Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Законите се коват от хора, неграмотни по темата"

Деяна Марчева: Прилагането на "нетрадиционна сексуална ориентация" в училище ще доведе до лов на вещици

"От 2018 г. Даниел Вълчев и Пламен Киров започнаха да говорят за джендър политически, а не на юридически"

| Интервю
Снимка: БТА

ЛГБТИ и стигмата в България, за която не се говори, стои в обществото ни на всички нива. Това коментира в интервю пред БНР доц. д-р Деяна Марчева,  преподавател Конституционно право в НБУ, за искането президентът Румен Радев да наложи вето на Закона, в който се забранява пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация в училище.

"Липсата на образование, че хомосексуалната ориентация не е противоестествена и хетеросексуалната не е норма. Това води, 30 години след демократичната Конституция и светския срам от сексуално образование, ние да сме податливи на едно отвращение към цяла група хора от нашето общество. И искаме да се скрият и да не заявяват себе си като различни", каза преподавателят по Конституционно право в НБУ.

И заяви, че законите се коват от хора, неграмотни по темата. 

"Защото на български език няма достатъчно изследвания, което не е случайно. А в литературата виждаме, че мъжа може да бие жената", допълни тя.

доц.д-р Деяна Марчева

От юридическа гледна точка Марчева коментира, че има основания законът да бъде върнат да прегласуване.

"Нарушения има, когато има двусмислие и неяснота в нормата. Когато се разглежда дефиницията на нетрадиционна сексуална ориентация, за да имаме дефиниция трябва да имаме правен термин, а той е сексуална ориентация. Задава се въпроса - какво е нетрадиционна? В закона мотивите сочат подробно практика на Конституционния съд за две решения от 2018 г., когато е обявена за противоконституционна Истанбулската конвенция. Според българската Конституция, пол е само в биологичен смисъл“, обясни преподавателят по Конституционно право.

Тя е категорична, че от тази доктрина на КС за семейните ценности, депутатите извеждат необходимостта тази доктрина да се прилага в образованието.

"Те забраняват всякакво образование свързано с ЛГБТИ, защото в термина не става дума за пропаганда, а популяризиране, а то е запознаване със социални факти", аргументира тезата си Марчева.

И е категорична, че "така се влиза в тоталитарна практика - да не се говори по определени теми и то, за да утвърдим семейни ценности, които преди това КС утвърди като доктрина в правото и съдебната практика".

"От една страна в Закона за предучилищно и училищно образование е забранено прилагането на каквито и да е доктрини, но в т. 3 се налага доктрината на Конституционния съд", обясни Марчева.

Според нея по темата се мълчи в академичната общност и това е от страх.

„Струва ми се, че трябва да започнем да структурираме тази проблематика именно в академичната общност и да спрем да мълчим, че липсата на статут на еднополовите семейства в България е системен проблем. Трябва да предоставим правна рамка на еднополовите семейства. Заобикалянето на тези теми доведе до това професори да говорят за джендър в академичната общност. От нас би трябвало да започне формулирането на понятието на проблемите. А от 2018 г. Даниел Вълчев и Пламен Киров започнаха да говорят за джендър политически, а не юридически и научно. И някак си това отвори пътя на конституционните съдии да наложат антиджендър идеологията“, коментира Деяна Маркова.

Тя твърди, че повечето юристи смятат, че този текст е неприложим и има пропаганден и популистки характер.

„Вредните последици са ясни – страх. Страхът на всички да се докосват до темите и да защитават правата на тези хора, които търсят образование по тези теми. Това може да се превърне в лов на вещици. Този текст може да се използва в междуличностни преследвания и тормоз в училищната система“, прогнозира конституционалистът и допълни, че забраната в Закона няма санкции.

Марчева предупреди, че няма съмнение, че ще има последици и се очакват от Комитета на министрите от Съвета на Европа, който следи изпълнението на решението на Европейския съд по правата на човека. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Загиналият при катастрофата в Италия край Фоджа е 56-годишен българин

Станаха известни подробности от автомобилната катастрофа на Бъдни вечер край италианския град Фоджа. Загиналият е 56-годишен българин, а 5 души бяха ранени. Българин загина при катастрофа в Италия в района на Фоджа Загиналият е спътникът на шофьора, управлявал автомобил “Ауди“ – също българин, блъснал линейка, превозваща жена - по..

публикувано на 27.12.24 в 19:47

Олег Ковачев: Жал ми е, че Гунди ще остане такъв, какъвто е показан във филма

Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на актьорът, който играе Гунди, му е поставена такава задача, сбъркана, коментира режисьорът и документалист Олег Ковачев в интервю пред БНР. "Излизайки зрителите казват, "ето Гунди е убит от ДС", което е..

публикувано на 27.12.24 в 19:32
Заседание на общинския съвет в Сандански

Община Сандански ще удвои средствата за болница "Югозападна"

Община Сандански ще удвои средствата за болница "Югозападна" и се надява лекарите да оттеглят заявленията си за напускане заради обвиненията по повод на трагичния инцидент с мъртво роденото бебе в края на месец ноември. 29 лекари подадоха оставки след смъртта на бебето от Сандански На извънредно заседание днес общинските съветници в..

публикувано на 27.12.24 в 19:17

От 70 до 120 см е снежната покривка в Смолянска област, две села са без ток

Без електричество остават родопските села Богутево и Студенец, информира заместник областният управител на Смолян Адриян Петров.  8 села в Пловдивско и 2 в Смолянско остават без ток Той коментира, че основните проблеми, предизвикани от снеговалежа през последните дни са свързани с паднали дървета върху електроразпределителната система и върху..

публикувано на 27.12.24 в 19:00

Войниците в първата мисия в Кербала са били технически зле осигурени

Войниците ни в Кербала, в първата мисия на България през 2003 г., са били толкова подготвени, като човешки фактор, че "който и да беше тръгнал, щеше да е на същото ниво на подготовка". Това каза ст. сержант от резерва Силвия Здравкова, тогава деловодител в регистратурата на батальона в Кербала, в интервю в предаването "РадиоТочка"...

публикувано на 27.12.24 в 18:35
Владо Бучковски

Владо Бучковски: Проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел, Белград и Москва

Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република Северна Македония. В предаването "РадиоТочка" той коментира българо-македонските отношения. "Ще сме по-силни, ако имаме подкрепата от България и България ще е по-силна, ако ние сме в ЕС. Но и в..

публикувано на 27.12.24 в 17:37

Спешна среща при енергийния министър заради проблемите с тока

Проблемите с електроснабдяването в страната заради усложнената зимна обстановка бе тема на среща, иниицирана от министъра на енергетиката Владимир Малинов с представители на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), "Електроенергиен системен оператор“ ЕАД (ЕСО) и трите електроразпределителни дружества - "Електроразпределителни мрежи..

публикувано на 27.12.24 в 17:29