България, Гърция и Кипър са страните, които се нареждат в европейския Топ 3 за най-големи изгорели площи през 2024 година. Какво се прави по отношение на превенцията, потушаването и последиците от пожарите в трите държави, обясниха кореспондентите на БНР в едни от най-засегнатите от огнената стихия райони.
Бедствено положение е обявено за общините Тополовград и Харманли. Причината е пожар в землището на хасковското село Черепово.
Христо Христов – сътрудник на Радио Стара Загора, посочи, че по думите на директора на хасковската пожарна Митко Чакалов, пожарът, който лумна вчера около обяд, е ограничен, но все още е активен.
"Има какво още да потушават огнеборците. До края на деня се очаква да говорим за успокояване на ситуацията. Към тази сутрин вече става въпрос за 12 хиляди декара пожар. Гори гора, сухи треви и храсти. На място днес ще работят 15 екипа. Пожарът се е развил на три фронта. Най-проблемен остава един участък около с. Черепово в северната част".
Чакалов обясни, че най-вероятно днес няма да бъде търсена помощта на хеликоптер, каза още Христов.
Вероятно пожарът е тръгнал от изхвърлена незагасена цигара, посочи сътрудникът на Радио Стара Загора.
"Това е основната версия на полицията. Огънят е тръгнал в близост до асфалтовия път до с. Черепово".
Опасност за населените места няма, категорични са огнеборците, каза Христов.
Зам.-областният управител каза, че е осигурена 30-тонна водоноска.
Рано е да се каже дали ще бъде вдигнато бедственото положение, посочи сътрудникът на Радио Стара Загора.
"Ситуацията може да се влоши заради силния вятър и високите температури, които се очакват".
В планината Славянка над 160 души ще се борят днес с пожара по въздух и по суша.
Кети Тренчева – кореспондент на БНР в Благоевград, отбеляза, че при този пожар се регистрира най-продължителната битка на хората с огнената стихия. А едва днес има индикации за развръзка. Тя припомни, че областта, която е предимно планинска, беше обградена от три страни от пожари през миналата седмица.
Пожарът на границата с Гърция продължава да е активен, посочи Тренчева. Тя отбеляза, че френски, шведски и испански самолети са се притекли на помощ на България.
"Липсваше обаче споделена отговорност от двете страни на границата с Гърция. От гръцка страна се действаше само по въздух. Северната им граница остана наш проблем. На 23 юли огънят прехвърли граничната бразда. Работата на нашите огнеборци беше в рискова среда, защото имаше мини от двете страни на границата".
Хората в Славянка, които са денонощно на пожара, са преуморени, каза още Тренчева.
"Те успяха да изтощят бедствието. Днес е решителният ден. Ще има атака и от въздуха, и от земята. Изградиха се широки просеки и пожарните коли успяха да се качат в планината".
Пожарът е засегнал близо 5 хиляди декара на наша територия, обясни кореспондентът на БНР в Благоевград.
Планините все повече се обезводняват, напомни тя.
"А пожарите показаха крещящ дефицит на техника. Доброволците се оказаха истинските природозащитници".
Катя Пеева – кореспондент на БНР в Гърция, обясни, че според гърците билото на планината Славянка не е рисков район за населените места и хора.
"Там има екипи. На това място се действа, но специалистите споделят, че теренът е труден, а заради наличието на мини става и много рисков.
В Солун е една от базите на самолетите за гасене на пожари. Няма пренебрегване на опасността.
От гръцка страна действат професионални пожарникари. Не пускат доброволците. Държавата разполага с достатъчно техника - водоносни коли, самолети, хеликоптери".
Медиите съобщават, че за подпалване на три пожара е арестуван професор, който преподава в полицейската академия, разказа тя в предаването "Преди всички".
"В рисковите райони на горите има камери за проследяване. Най-добрата информация се получава от местните хора. Пожарникарите са толкова добри специалисти, че винаги могат да кажат дали пожарът е умишлен. Извършват се арести непрекъснато.
Промениха и наказателния закон. Наказанията вече са много сурови. До десет години при пожар по невнимание, до 20 - при умишлен".
Бранислава Бобанац- кореспондент в Кипър, обясни, че сурови наказания са предвидени и в островната държава.
"До 12 години затвор и 100 хиляди евро глоба ще се налагат за предизвикване на пожари в Кипър по последни законови промени. Досега действаха също строги мерки и санкции - 10 години затвор и 50 хиляди евро за палежи в горските райони.
Заради рекордните горещини, продължаващото засушаване и географското си положение Кипър се намира в много пожароопасна ситуация".
Тя отбеляза, че има арестувани.
"Разследват се случаи. Голяма присъда – от 8 години, беше наложена на 69-годишен мъж, за когото беше доказано, че е запалил в селската си къща трева, за да изчисти, което предизвика най-големия пожар в историята на Кипър. Това беше през юли 2021 година. Загинаха четирима души, 8 села бяха евакуирани, а щетите са за над 15 милиона евро".
Бобанац разказа, че още докато са продължавали разчистванията на терените, са обявени и помощите.
"Бързо се действа. Компенсации за пожарите от началото на юни започнаха да се изплащат в началото на юли".
У нас за обезщетения от началото на лятото са дадени малко над 306 хиляди лева.
Анализите на Христо Христов, Кети Тренчева, Катя Пеева и Бранислава Бобанац може да чуете в звуковия файл.Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..