Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юрий Вълковски: Малки библиотеки може да изпаднат от програма за подпомагане

МК: Имаме готовност да облекчим процедурата за кандидатстване по подходящ начин

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

На 23 юли Министерството на културата отвори възможността обществените библиотеки да кандидатстват за финансово подпомагане по програмата "Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност". Тази година за първи път кандидатстването е обявено само по електронен път и с електронен подпис. Изказаха се обаче и притеснения, че някои библиотеки ще бъдат затруднени.

От Фондация "Народни читалища" изпратиха специално послание до служебния министър на културата Найден Тодоров. Пред БНР директорът на организацията Юрий Вълковски предупреди, че има опасност от програмата да изпаднат част от библиотеките и то точно тези, които имат най-голяма нужда от подкрепа за закупуване на книги. Става дума за малките селски читалищни библиотеки, уточни той.

По думите му има огромни разлики в бюджетите на читалищата:

"Както има читалища, които разполагат със стотици хиляди бюджет, така има и такива, които са с по един наистина скромен бюджет от по-малко от 1000 лв. на месец. Именно при тях този процес на електронно кандидатстване има опасност да създаде проблеми".

Проблемът е както с липсата на електронен подпис, така и с остарялата техника, обясни Вълковски, като подчерта, че някои читалищни библиотеки разполагат с техника от преди 15 години и вече доста остарял софтуер.

Дигитализацията създава много възможности, призна той, но посочи световния опит, който показва, че най-бедните, изолирани и неподготвени най-лесно изпадат.

И все пак Юрий Вълковски се надява процедурата да не бъде обжалвана, защото тогава министерството ще влезе в много по-тежка ситуация:

"Ако бъде обжалвана процедурата, тогава ще бъдат спрени парите за всички. Това е много сериозна опасност".

По думите му все още има време министерството да промени правилата.

Според него и самата програма има своите проблеми и тя има нужда от преосмисляне:

"Първо – парите не достигат. Второ – това не е най-удачният начин да се разпределят парите за попълване на библиотечните фондове".

Нека да не блокираме читателите и да мислим включващо, а не изключващо, призова той.

В становище, изпратено до БНР, от Министерството на културата посочват, че са за все по-широко използване на електронния документооборот и на електронни административни услуги. По този начин се намалява административната тежест върху гражданите, посочват от ведомството. От там декларират готовност за съдействие при проблеми и въпроси, свързани с кандидатстването. "Имаме готовност да облекчим процедурата за кандидатстване по подходящ начин, спазвайки правилата и реда за кандидатстване", се казва в становището. Към момента работата по подаването на документи протича нормално.

"При необходимост и крайна невъзможност за справяне с електронния портал специалистите от Министерството на културата имат готовност да улеснят подаването на проектни предложения чрез сканирани копия по мейл с цел да могат всички организации, желаещи да участват в сесията, да подадат своите документи в указания за кандидатстване срок", съобщават от министерството.

Юрий Вълковски отбеляза позитивното развитие на въпроса, но смята, че ведомството трябва да обяви това официално. В момента на сайта на министерството пише, че документите се подават само по електронен път през техния портал, уточни той.

Според него темата за читалищата е много неглижирана. В същото време ресурсът за читалищата е огромен – те получават около 130 млн. лв., което е около 20% от общия бюджет за култура. По думите му обаче по темата за читалищата в министерството работят 2-3 души.  

Цялото интервю на Ирина Недева с Юрий Вълковски в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58