Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Ганев: По-голям оптимист съм за след 20-и октомври

Политологът не изключи тежкия сценарий - ДПС, като партията която познаваме, да не се яви на тези избори заради вътрешния блокаж

| Интервю
Снимка: Юлияна Корнажева

По-голям оптимист съм за след 20-и октомври, заяви пред БНР анализаторът от Изследователски център "Тренд" Димитър Ганев. 

"Струва ми се, че има един фактор, който ще способства за съставянето на нов кабинет и той е свързан с това, че вероятно целият елит, цялата партийна система, ръководителите на тези партии трябва да са осъзнали, че ако не се състави кабинет, може да има колапс на цялата партийна система и изведнъж те от познати системни партии с определени партийни ядра може да се окажат просто маргинални формации в следващото Народно събрание".

По думите му поредно несъставяне на кабинет означава електорална умора, непрекъснато търсене от гражданите на алтернатива и все по-голям вакуум: 

""Величие" е феномен, който много трудно може да бъде уловен - той расте като гъба, буквално за минути, не защото е показал някакви различни послания и позиции. Това е феномен, който показа всъщност колко е мощно търсенето на политическа алтернатива. Подобен тип феномен в следващи месеци буквално за дни може да порасне до степен, в която може да стане голяма политическа сила. Има такова настроение в момента, има такова търсене". 

Кризата в ДПС е безпрецедентна, изказа мнението си политологът и обясни, че предишните кризи в Движението са били извън партията. 

"Битката, която в момента се разиграва, е вътре в партията. Всеки очакваше Централен съвет, който да реши въпроса - той не се съставя. Това говори за вътрешен блокаж. За да се свика Централен съвет, има нужда от кворум от 2/3 от състава. Очевидно нито един от лагерите не може да надделее в това да състави Централен съвет. Сега започва да тече срок, в който трябва да се регистрират партиите". 

В интервю за предаването "Преди всички" Ганев не изключи тежкия сценарий - ДПС, като партията която познаваме, да не се яви на тези избори заради вътрешния блокаж. Според него най-вероятният сценарий е двата лагера да се явят с две отделни регистрации и битката да се реши на изборния терен. Той е категоричен, че ДПС ще понесе сериозна щета заради разцеплението

Снимка: Юлияна Корнажева
В ефира на "Хоризонт" анализаторът от Изследователски център "Тренд" представи и най-новата си книга "Българската политическа почва". На нейната корица е изобразено дърво с дълбоки и разклонени корени. Тя изследва пластовете на националната политическа култура. 

Според автора всичко, което се случва сега, би могло да бъде обяснено през събития, случили се много назад в годините и вековете. Това беше и целта на първата глава от книгата, подчерта той. 

По думите му основната цел на книгата е била да се установят кои са пластовете на почвата, от които се ражда българската политическа култура, каквато я познаваме и до днес, и как тя реагира на социализма и либералната демокрация. 

Опитал съм се да се фокусирам върху основните 4 пласта, посочи Ганев. И добави, че на първо място огромно значение има географията - ние сме много близко до разлома между Изтока и Запада. Четвъртият пласт е националният, който се разгръща по-съществено през Възраждането. Пластовете до голяма степен оформят пътя на страната ни в следващите 140 години, коментира той. 

Държим се лоялно спрямо хегемонния тренд, констатира анализаторът и допълни, че за организирано дисидентско движение в България преди 1988 г. не може да се говори. Днес непослушните са Унгария, Полша, Чехия, Словакия - те се държат по-дисидентски спрямо Брюксел, изказа мнението си той. "А ние продължаваме да се държим доста по-лоялно към тях. Това има своите исторически обяснения", изтъкна Димитър Ганев. Според него основното обяснение за това е, че България винаги е била част от империя и никога не е била субект, както Полша и Унгария.

Има културно пространство, наречено балканско, коментира също Ганев. 

"Балканите със сигурност създават общо културно пространство, което има свои особени характеристики. Това разделение, което има сега - западни и не западни Балкани, за първи път може да говорим за някаква форма на различие. В цялата си история това пространство се е движело в един коловоз, което дава своето отражение, грубо казано - балканска почва". 

По думите му у нас има масова политическа култура, на която дължим феномените от месиански тип. Това също е част от характерните политически черти на българина, т.е. мисленето на политика през личности, обясни той. Според него като че ли сме направили първа стъпка в посока на преодоляване вече на тази форма на месианство

"Като че ли сме разбрали за тези над 20 години, че няма да стане така просто - този да дойде, да застане начело на цялата власт и да се решават проблемите. Той е останал пак, но не с цялата власт. Даваме ти мандат, гласуваме ти първа политическа сила, но отиваш и се разбираш с другите. На този тест те не можаха да издържат. Три и половина години ние сме свидетели на политическа криза поради факта, че българите отказват да дадат властта на един човек". 

Цялото интервю на Силвия Великова с Димитър Ганев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кухня за самотни възрастни хора отново отвори врати в село Лютиброд

Кухня за самотни възрастни хора отново отвори врати в село Лютиброд, община Мездра. Инициативата е на Фондация "Проект Северозапад". Кухнята стартира през 2019 г. и успя да премине ковид пандемията, напомни пред БНР директорът на организацията Яна Рупева. След това обаче започна и войната в Украйна, в следствие на която доста се..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Атанас Запрянов: 140 млн. лева за подобряване на инфраструктурата на военни бази у нас

Министърът на отбраната Атанас Запрянов каза по време на парламентарния контрол, че близо 140 млн. лв. са разходите, направени през миналата година за подобряване на инфраструктурата на военни бази у нас.  "Разпределени по дейности както следва, първо, строителство, текущо и основен ремонт на сграден фонд и отбранителни обекти, включително и..

публикувано на 10.01.25 в 14:30

Единият от водачите на катастрофиралите вчера край Монтана тирове е починал

Единият от водачите при тежката катастрофата между тирове, станала вчера край Монтана, е починал в болницата.  Два тежкотоварни автомобила се удариха челно, впоследствие 59-годишен шофьор е загубил живота си. Другият водач е в тежко състояние След челния сблъсък между двата тира вчера след обяд на пътя между селата Винище и Смоляновци..

публикувано на 10.01.25 в 14:06

Татяна Дончева: Влиянието на Пеевски върху правителството е гарантирано

" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от вариантите. С ДБ, без ДБ – там е под въпрос. Към кабинет, в който формално да има министри на тези три формации, се върви. Въпросът е откъде ще извадят остатъчните гласове, дали формацията на Пеевски..

публикувано на 10.01.25 в 14:03
Служебният министър на икономиката и индустрията Петко Николов

Икономическото министерство иска запазване на завода за целулоза в Стамболийски

Министерството на икономиката е поискало среща с висшия мениджмънт на компания "Монди", със седалище в Лондон, заради обявеното в края на октомври намерение да закрият предприятието за целулоза и хартия в град Стамболийски. Това съобщи от парламентарната трибуна служебният министър Петко Николов в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ-СДС Цвета..

публикувано на 10.01.25 в 14:00
Проф. Велислав Минеков

Велислав Минеков: Ще има ново правителство, няма да има оставки в министерството на културата

"Ще има ново правителство, няма да има оставки, но щетите ще останат. И така, докато не се появят хора, които са компетентни".  Такъв коментар направи пред БНР бившият министър на културата Велислав Минеков, след като културното ведомство се разтърси от поредните скандали.  Премиерът Главчев назначи и двамата ми зам. - министри, разкри..

публикувано на 10.01.25 в 13:58
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Владимир Путин е готов за разговори с Доналд Тръмп без предварителни условия

Руският президент Владимир Путин е "отворен за контакт" с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп без предварителни условия, съобщи Кремъл. "Президентът многократно е заявявал, че е отворен за контакт с международните лидери, включително с президента на Съединените щати, включително с Доналд Тръмп", заяви прессекретарят на Кремъл Дмитрий..

публикувано на 10.01.25 в 13:41