Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

| Анализ
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.
Снимка: БТА


Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония, късче от "края на света", част от което е в Чили. 

Страната все още се възстановява от най-опустошителните пожари в новата си история, които взеха 135 жертви. Областта Валпараисо беше най-засегната от бедствието през февруари - горещ месец от лятото в Южното полукълбо.

Президентът Габриел Борич подчерта, че трагедията е от най-големите, преживявани от страната. Властите завиха, че пожарите са умишлени. Във връзка с потушаването им беше отбелязана особеност на Чили - единствено там от целия свят пожарникарите са доброволци и не получават заплата за труда си в спешната служба. С основна тежест върху доброволците е и системата за гасене на пожари в Парагвай и Перу.

Разрушени къщи, изгорели коли, разруха - тази картина оставиха пожарите във Валпараисо през февруари. Седмици наред огънят и хората водиха епична битка в "райската долина", както гласи названието на областта и едноименната столица. В региона живеят милион и 800 хиляди души и много от тях завинаги ще запомнят пожарите.

"Всички мислехме, че е лош сън, но беше суровата реалност. Никога не си бяхме представяли, че ще преживеем такова нещо", разказва местен жител.



Всичко изгоря, ще трябва да започнем пак от нулата, подчертават ощетените от случилото се. Спомнят си, че всичко е станало много бързо. Пламъците са се разпространили с невероятна скорост и са станали неконтролируеми.

"Всичко стана за секунди. Забелязахме дим от две страни и докато се усетим, бяхме в капан. Трябваше да бягаме бързо. Само за малко влязохме вкъщи да си вземем нещо, а като излязохме димът беше станал много гъст, на децата им прилоша, тръгнахме веднага. Всичко решавахме и правехме сами - никой не дойде да ни каже, че трябва да се евакуираме или каквото и да било", обясни местна жителка.

По-късно стана ясно, че проблем в телекомуникациите е попречил потребителите да получат поне едно от десетките съобщения, изпратени от Системата за оповестяване при извънредни ситуации.

Освен това беше съобщено, че пожарите са започнали от четири огнища, запалени умишлено, които са се разпространили много бързо. Президентът Габриел Борич подчерта: "Трудно е да си представим как може да съществуват толкова бездушни хора, способни да предизвикат смърт и болка в такива мащаби. Виновните трябва да бъдат наказани не само с категорично осъждане от обществото, но и с цялата сила на закона".

Правителството обяви траур в памет на загиналите при пожарите. Огънят изпепели къщи, обеществени сгради, превозни средства, ценни рестителни видове.

Експертът по екология от университета Консепсион Рафаел Гарсия припомня, че няколко седмици е продължила горещата вълна в централната част на Чили с температури до  градуса. Не е валяло в продължение на много месеци. Такава мегасуша създава изключително благоприятни условия за трагедията, а липсата на вода я задълбочава и затруднява пожарникарите. И едно особено важно обстоятелсто - постепенно в годините е имало замяна на местната растителност с нетипични видове

Това, разбира се, не е всичко. Списъкът на предпоставките за нещастието продължава с липса на териториално планиране, масово незаконно строителство на къщи от леснозапалими материали, без разрешителни, без строителен контрол и без съответните пътища. Така в критичен момент единственият възможен маршрут за изход се оказва напълно задръстен от превозни средства и опитващите се да избягат от огъня са хванати в капан. 

В извънредни обстоятелства са поставени и пожарникарите: "Работата беше много интензивна, много сложна. Борихме се с няколко огнища. Дадохме всичко, за да поставим огъня под контрол, но след няколко часа той отново настъпваше".



Междувременно трябват много повече хора, отколкото има в местните списъци на огнеборците за борбата със стихията. Във Валпараисо се стичат хиляди огнеборци, които от пристигането веднага се втурват в неравната битка.

"Почти нямаше време за почивка - гасихме през нощта до три-четири, а после сутринта отново бяхме на крак от седем и половина", разказва огнеборец.

"Много са нещата, за които трябва да мислиш, докато гасиш пожар - като посоката на вятъра примерно. Иначе рискуваш да се окажеш блокиран. Опитът обаче позволява да прецениш правилно къде можеш да влезеш и къде не бива", споделя друг пожарникар.

Експерти изтъкнаха също, че през последните години заради високите температури и голямата суша пожарите са били и с по-голям мащаб и сила, но въпреки това не са били толкова смъртоносни. Във Валпараисо те заемат обща площ от 47 хиляди хектара - много по-малко, отколкото през декември 2022 г., когато огънят е обхванал 200 000 хектара. Няколко години по-рано - през 2017 г. са горели над 500 000.

Общата територия на Чили е 756 хиляди кв. км. Населението е 19 милиона. 57 500 са общо пожарникарите в страната, от тях - над 12 хиляди жени.

За последната година към доброволческото формирование са се присъединили 5800 души. Сред изтъкваните причини за интереса - семейна традиция, въпрос на чест и обществен дълг.

Подробности можете да чуете в материала на Савина Спасова за предаването "Чуй лятото" с Мария Петрова и Зорница Близнашка в звуковия файл.

По публикацията работи: Зорница Близнашка и Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Чили обяви извънредно положение заради големи горски пожари

Извънредно положение бе обявено в Чили заради горски пожари, засегнали обичайно посещаваните от туристи райони на южноамериканската страна, предаде Франс прес.  Властите смятат, че огнената стихия може да е отнела живота на около 10 души. Пожарите..

публикувано на 03.02.24 в 08:25

Венецуела се бори с рекорден брой горски пожари

Венецуела се бори с рекорден брой горски пожари. Сателитните данни са регистрирали повече от 30 000 огнища през последните 3 месеца, пише „Ройтерс“. Само във венецуелската част на Амазония има близо 5700 активни пожара към края на март, според данни..

публикувано на 02.04.24 в 00:57

Овладени са мащабните горски пожари в Югоизточна Турция

Турските власти са овладели мащабните горски пожари в Югоизточна Турция, съобщиха местните медии. Стихията отне живота на 12 души, а други 78 бяха ранени в регион близо до турската граница със Сирия и Ирак. Пожарът е възникнал късно в..

публикувано на 22.06.24 в 16:02

Две руски области обявиха извънредно положение заради горски пожари

Две руски области обявиха извънредно положение заради горски пожари. Губернаторът на отдалечената сибирска област Тува заяви, че бушуват 23 горски пожара с обща площ около 1700 хектара в труднодостъпни планински райони.   В руския Далечен изток, в Якутия,..

публикувано на 01.07.24 в 16:04
Сградата на правителството в Скопие

Горски пожари и гореща вълна: Скопие обяви кризисно положение

7 горски пожара обхванаха Северна Македония, съобщиха официални лица, което накара правителството да обяви кризисна ситуация. По време на извънредно заседание на правителството през нощта, депутатите..

публикувано на 14.07.24 в 13:12

Нови горски пожари в Гърция доведоха да евакуация на туристи

Гражданска защита спешно евакуира жителите на три туристически района на остров Крит в близост до град Ханя.  Според местните жители в района има стотици туристи, които се местят в съседен град.  Пожарът е предизвикан от катастрофа на..

публикувано на 24.07.24 в 19:03

България е на второ място в Европа по горски пожари

Страната ни е на второ място – след Кипър, в класацията по горски пожари в Европа през 2024 г., според Европейската информационна система за горски пожари. Годишно у нас избухват около 600 горски пожара, които засягат близо 10 хил. хектара земя и..

публикувано на 04.08.24 в 11:10

Как се справят с огнената стихия в САЩ - страната с най-много и най-чести горски пожари?

Съединените щати са държавата, която оглавява световната класация по брой и честота на горските пожари . Те са концентрирани предимно в западната част на страната, като най-засегнатият щат е Калифорния , но множество пожари се наблюдават..

публикувано на 07.08.24 в 17:33
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до..

публикувано на 17.12.24 в 10:00