Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Величка Таседжикова: Много са проблемите в образованието, но сред тях не е пропаганда на ЛГБТ

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Имаме много проблеми в образователната система, но пропагандирането на различна от традиционната сексуална ориентация не е сред тях.

Това каза пред БНР Величка Таседжикова - директор на столичното 70-о ОУ "Св. Климент Охридски" и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, в коментар на поправките в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняващи "пропагандата и популяризирането на нетрадиционната сексуалност" в училище.

Тя подчерта, че има зараждащо се напрежение, "което е напълно възможно да прерасне в страх, ако бъде приет и един нов законопроект, внесен на 8-и август в парламента и предстои неговото обсъждане, свързан с налагане на изключително тежки санкции на педагогическите специалисти, които нарушават разпоредбата за забрана на пропаганда, популяризиране и подстрекаване на различна сексуална ориентация":

"Тази санкция, освен че е свързана с налагане на глоба от 10 000 лева, е свързана и с отнемане на правото на съответния педагогически специалист да упражнява своята професия в рамките на 2 години. Това е безпрецедентно предложение! Такова е груповото становище на нашия съюз. Това би породило само и единствено страх и би повишило нивата на агресия между учениците на едни неприемливи нива".

Величка Таседжикова обясни, че още преди обсъжданията в парламента на поправките в закона, от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета са изразили становището си пред Комисията по образование и наука в 50-ото НС, че "на този етап подобен текст е неуместно да бъде включван в този закон":

"Това е един закон, който касае съвсем конкретен тип обществени взаимоотношения, и в него не би трябвало да разглеждаме теми, които са свързани с медицина, с определени идейни постановки, схващания и т.н. Смятаме, че обществото е изключително чувствително по темата и не е уместно да вкарваме на този етап още един проблем в и без това натрупалата доста проблеми образователна система в България".  

"Притеснителна е думичката "популяризиране", защото всеки урок и всяка учебна дейност е свързана с популяризиране. Изключително притеснени са учителите по биология и по психология, особено в гимназиалния етап, които трябва да постигнат определени цели и резултати. Цели раздели трябва да отпаднат или да бъдат гледани по един съвсем различен начин. Възможно е да бъдат гледани по определен начин учителите, възможно е много деца да сложат спирачки пред себе си и пред своето естествено любопитство и опити за изясняване на вълнуващи ги проблеми в учебна среда".

Това, което децата не научават в семейството и в училището, го научават на улицата или в интернет, а там не знаем те с какво ще се срещнат и по какъв начин ще го научат, добави още тя. 

За 30-те години, в които е част от педагогическата система, никога не е имала досег с "опити за пропаганда от типа, за който се говори в закона", категорично подчерта Таседжикова и добави, че не е чувала и от свои колеги за "опити за такива вмешателства".

"Иска ми се, когато говорим за различните, не само да говорим за тези, които са с различна сексуална ориентация, защото те са един изключително малък брой в нашето общество, но ние имаме хора с различни видове увреждания, различни като произход - един особено сериозен проблем във времето на мигрантските потоци и във времето, когато нараства броят на децата от уязвими групи в училищата и детските градини", каза още Величка Таседжикова.

По думите ѝ във всяка образователна институция трябва да се случва изграждането на толерантност и добро, приемащо, включващо отношение към всички:

"За да се случва това, то трябва да се случва и в обществото ни и да бъде гарантирано от законите на страната".

Интервюто на Людмила Железова и Андрей Борисов с Величка Таседжикова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41