Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гост в "Горещи сърца":

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

"Светогледът на човека се променя с възрастта"

4
Александър Василев – Василевса
Снимка: Личен архив

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата, която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж, която съпътстваше олимпиадата. 

Месец преди спортния форум неговата изложба "Споделени движения" беше представена в Българския културен институт във френската столица. Там бяха представени негови платна, които той е рисувал заедно с 16 шампиони - едни от най-популярните атлети в историята на родния ни спорт. 

Това е Александър Василев – Василевса - художникът, който признава, че е самоук, но е успява да "гори със собствен пламък" в симбиозата между изкуството и спорта.

"Занимавам се с изобразително изкуство. При мен нещата започнаха едва към 37-38-годишна възраст, аз съм самоук художник, тогава започнах да се интересувам и да се занимавам с изкуство. 

Александър Василев – Василевса
Смисълът на живота е също и да имаш семейство, да отгледаш и да възпиташ децата си, да допринесеш с нещо, да не си лош човек, да не навредиш на никого в живота си...

А изкуството е нещо, което ни откъсва от реалността и е нещо приказно, сподели още Василевса. 

"Най-важното за младите хора е да намерят себе си и в това да бъдеш различен от останалите. Аз работя мозаечен тип живопис, рисувам с маслени бои, забъркани с кварцов пясък, нещо като 3 D живопис. 

Същевременно да си запознат с всичко предходно в твоя вид изкуство, за да направиш нещо ползотворно, позитивно и в същото време различно, смята още Александър Василев – Василевса. 

Любимият му стил е американският абстрактен експресионизъм. Негов вдъхновител е Кристо и Жан Клод. 

Проектите му с олимпийските и световни шампиони, са много важни за него. 22 проекта има с тях и около 1000 картини. 

Таргет групата му са мъжете между 40 - 70 години, които все пак трябва да се интересуват от спорт или изкуство, поне. Еротиката не е в основата на стила му, две са направленията - фигуративно и абстрактно изкуство

По думите му светогледът на човека се променя с възрастта - за него най-важната гледка е тази на Врачанския Балкан и на църквата в града

"Това ми дава сила и самочувствие, сподели още художникът от Враца. 

"Важно е да е горещо сърцето и хладен разумът, аз бих предпочел последното", посочи още Василевса.

Още по темата в интервюто на Ива Антонова с Александър Василев – Василевса в рубриката "Горещи сърца". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Левон Манукян: Разград заслужава да има качествен културен живот

След продължителен период на криза Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ се възстановява и през новия сезон ще бъде част от Театрално-музикалния и филхармоничен център в града. Негов директор в момента е диригентът Левон Манукян, който разкри сериозните си намерения да работи както за укрепване на състава на оркестъра и трупата на театъра,..

публикувано на 16.09.24 в 19:06
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37