Когато бабите и майките на съвременните деца са били малки, най-любимото им занятие е било да играят на улицата и парковете, да се пръскат с вода от чешмите, да играят на криеница край дърветата. В последно време местната власт се вълнува особено и от глобалното затопляне, което най-много се чувства в големите градове.
"Наш патент може да постави край на топлата и невкусна вода от чешмите в градинките. Към тръбите им се добавя охлаждаща приставка и водата става привлекателна, сякаш изкарана от хладилник. И най-интересно е, че енергията за това охлаждане е от слънцето", каза за БНР Ювал Ариха от фирма за екологични и дизайнерски решения в открити урбанистични площи.
"Слънчеви панели, които са и своеобразни сенници, произвеждат ток. Нашето съоръжение изисква само 24 волта. Излишният ток от слънчевите панели се събира в батерия за осветяване на градинката през нощта. Отказали сме се и от надвисналите над алеите осветителни тела. Малки лампички с жълта светлина трасират пътя. Осветлението през нощта също е екологичен вредител и пречи на безбройните насекоми, дребни бозайници и всякакви твари, които живеят в тревата и по дърветата и храстите. Проектът е реализиран в няколко от най-горещите израелски градове, между които столицата на пустинята Негев Бер Шева и курорта Ейлат, на Червено море".
Друг сериозен проблем са навесите над парковете и улиците. Архитектурните служби не търсят само сенници над детските площадки, басейни и игрища, но и система от съоръжения, даваща сянка по пътя към тях.
"Имаме две решения - едното е от навеси, върху които са монтирани соларни батерии. Енергията се съхранява в колоните, върху които са прикрепени тези конструкции. Там могат да бъдат зареждани батериите не само на телефони, но и на електрическите велосипеди и тротинетки", поясни още в "Рано в неделя" Ювал Ариха.
Второто решение е чрез навеси от увивни растения, които поемат и вредните изпарения.
"Разработили сме и пейки, и масички, изработени от бетон с цветно метално покритие. Освен че са удобни, тези съоръжения са много здрави (поне досега, дори футболните хулигани, разгневени от загубата на отбора, който подкрепят, не са успели да ги счупят). В тези масички и пейки също има слънчеви батерии и акумулатори за съхраняването на енергията. Глобалното затопляне и лисата на храна сред природата накараха много диви животни да влязат в градовете. Затова, по молба на кметството на Хайфа, разработихме намиращи се дълбоко под земята боклукчийски кофи, които да не могат да бъдат отваряни от скитащите из града десетки глигани (заради протекциите към тях от страна на екологични организации, те не могат да бъдат убивани). А нелегален лов няма, защото нито евреи, нито мюсюлмани ядат свинско. Такива кофи сме разработили не само за домовете, но и за обществените паркове. Опитваме се да им добавим и функции за превръщането на органичните отпадъци в компост, за торене на градинките. Осигурихме и изцяло автоматизирани обществени тоалетни. Те имат робот, който почиства тоалетната чиния, дъските и пода след всеки ползвал я", допълни още Ариха.
Още по темата в звуковия файл.
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...