Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв е ефектът от новите мерки в община Сливен за контрол на движението с тротинетки

Снимката е илюстративна
Снимка: Ани Петрова

В Сливен общинските власти започнаха да прилагат санкциите от промените в Наредбата за обществения ред за движение на електрически тротинетки и велосипеди в пешеходните зони на града.

С промените от месец април съвместните патрули на полицията с общински охранители вече може да задържат превозното средство на нарушителя, докато не си плати глобата.

Глобите са от 200 до 500 лева, а първите нарушители вече са санкционирани. 

Представителите на полицията и общинската охранителна фирма коментираха дали санкциите имат възпитателен ефект и намалели ли са случаите на ударени пешеходци по пешеходната зона в града.

Осем електрически тротинетки и четиринадесет велосипеда са временно иззети от собствениците им заради управлението им в забранената за движение пешеходна зона в Сливен от началото на месеца, съобщи старши инспектор Сава Петров от полицията в Сливен.

"Тази драстична мярка се наложи тъкмо с промените в наредбата на Общината и завишените глоби заради това, че въпреки превантивния контрол, въпреки и санкциите, които се налагаха преди това, нямаше никакъв ефект.

И затова Общинският съвет по наше предложение прие тази промяна за временно отнемане на превозното средство".

В рамките на започналите акции се стигна и до задържане на нарушител, след като е отправил обидни квалификации и е отказал да слезе и да предаде велосипеда си на полицаите:

"Полицията има полицейски правомощия. Органите на МВР дават точни и ясни разпореждания какво трябва да се случи - да си даде документ за проверка, да стои на мястото до извършване на проверката, да не опитва да осуетява проверката, да не бута полицаите, да не крещи, да не вика.

И ние, след като издадем тези (указания според) полицейските правомощия и те не се изпълнят един-два пъти, предупреждаваме съответно, че ще се наложи да се използват помощни средства и физическа сила, тъй като той противозаконно пречи на орган на властта да изпълнява задълженията си по служба.

И поради тази причина се стигна до ареста на нарушителя, който отказваше да изпълни многократно предупрежденията, дърпаше, буташе", обясни старши инспектор Сава Петров.


Тревожна е статистика за инциденти с електрически тротинетки за миналата година в страната – 5 загинали и 192 ранени при 323 произшествия. Единият от тези загинали е в Сливен, а голяма част от инцидентите между пешеходци и тротинетки се случват на главната улица:

"Самокатастрофирал, така да се каже, в пътната инфраструктура с тротинетка -  паднал, пребил се, с множество наранявания и е починал. Тази година също имаме такъв инцидент - пак с тротинетка самокатастрофирал, той е с тежки травми, беше с опасност за живота.

А тук на главната има и такива дребни инциденти, които не се и докладват, но в социалните мрежи постоянно се споделя. Майки с деца споделят, че е опасно. Многократно са предотвратявани инциденти, които на косъм се разминават, за да не станат трагични случаи".

Един от големите проблеми остава в полето на родителите, защото, когато децата им управляват електрически тротинетки, не са под надзора им.

"Много от родителите закупуват мощни електрически превозни средства на своите деца и ги оставят без всякакъв надзор. Това е много опасно за живота и здравето им, те не знаят правилата за движение, движат се, освен по пешеходните зони, по пътната инфраструктура, което е много опасно, движат се на групи... 

Затова апелирам към родителите да осъществяват такъв контрол, така или иначе ние санкциите, ако са за лица под 14-годишна възраст, съставяме на родителите".

Въпреки че основните недоволни от промените в наредбата на общината са най-вече собствениците на тези превозни средства, то според Валентин Пенев от Общинската охрана и СОД нещата вървят към подобрение:

"Резултатите са видни, изключително по-малко вече има както пълнолетни, така и по-малки деца, които се движат по-главните улици, на пешеходните зони, така че смятам, че възпитателните мерки играят много добра роля. Освен това за по-малките, под 14 години, когато установим кои са, даваме списък на децата на РУО и чрез директорите на съответните училища, се взимат някакви възпитателни мерки", коментира той.

"В Сливен има достатъчно на брой камери, ние в Общинска охрана и СОТ имаме видеозала, от която се наблюдават тези камери, и впоследствие, когато полицията ги изиска, можем да даваме записи за всяко едно противоправно деяние".

Проверките по пешеходната зона в Сливен се извършват всеки ден от съвместни екипи в различен часови диапазон.

Пътната полиция също следи за спазване на правилата за движение на двуколесните превозни средства по булевардите и улиците в града, както и в малките населени места.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киев отхвърли руските обвинения за атаки с използване на бял фосфор

Киев определи като "фалшиви и безсмислени" обвиненията на Русия, че е използвал бял фосфор при атаките с дронове през септември. По-рано от руското външно министерство обвиниха Украйна, че многократно е използвала боеприпаси с подобни вещества при нападения с безпилотни апарати. Киев твърди, че е спазил изцяло международните си задължения за..

публикувано на 18.12.24 в 15:25

КЕВР ще реши окончателно за цената на тока на 1 януари

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата.  Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение бе подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и..

публикувано на 18.12.24 в 15:08
Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК

Станислав Попдончев: Трупаме дефицит не защото е необходимо, а защото законодателството го позволява

По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР.  "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..

публикувано на 18.12.24 в 14:23

Най-малко 12 жертви на израелски удари в Газа

Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..

публикувано на 18.12.24 в 14:09
Людмила Петкова

Людмила Петкова: Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...

публикувано на 18.12.24 в 14:07
Асен Василев в НС. На втори план - Кирил Петков.

Асен Василев за проектобюджета: Фиаско, писан е от Пеевски, за да се раздадат пари на силовите структури

Като фиаско определи проектобюджетът на служебното правителство депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев. Той обвини служебния премиер Димитър Главчев, че негов подпис от 22 ноември е ощетил инвитро фонда с два милиона лева, които са отишли за Държавния фонд "Земеделие". Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците От..

публикувано на 18.12.24 в 13:59

Депутатите отхвърлиха предложение заседанията им да са от 13.00 до 18.00 часа

Депутатите отхвърлиха предложението за промяна в работното си време. От ИТН бяха предложили в Правилника за организацията и дейността на НС  да бъде записано, че пленарните заседания ще се провеждат следобед от 13.00 до 18.00 часа. Депутатът Тошко Йорданов каза: "Нашето Народно събрание не работи ефективно по графика, по който има...

публикувано на 18.12.24 в 13:55