Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се грижим в жегите за цветята на балкона ни?

| Интервю
Снимка: Зорница Близнашка

"Трябва да правим разлика между почвеното засушаване и атмосферната суша", подчерта в интервю за предаването "Чуй лятото" по програма "Хоризонт" специалистът по озеленяване Антония Василева от Ботаническата градина на БАН. 

"Почвеното засушаване много лесно може да го предотвратим чрез поливане, а атмосферното засушаване -  най-лесно чрез оросяване и къпане на растенията. Най-често с пулверизатор или ако нямате такъв, то може да пробиете капачката на пластмасово шише и да оросявате листата на тези растения, които идват от тропическата гора. 

"Растенията съдържат около 80 процента вода, така че най-големият враг на растенията, когато времето е много горещо и има продължителна суша - е липсата на вода", подчерта специалистът, както и уточни, че има растения, които са издръжливи на суша и могат над седмица да не бъдат поливани:

"Това са растенията, които идват от пустините и полупустините. Те обикновено са с по-дебели и месести, сочни листа и задържат по-дълго време вода и хранителни вещества в тях. Но най-често по домовете отглеждаме листно-декоративните растения, които идват от тропическата гора и естествено те искат повече поливане, повече оросяване и засенчване". 

  • Съвети за балконските цветя в горещините

"Ако имате балкон, който е със северно изложение, това е голямо богатство и тази растение от дъждовната гора, т. нар. листно-декоративни растения се чувстват най-добре там, защото може и сутрин, и вечер, освен поливани, да бъдат и оросявани", каза още  Антония Василева: 

"Сред най-често отглежданите растения на балкона е познатото мушкато. Петунията също е много красива - тя идва от Африка и издържа много на суша. Дъждовното лято обаче, не й понася добре и тя започва да изгнива, както и нейните корени и не се чувства добре, и се нарушава естетическият й вид. Друго растение е сакъзчето, но не на южен балкон - то предпочита най-вече източни изложения. 


  • Най-подходящо време за поливане на цветята

"Най-добре е, когато са навън растенията, защото изпаряването тогава е най-силно - те да се поливат рано сутрин и вечер след залез слънце", добави специалистът по озеленяване, 

"Ако поливате растения, когато е много горещо, то задължително остават капчици вода, които действат на принципа на лупата и се получават изгаряния по листата, които не са толкова опасни, но нарушават естетическия вид на растенията" и те изглеждат болни, предупреди Василева, както и че "при много горещо време, да речем е обедно време, ако поливате растенията - изпаряването е много бързо и няма почти никакъв ефект от това".

"Обаче розите трябва да ги полеете рано сутрин, когато са в градината, тъй като много често попадат и капки вода върху листата и за да може да се изпари до вечерта. Защото ако това не се случи, се получава пък и брашнеста мана, а оттам идват и болести по растенията", изтъкна още тя.

"В градска среда единствено може да се полива, а ако имате тревни площи. Ако има поливна система, която автоматична, може да поливате и в горещото време, но то трябва да е постоянно, т.е. през  целия ден, когато грее слънцето силно, за да не се получава пак този пригор и изсъхване на тревата по принципа на лупата", каза още Антония Василева. 


  • В летните месеци какво да подарим като цвете, така че да оцелее

"Естествено соколентите -  при нас има много интересни и красиви. Те са може би най-продаваните растения в градината. Огромно разнообразие има от тях и такова растение може да го подарите, то наистина ще издържи много", посъветва още Антония Василева от Ботаническата градина при БАН:

"Има и още няколко вида - това са драцените, които издържат много, както и сансевиерите, наричани и познати още като меч. Хората познават най-често този с дългите листа, но има още много видове, които са ниски и с различна украска на листата, които са много красиви. Има и такива, които са цилиндрични - те изглеждат страшно дълго на засушаване". 

Цялото интервю с Антония Василева на Зорница Близнашка и Мария Петрова за предаването "Чуй лятото" може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Зорница Близнашка и Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Публиката ще произвежда ток в театрална игра на Узана фест 2025

Първата екологична театрална игра у нас ще бъде представена на фестивала Узана поляна фест в Габрово. Авторско представление ще покаже на публиката за какво сме леко закъснели и какви малки стъпки може да предприемем в грижа за климата. "Включва всеки зрител – всеки от присъстващите ще може да се потопи в света на театралната игра...

публикувано на 17.07.25 в 10:38
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50