръмп?
Очакванията са Камала Харис да следва линията на Джо Байдън, който е безспорен евроатлантик и това дава надежда, че Съединените щати ще инвестират в отношенията с Европа. Партньорствата и съюзите обаче ще изглеждат по коренно различен начин, ако за президент бъде избран Доналд Тръмп, защото както видяхме през първия му мандат, той не цени съюзите. Очаквам Харис да обясни на американците защо Украйна и региона на Централна и Източна Европа са в националния интерес на Съединените щати. А, от европейските страни очаквам да демонстрират политика на единство по отношение на НАТО и Европейския съюз, ако в Белия дом се завърне Доналд Тръмп, който не харесва Алианса, Украйна и партньорствата.
А каква очаквате да бъде политиката за Близкия изток?
Това е голям въпрос. И тук е важно как ще се позиционира Камала Харис, ако спечели срещу Доналд Тръмп. Ако демократите спечелят може би ще видим продължение на политиката на Джо Байдън, който е много критикуван, че е произраелски настроен. Кандидатът на републиканците също е в добри отношения с Израел, което подхранва очакванията за още по-твърда политика срещу Иран и за завръщане на политиката на Доналд Тръмп за Близкия Изток, каквато наблюдавахме в първия му президентски мандат.
Интервюто на Владимир Митев с Юлия Жожа в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството на Обединеното кралство обмисля национализирането на концерна "Бритиш стийл", тъй като сред министрите нарастват опасенията, че доменните пещи на компанията в Скънторп може да останат без суровини до дни, съобщи Би Би Си. Министърът на финансите Рейчъл Рийвс се опита да увери работниците в завода в графство Линкълншър, че..
Семейства с ниски доходи в Кипър могат да се включат в правителствената програма за жилища на достъпни наеми. Днес се отваря платформата за подаване на заявления от потенциални наематели по плана "Реновиране - наем", обявиха от Вътрешното министерство.: Кандидат-наемателите ще могат да се възползват от новия план, ако отговарят на..
Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в левове, с падеж на 22 януари 2028 .г и годишен лихвен купон от 2,75%. От сайтовете на финансово..
Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни. В националния протест, организиран от различни синдикати, участва целият персонал от железопътния транспорт. Искат се..
Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс". Въоръжените сили на САЩ разполагат с повече от 100 000..
Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа вашингтонско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това решение с нежеланието на Пекин да отмени отвените мита в размер на 34% спрямо американски стоки до..
В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният заместник-министър Спаска Кинчева на заседание на временната парламентарна комисия относно проблемите с..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..