Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В среда на анонимност няма как да има свобода"

Елена Алексиева: Ние сме объркано и "накълцано" общество, което живее в социалните мрежи...

"Вулкан" е новият роман на писателката

Елена Алексиева
Снимка: Иван Русланов

"Харесвам мисълта на един мой приятел, във времето, когато чатовете бяха хитът, и нямаше все още социални мрежи, той казваше - "Интернет е като една обществена тоалетна, в която всеки може да влезе и да си напише каквото си поиска...

Социалните мрежи от една страна са анонимни, те са квази, това са полувинчати истини, никой не знае кой стои зад всяка снимка и пост, а от друга страна социалните мрежи и всички ние, които по една или друга причина сме вътре в този "виртуален свят", абсолютно всички ние сме много лесно проследими и идентифицируеми. Но не от такива като нас, а от хора, които знаят как да го правят.

Тази анонимност обаче е и факт, и е абсолютно илюзорна...Но хората са ужасно първосигнални, те са като банда "луди" в мрежата, всеки си пише и прави каквото си поиска и това е напълно безнаказано..., сподели в "Нощен Хоризонт" писателката Елена Алексиева.  

Романът "Вулкан" - голям колкото няколко светове, е новата книга на Елена АлексиеваВ нея тя обединява момиче с рядка болест, богаташ, който става бедняк в търсене на истината, пънкар, готов дори и по болезнен начин да стигне до своята свобода. 

"Мен ме притесняват няколко неща - първо  - във една от най-широко разпространените социални мрежи сред българите над 40 години, се нагнетява непрестанно високо ниво на агресия, хора с много и най-различни потребности, забъркват и катализират един много "лесно възпламеним буламач, който постоянно гърми"...Там има много високо ниво на агресия и на онлайн насилие и това е лошото в тази социална мрежа, насилие, което остава безнаказано, а от него се страда реално...

Добрата новина все пак е, ако изобщо може така да се каже, е че, в този вулкан от непрекъснати саморазправи, обиди и закани и "лов на вещици" е, че това все пак се случва във виртуална среда, и никой досега в България, заради писания там, не е отишъл да осъди някой по-бързата процедура...

Все още човек може да излезе от мрежата и да си изключи телефона или компютъра. 

Но какво става с поколенията след нас, за които виртуалната реалност не просто е напълно легитимна, а тя е по-голямата, значимата и по-реалната реалност и това са поколения, които вярват на всичко, написано в тази реалност. Аз нямам отговор на този въпрос защо се случи така? 

Ако спре тока - всичко това изчезва, бум, няма го! Обаче от друга страна си даваш сметка, че ти не го виждаш, но то е там, има съвършено реални проявления и последици в реалния живот..., сподели още Алексиева. 

"Анонимността в социалните мрежи и свободата нямат нищо общо по между си. Свободата е все пак върховно проявление на отговорно поведение. 

В този "лесно възпалим буламач в мрежата" от неща, които нямат нищо общо помежду си, празни понятия се ширят "проявления на мускулна радост", в които главният мозък на човек не участва особено. В среда на анонимност няма как да има свобода, допълни тя.  

"Според мен трябва да стоим много малко в социалните мрежи, независимо, че те могат да послужат и за много добро...

Дали сме разделени - ние сме разпарчатосани и фрагментирани! Ние сме ужасно объркани...Обществото ни е объркано, то е като "накълцано", аз познавам хора, които живеят в социалните мрежи и за мен това е "клиника"...Но може би това е новият смисъл на живота, да говорим и общуваме, и да чувстваме през социалните мрежи?! , допълни Елена Алексиева. 

По думите и в романа "Вулкан" няма главни герои, всички са на една плоскост, тя държи на всички тях и няма любим герой, това е сложен роман, свързан с много голям разход на енергия, за първи й се случва, да й стане много криво и тъжно за героите, защото тези хора вече ги няма, сподели още за БНР писателката. 


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57