Когато бабите и майките на съвременните деца са били малки, най-любимото им занятие е било да играят на улицата и парковете, да се пръскат с вода от чешмите, да играят на криеница край дърветата. В последно време местната власт се вълнува особено и от глобалното затопляне, което най-много се чувства в големите градове.
"Наш патент може да постави край на топлата и невкусна вода от чешмите в градинките. Към тръбите им се добавя охлаждаща приставка и водата става привлекателна, сякаш изкарана от хладилник. И най-интересно е, че енергията за това охлаждане е от слънцето", каза за БНР Ювал Ариха от фирма за екологични и дизайнерски решения в открити урбанистични площи.
"Слънчеви панели, които са и своеобразни сенници, произвеждат ток. Нашето съоръжение изисква само 24 волта. Излишният ток от слънчевите панели се събира в батерия за осветяване на градинката през нощта. Отказали сме се и от надвисналите над алеите осветителни тела. Малки лампички с жълта светлина трасират пътя. Осветлението през нощта също е екологичен вредител и пречи на безбройните насекоми, дребни бозайници и всякакви твари, които живеят в тревата и по дърветата и храстите. Проектът е реализиран в няколко от най-горещите израелски градове, между които столицата на пустинята Негев Бер Шева и курорта Ейлат, на Червено море".
Друг сериозен проблем са навесите над парковете и улиците. Архитектурните служби не търсят само сенници над детските площадки, басейни и игрища, но и система от съоръжения, даваща сянка по пътя към тях.
"Имаме две решения - едното е от навеси, върху които са монтирани соларни батерии. Енергията се съхранява в колоните, върху които са прикрепени тези конструкции. Там могат да бъдат зареждани батериите не само на телефони, но и на електрическите велосипеди и тротинетки", поясни още в "Рано в неделя" Ювал Ариха.
Второто решение е чрез навеси от увивни растения, които поемат и вредните изпарения.
"Разработили сме и пейки, и масички, изработени от бетон с цветно метално покритие. Освен че са удобни, тези съоръжения са много здрави (поне досега, дори футболните хулигани, разгневени от загубата на отбора, който подкрепят, не са успели да ги счупят). В тези масички и пейки също има слънчеви батерии и акумулатори за съхраняването на енергията. Глобалното затопляне и лисата на храна сред природата накараха много диви животни да влязат в градовете. Затова, по молба на кметството на Хайфа, разработихме намиращи се дълбоко под земята боклукчийски кофи, които да не могат да бъдат отваряни от скитащите из града десетки глигани (заради протекциите към тях от страна на екологични организации, те не могат да бъдат убивани). А нелегален лов няма, защото нито евреи, нито мюсюлмани ядат свинско. Такива кофи сме разработили не само за домовете, но и за обществените паркове. Опитваме се да им добавим и функции за превръщането на органичните отпадъци в компост, за торене на градинките. Осигурихме и изцяло автоматизирани обществени тоалетни. Те имат робот, който почиства тоалетната чиния, дъските и пода след всеки ползвал я", допълни още Ариха.
Още по темата в звуковия файл.
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..