Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се грижим в жегите за цветята на балкона ни?

| Интервю
Снимка: Зорница Близнашка

"Трябва да правим разлика между почвеното засушаване и атмосферната суша", подчерта в интервю за предаването "Чуй лятото" по програма "Хоризонт" специалистът по озеленяване Антония Василева от Ботаническата градина на БАН. 

"Почвеното засушаване много лесно може да го предотвратим чрез поливане, а атмосферното засушаване -  най-лесно чрез оросяване и къпане на растенията. Най-често с пулверизатор или ако нямате такъв, то може да пробиете капачката на пластмасово шише и да оросявате листата на тези растения, които идват от тропическата гора. 

"Растенията съдържат около 80 процента вода, така че най-големият враг на растенията, когато времето е много горещо и има продължителна суша - е липсата на вода", подчерта специалистът, както и уточни, че има растения, които са издръжливи на суша и могат над седмица да не бъдат поливани:

"Това са растенията, които идват от пустините и полупустините. Те обикновено са с по-дебели и месести, сочни листа и задържат по-дълго време вода и хранителни вещества в тях. Но най-често по домовете отглеждаме листно-декоративните растения, които идват от тропическата гора и естествено те искат повече поливане, повече оросяване и засенчване". 

  • Съвети за балконските цветя в горещините

"Ако имате балкон, който е със северно изложение, това е голямо богатство и тази растение от дъждовната гора, т. нар. листно-декоративни растения се чувстват най-добре там, защото може и сутрин, и вечер, освен поливани, да бъдат и оросявани", каза още  Антония Василева: 

"Сред най-често отглежданите растения на балкона е познатото мушкато. Петунията също е много красива - тя идва от Африка и издържа много на суша. Дъждовното лято обаче, не й понася добре и тя започва да изгнива, както и нейните корени и не се чувства добре, и се нарушава естетическият й вид. Друго растение е сакъзчето, но не на южен балкон - то предпочита най-вече източни изложения. 


  • Най-подходящо време за поливане на цветята

"Най-добре е, когато са навън растенията, защото изпаряването тогава е най-силно - те да се поливат рано сутрин и вечер след залез слънце", добави специалистът по озеленяване, 

"Ако поливате растения, когато е много горещо, то задължително остават капчици вода, които действат на принципа на лупата и се получават изгаряния по листата, които не са толкова опасни, но нарушават естетическия вид на растенията" и те изглеждат болни, предупреди Василева, както и че "при много горещо време, да речем е обедно време, ако поливате растенията - изпаряването е много бързо и няма почти никакъв ефект от това".

"Обаче розите трябва да ги полеете рано сутрин, когато са в градината, тъй като много често попадат и капки вода върху листата и за да може да се изпари до вечерта. Защото ако това не се случи, се получава пък и брашнеста мана, а оттам идват и болести по растенията", изтъкна още тя.

"В градска среда единствено може да се полива, а ако имате тревни площи. Ако има поливна система, която автоматична, може да поливате и в горещото време, но то трябва да е постоянно, т.е. през  целия ден, когато грее слънцето силно, за да не се получава пак този пригор и изсъхване на тревата по принципа на лупата", каза още Антония Василева. 


  • В летните месеци какво да подарим като цвете, така че да оцелее

"Естествено соколентите -  при нас има много интересни и красиви. Те са може би най-продаваните растения в градината. Огромно разнообразие има от тях и такова растение може да го подарите, то наистина ще издържи много", посъветва още Антония Василева от Ботаническата градина при БАН:

"Има и още няколко вида - това са драцените, които издържат много, както и сансевиерите, наричани и познати още като меч. Хората познават най-често този с дългите листа, но има още много видове, които са ниски и с различна украска на листата, които са много красиви. Има и такива, които са цилиндрични - те изглеждат страшно дълго на засушаване". 

Цялото интервю с Антония Василева на Зорница Близнашка и Мария Петрова за предаването "Чуй лятото" може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Зорница Близнашка и Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10