Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трявна - едно различно място

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

Славейковата къща - емблематично място

2
Град Трявна
Снимка: Александра Иванова

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало, с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път.

Слушайте за Трявна през очите на хората, които ще срещнете, ако дойдете тук.

Започваме разходката си от емблематично място - старинната и най-красива улица в града -  Петко Славейков и на нея се намира и Славейковата къща.

Според сведенията на летописеца поп Йовчо, още през 1688 г в селището тук е наличен кмет и в летописа си поп Йовчо разказва за един такъв първенствуващ кмет - поп Маню, който бил човек несправедлив и завистлив и разказва, че той бил позорно линчуван и убит с камъни от населението.

Този град има историческа памет и достойнството и усета за почтеност все още ги има в тревненци- лесно ли е да се управлява такъв град? 

Денчо Минев

Да управляваш Трявна е съдба, мисия, и аз се радвам, че тази моя мечта да съм кмет на Трявна се сбъдна, когато имам успехи във всяко отношение, разказа в "Пътувай с Хоризонт" кметът на Трявна Денчо Минев, градоначалник едва от година, той е първи мандат. 

"Десетки хиляди души посещават града като туристическа дестинация, за миналата година са били над 60 хиляди. По-голям процент са българите. Всеки един българин трябва поне веднъж в живота си да е посетил Трявна, защото това е град с духовна специфика, тук се усеща пулса на Трявна и на България.

Градът има дългогодишна история, само тук може да пиете кафе на пясък и да получите документ за това, да похапнете домашни мекици с домашно сладко, разхождайки се по старинната улица със занаятите, да си купите предмети на изкуството от занаятчийските магазинчета, да вкусите от кулинарните изкушения на ресторантите на Трявна.

Това е град от Стоте национални обекти на България - заради личностите, които тук са живели тук, заради майсторите, творили и заради възможността да разгледате множеството музеи, които представят изкуството на дърворезбата, разказа още кметът. 

По думите му община Трявна подкрепя през цялата година различни културни събития и проекти, национални и международни, с които се представя града и неговата история. 

"Славейковите празници" са "черешката на тортата" в културните инициативи на Трявна.

 В Трявна започват Славейковите празници

Младият кмет на Трявна посочи още за БНР, че в своя мандат има желание да разреши дългогодишния проблем на Трявна с водоснабдяването и чистотата на водата, като заяви, че това е негова мисия. 

Засега се работи в посока инфраструктура и публични сгради, за да се разреши трайно проблемът


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38