"Единственият начин избирателите да бъдат мотивирани е през радикално противопоставяне на този популизъм, който произвежда разделение".
Това заяви пред БНР Мила Минева, преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски".
Според нея от партиите зависи да мотивират избирателите си от една страна през ценности, а от друга страна – през разумни предложения за бъдещи публични политики.
"Непрекъснатото преминаване от избори в избори, както и фактът, че такова Народно събрание ще действа в предизборна обстановка и то в напрегната предизборна обстановка, защото става дума за служебно правителство, ми се струва, че поставя под въпрос аргументите за функциониране на НС в ситуация на предсрочни избори", коментира Минева в предаването "Преди всички".
Тя посочи, че е виждала смисъл в това да има НС в момента, което да приеме необходимите закони за Плана за възстановяване и устойчивост, от които страната има нужда. Виждаме обаче безумия, подчерта социологът и обясни:
"Виждаме това, че НС се занимава с проблеми, които не са проблеми на обществото. Нали не мислите, че в българските градове и села хората от сутрин до вечер през лятото мислят дали децата им ще бъдат облъчвани с джендър пропаганда в момент, в който горят села, температурите са изключително високи, не знам какво се случва със селскостопанската реколта, имаме проблем с енергийна ефективност (…). Изключително много проблеми имаме, а депутатите се занимават с нещо, което изобщо не е проблем".
Минева добави също, че не е чула нито един пример от депутатите за това какво е пропаганда на нестандартна сексуална ориентация в рамките на образованието. В учебниците не виждам никъде да се случва подобно нещо, категорична бе тя и обобщи:
"Депутатите забраняват нещо, което не е реалност".
Според нея се наблюдават две тенденции: "Едното е всякакъв отказ от уважение към рационално мислене. Второто – този закон прилича на фашистки закон по това, че дефинира група, социална група, която е малцинство и я превръща в жертва и обект на публични атаки".
По думите ѝ тези законови поправки ни поставят пред един въпрос:
"Искаме ли да сме общество, което се мрази, или искаме да сме общество, което приема хората и дава възможност, рамка, в която всеки от нас като различен може да бъде радостен? Работа на партиите в момента е да заемат ясни ценностни позиции, за да знаем за кого да гласуваме, а не да мълчат. От друга страна – да предложат ясен пакет от рационални политики, които ни предлагат да прилагат в следващите 4 години".
Относно новината, че социологическа агенция "Галъп" на Андрей Райчев е продадена на Борислав Цеков, Минева коментира:
"Очевидно, че агенцията ще започне да функционира много повече като един консервативен "тинк-танк", отколкото като социологическа агенция. Това е структуроопределяща агенция, но мисля, че тя радикално ще промени ролята си".
Тя напомни и консервативната позиция на Цеков по отношение на Истанбулската конвенция, когато той изпрати правно становище до Конституционния съд, за да се обяви против приемането и ратифицирането ѝ.
"Може би това, че Борислав Цеков купува "Галъп" е добра новина, защото тази поляризираща роля вече ще бъде извадена на показ, т.е. ще е ясно – няма да има нужда да гадаем защо се прави едно или друго изследване – ще е ясно, че то се прави, за да подкрепи тази нова консервативна линия в българското общество, която, страхувам се, започва да се превръща в здрав разум, т.е. започва да се опитва да се представя като здравия разум. В този смисъл има нужда от огромен отпор. Въпросът е дали ще имаме социологически данни, с които да го правим, отвъд тези изследвания, които очевидно ще бъдат идеологически мотивирани".
Цялото интервю на Ирина Недева с Мила Минева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Транспортният министър Красимира Стоянова ще се срещне със синдикатите в началото на следващата седмица, за да обсъдят новата процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози. Преди дни синдикалните организации поискаха спешна среща с ресорния министър заради удължаването на срока на договора с една година между Държавата и..
Балотажът за избор на председател на 51-вото НС беше отложен с още половин час - до 13:30 ч. До него достигнаха доц. Наталия Киселова от "БСП – Обединена левица", която получи 87 гласа подкрепа – от собствената си група и от 68 депутати от ГЕРБ-СДС, и номинираният от ИТН доц. Силви Кирилов с 65 гласа "за" – от групата си, АПС, МЕЧ и 17..
В Националния военно-исторически музей ще спасяват Коледа и дядо Коледа. Спасителите ще са деца на различна възраст, които ще се впуснат в приключенската игра "Мисия разузнавач – Спаси Коледа", разказа в интервю пред БНР Славея Сурчева от Националния военно-исторически музей (НВИМ). "Създадохме игра за децата и семействата и тя ще се..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, като през вчерашния ден стана ясно, че двама от тях са се признали за виновни. Очакванията са, че процесът може да продължи до февруари. Ръководителят на "шпионската клетка" Орлин Русев и Бисер Джамбазов се признаха за виновни. В съда..
От 24 декември до 4 януари и двете платна за движение по Дунав мост ще бъдат отворени, а след празничните дни ремонтът ще продължи. По време на посещението си на Дунав мост служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова обяви, че по време на предстоящите празнични дни движението по мостовото съоръжение ще се осъществява в..
Ако от ИТН бяха уверили, че Силви Кирилов ще откаже да бъде служебен министър-председател, вероятно той вече щеше да е избран за председател на парламента. Това е мнението на проф. Андрей Чорбанов от ИТН. "До момента от всички кандидати за председател на НС единствено Рая Назарян декларира чрез г-н Борисов, че няма да бъде премиер. Това е..
Централният епизоотичен съвет ще обсъжда следобед допълнителни мерки за ограничаване на разпространението на шарката по овцете и козите и на чумата по дребните преживни животни. Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че се надява да не се стига до мерките от времето, когато у нас се разпространяваше африканската чума по свинете:..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...