Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Вълчев: Не изключвам екзотични решения на изборите. Това е протестен вот

Политическата ситуация подпомага развитието на авторитарни нагласи, отчита социологът от "Алфа рисърч"

| Интервю
Павел Вълчев
Снимка: alpharesearch.bg

31% от българите декларират, че искат да живеят в авторитарен или комунистически режим, сочи проучване на "Алфа рисърч".

"Това са притеснителни нагласи на българите. Със сигурност и настоящата политическа ситуация помага за развитието и на такива нагласи", коментира пред БНР социологът от агенцията Павел Вълчев.

Свидетели сме на безпрецедентна политическа криза. Оказва се проблематично и излъчването на служебно правителство, което да проведе изборите, очерта картината той.

След преглед на домовата книга трябва да се види дали ще има друг кандидат за министър-председател. Другите сценарии за момента са по-неработещи – единият е преназначаването на Димитър Главчев. Третият е запълване на свободните постове с потенциални кандидати за служебен премиер, поясни Вълчев.

Социологът обаче подчерта "опасността по-скоро да се избира кой ще е подходящ за служебен премиер, а не за омбудсман".

Относно казаното от Асен Василев от ПП-ДБ (за съвместяването на постовете служебен премиер и външен министър – бел. ред.), в предаването "Преди всички" социологът изрази позиция, че сегашният министър-председател Димитър Главчев се е "отписал" несъзнателно от "домовата книга", по-скоро поради липса на информация и така още по-голямото ѝ свиване се превръща в предизвикателство. Той не изключи Рая Назарян все пак да е сред потенциалните кандидати за служебен премиер.

Вълчев изказа опасения, че основната причина за ниската избирателна активност се дължи на невъзможността на партиите да предложат реална алтернатива.

"И до момента нови политически субекти печелеха избори, но това не доведе до сериозно отместване и разрешаване на политическата криза. От друга страна и екзотичните решения не ги изключвам. Това е протестен вот. Не изключвам и в следващия парламент да има подобни участници."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Панева

Законопроекти забраняват промяна на пола на непълнолетни лица

От ПГ на ПП-ДБ внесоха три проекта за промени в Закона за закрила на детето.  В два от тях се забранява извършването на медицински дейности за промяна на пола на непълнолетни лица, освен в случаите, когато съществува сериозна опасност за живота или здравето им.  Пред "Хоризонт"  Катя Панева - един от вносителите, обясни каква е разликата с внесения през..

публикувано на 12.09.24 в 14:28

Протест по време на първото заседание на СОС след лятната ваканция

Жители от различни квартали на София се събраха на протест пред сградата на Столичната община по време на първото заседание на Общинския съвет след лятната ваканция. За пореден път поставиха проблемите с новата организация на движението по булевард "Патриарх Евтимий" в центъра, със започналия ремонт на улица "Опълченска" и с липсата на..

публикувано на 12.09.24 в 14:27
Левон Хампарцумян

Левон Хампарцумян: Лихвите по кредити и депозити бавно ще се покачват, няма да видим двуцифрени

Има ли балон на пазара на имоти или не, за съжаление разбираме когато се спука. Има много фактори, които действат за увеличаване на цените. В България, където хората са склонни да притежават имота, а не да наемат, също е важен при оценката на пазара, коментира новите изисквания на БНБ за кредитиране Левон Хампарцумян в интервю пред БНР...

публикувано на 12.09.24 в 14:18
Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН академик Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски подписаха меморандум за сътрудничество между двете институции. Той предвижда информиране на обществото по въпроси, свързани с развитието на научната дейност у нас и инициативи за популяризиране на научните дейности и изследвания, провеждани в академията.  Юлиан Ревалски..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Процес срещу трима адвокати на Навални в Русия

Руски съд започна днес съдебен процес срещу трима адвокати, които са представлявали покойния опозиционен лидер Алексей Навални. Вадим Кобзев, Алексей Липцер и Игор Сергунин бяха арестувани през октомври 2023 г. Тримата са обвинени в участие в "екстремистка" организация - обвинения, за които се предвижда максимален срок от шест години...

публикувано на 12.09.24 в 13:58
Димитър Марков

Димитър Марков: Не виждам пречка този ВСС да упражни едно от конституционните си правомощия

Доведени сме до ситуация, в която почти всички важни въпроси, опиращи до някаква юридическа обосновка, са в графата "Нееднозначни" . Това каза пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, и уточни: "Не мога да кажа, че еднозначно е решен въпросът (избор на нов главен прокурор - б.р.). Чисто..

публикувано на 12.09.24 в 13:31
Лодка с нелегални мигранти на пристанището на град Палеохора, о-в Крит.

Атина настоя за общоевропейско решение на миграционната криза

В интервю пред медиите гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че Европа трябва да излезе с общо решение за справяне с мигрантския поток. Атина предлага промяна в охраната на външните граници. "Бреговата охрана на Гърция не е служба по посрещане на мигранти", подчерта премиерът Мицотакис в отговор на обвиненията, че гръцките граничари..

публикувано на 12.09.24 в 13:31