Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сред красотата на кораловите рифове

Световно известни изследователи предупреждават, че кораловите рифове са изчезващ вид

3
Музеят на природата към Университета в Тел Авив
Снимка: Музеят на природата към Университета в Тел Авив

Всеки водолаз разказва, че най-красивите си преживявания е имал сред красотата на кораловите рифове. Но в последно време във всички морета и океани около екватора се забелязва явлението побеляване на кораловите рифове

Белите корали са скелетите на коралите. Когато това се случва, то много затруднява цялата екосистема. Влияе върху рибите, раците, морските костенурки, водораслите. Предполага се, че причините са няколко - затоплянето на морето само с един градус може да се окаже фатално, замърсяването на водите, вирус, който масово унищожава морските таралежи градинарите на разноцветните водорасли на кораловите рифове, варварското къртене на вкаменените рифове. Да - има руини на рифовете. 

Сградата на Музеят на природата към Университета в Тел Авив прилича на Ноевия ковчег - природата на нашата планета. Тази година темата са кораловите рифове, автори са двама световно известни изследователи. Чрез изкуството си всеки от тях се е опитал да алармира, че кораловите рифове са изчезващ вид.

"Благодаря на екипа на музея, защото моите подводни филми създадоха усещане у посетителите, че са навлезли в 3D пространството. Като се прибавят и морските звуци и скулпторите на прочутия Цури Гуета всеки има чувството, че си се гмурнал в Червено море, каза за "Хоризонт" д-р Том Шлезингер - известен подводен документалист и изследовател на морските дълбини. 

"Когато ми разказаха, че коралите са хермафродити, ми стана интересно как става размножаването при тях. След дълги години подводни снимки успях да установя, че всеки вид корали има не само определен месец, ден, но дори и час и секунда, когато изхвърля и женския и мъжкия материал във водата. Става въпрос за малки частици, като става едновременно, в акваторията на всички държави в Северна част на Червено море. Прилича на познатата ни от детството стъклена играчка, в която сякаш вали сняг

Мой колега изготви саунд експозиция, в която се чуват непрекъснати пукания и съскания, които съществуват наистина в този момент. Това е начинът, по който уж "немите", като риби, морски обитатели реагират на радостното събитие. 

Главният график на музея е оформил и екраните с нашите подводни снимки. В тях най-тъжните експонати са побелелите (загиналите) корали. Усещането е, че наблюдаваш през перископа на подводница или през далекоглед на капитан на кораб. 

Впечатляват творбите на моя колега Цури Гуета. Той е израелски скулптор на текстилни и полимерни материали, живеещ във Франция. Негов патент е да превърне платовете от двуизмерни в триизмерни творби. Като малък се е занимавал с водолазен спорт. Затова успоредно с работата си в текстила, вече две години в студиото си в Париж изучава и създава своя приказно красива версия на яркия и привлекателен свят на обитателите на кораловите рифове

Това което виждаме на изложбата са техни скулптури, а не нещо от тях възпроизведено на тримерен принтер - те са точно художествени творби

Надявам се безумната мода на осемдесетте години на миналия век, че и до сега - домовете да се украсяват с корали, големи рапани или миди да е отминала. Едва ли нормални хора биха живели в гробище на морски обитатели. 

Не случайно много държави (включително и Хърватия) са забранили събирането и изнасянето им от морето или плажа. Някои от коралите и други обитатели на рифовете са загинали заради замърсяването на моретата точно от хората, разказа още д-р Том Шлезингер. 

Подобна изложба за корали се прави за първи път в света. 


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13