Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От столичния зоопарк искат крокодила, собственикът му не го дава

Снимка: БТА

Представители на Зоологическата градина в София и Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)-София пристигнаха в столичния квартал "Ботунец", за да вземат открития там крокодил, но представящият се за собственик на животното не им позволява.

Той иска да получи протокол, както и основание, заради което искат да вземат животното. Има засилено полицейско присъствие, както и граждани в района. Сред присъстващите има напрежение. 

Около 30 минути представителите на столичния зоопарк и РИОСВ и представящите се за собственици на животното спорят имат ли право да му го отнемат. 

Влечугото е установено от служители на районната администрация на "Кремиковци". Кметът на района Лилия Донкова е сезирала Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)-София, както и Българската агенция по безопасност на храните. От Общината обясниха още, че басейнът, който крокодилът е обитавал, е изграден върху част от общински имот.

Извършва се проверка, казаха за БТА от РИОСВ - София. Те са били уведомени със сигнал от район „Кремиковци“. 

"Не може да съобщим подробности, на място има специалист херпетолог, който ще определи какъв точно вид е животното, дали има документи и дали е разрешено отглеждането му в домашни условия", обясниха от ведомството.

Директорът на столичния зоопарк Добромир Бориславов потвърди за БТА, че техен експерт е отишъл на място, за да съдейства на РИОСВ-София. По думите му трябва да се определи вида, ще се вземе и решение дали животното да бъде иззето. Каквото зависи от нас, ще помогнем, защото не е нормално такива ценни животни да се отглеждат в такива неприятни условия, коментира Бориславов. Изглежда като крокодил, но може да е алигатор или кайман, поясни той. И обясни, че има конвенция, която класифицира животните като видове във връзка с тяхната значимост с няколко приложения, като документът представлява регламент за борба с незаконната търговия с екзотични диви животни. В приложение 1 са животните, абсолютно забранени за търговия и подлежат на изземане от притежателя им. Приложение 2 се касае за животни, които подлежат на регистрация и могат да бъдат притежавани и отглеждани, но в подходящи условия, обясни Бориславов. Ако собственикът е придобил животното по законен начин и го е регистрирал в РИОСВ, има право да го отглежда. Фин момент е при какви точно условия се отглежда животното, коментира още Бориславов. От това, което чух до момента, условията са изключително неподходящи, да не кажа и много лоши и най-вероятно РИОСВ ще вземат решение да изземат конкретното животно и да го настанят в столичния зоопарк, уточни Добромир Бориславов. Експертът подчерта, че отглеждането на диви животни в домашни условия може да е опасно. Като малки дивите животни са много сладки, но когато пораснат започват да стават опасни и самите им стопани понякога не са наясно с рисковете, заяви Бориславов. 


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50