Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислав Сандов: През зимните месеци яз. "Копринка" е държан на 30% от полезния обем

Към вчерашна дата наличният обем на 52-та значими комплексни язовира е 54,7%, което е доста ниско, обяви бившият екоминистър

| Интервю
Борислав Сандов
Снимка: Ани Петрова

През зимните месеци язовир "Копринка" е държан на много ниски нива - на 30% от полезния обем. Там наистина трябва да се разследва и да се намесят и правоохранителни органи. 

Това заяви пред БНР бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов. 

Той уточни, че имаме различна форма на стопанисване на язовирите, което поражда редица въпроси

"Трябва да сложим ред в това нещо. Тук може би е необходима някаква структурна реформа или поне по-добра координация", категоричен бе ексминистърът в интервю за предаването "Преди всички".
По думите му в страната има 52 значими комплексни язовири и редица по-малки с различно предназначение. Малките язовири нямат отношение към голямата картина, която е свързана с наличните водни обеми в страната, обясни Сандов. 

"За тези 52 значими комплексни язовира - МОСВ често пъти бива винено, но то отговоря единствено за водните обеми в тях, то не ги стопанисва. Язовирите се стопанисват от НЕК, друга част от тях, които са с основно предназначение за напояване, се стопанисват основно от "Напоителни системи" към МЗХ. Има голям брой язовири, свързани с ВиК оператори - те са към МРРБ, друга голяма част са на Министерство на икономиката през Държавната консолидационна компания". 

Той обяви, че към вчерашна дата от тези 52 язовира 54,7% е наличният обем, което е доста ниско. В началото на месеца е бил около 58%, посочи той и напомни, че преди 2 години по същото време този обем е бил 70%. 

Според него освен влошената обстановка от гледна точка на климатичните условия, явно има проблем и по отношение на управлението на тези язовири. По думите му това е функция на екоминистъра. 

"Климатът се променя и то драстично. Ако ние мислим, че имаме достатъчно вода и е въпрос само на управление на тази вода, ще сгрешим и ще се сблъскаме челно в една стена, която уви няма да се счупи, а ще се счупи нашата глава. Нужно е да погледнем малко какво правим с тази вода и как го правим", призова бившият министър на околната среда и водите.

Той се обърна към земеделските производители: "Не можем да продължаваме да засаждаме култури в райони с трайна тенденция на засушаване, култури, които изискват голям обем вода за напояване през годината. Това няма как да продължи по този начин. Трябва да мислим за друг тип култури, които са по-сухолюбиви". 
"България е на 3-о място отзад напред по водни ресурси. България е бедна на водни ресурси. Освен това имаме много остаряла инфраструктура, особено тази за напояване. Трябва да мислим как да използваме все по-малкото количество вода, което ще имаме за напояване, по правилен начин, така че да има достатъчно за земеделските производители", изказа мнение Борислав Сандов. И бе категоричен: 

"Ако земеделците очакват държавата постоянно да им гарантира вода, това няма как да стане". 

Като друг проблем той посочи също, че все още много хора поливат градините от чешмите си, а не ползват дъждовна вода. 
Цялото интервю на Веселина Миланова с Борислав Сандов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК коментира законопроекта на "Възраждане" за чуждите агенти

"Комисията осъжда всякакви ограничения на демократичните ценности и основни свободи като свободата на изразяване, на сдружаване и правото на участие в обществения живот " - така говорителката на Еврокомисията Йордис Фероли коментира внесения от "Възраждане" законопроект за чуждите агенти. Законопроектът бе по подобие на тези в Унгария и..

публикувано на 12.09.24 в 14:46
Катя Панева

Законопроекти забраняват промяна на пола на непълнолетни лица

От ПГ на ПП-ДБ внесоха три проекта за промени в Закона за закрила на детето.  В два от тях се забранява извършването на медицински дейности за промяна на пола на непълнолетни лица, освен в случаите, когато съществува сериозна опасност за живота или здравето им.  Пред "Хоризонт"  Катя Панева - един от вносителите, обясни каква е разликата с внесения през..

публикувано на 12.09.24 в 14:28

Протест по време на първото заседание на СОС след лятната ваканция

Жители от различни квартали на София се събраха на протест пред сградата на Столичната община по време на първото заседание на Общинския съвет след лятната ваканция. За пореден път поставиха проблемите с новата организация на движението по булевард "Патриарх Евтимий" в центъра, със започналия ремонт на улица "Опълченска" и с липсата на..

публикувано на 12.09.24 в 14:27
Левон Хампарцумян

Левон Хампарцумян: Лихвите по кредити и депозити бавно ще се покачват, няма да видим двуцифрени

Има ли балон на пазара на имоти или не, за съжаление разбираме когато се спука. Има много фактори, които действат за увеличаване на цените. В България, където хората са склонни да притежават имота, а не да наемат, също е важен при оценката на пазара, коментира новите изисквания на БНБ за кредитиране Левон Хампарцумян в интервю пред БНР...

публикувано на 12.09.24 в 14:18
Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН академик Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски подписаха меморандум за сътрудничество между двете институции. Той предвижда информиране на обществото по въпроси, свързани с развитието на научната дейност у нас и инициативи за популяризиране на научните дейности и изследвания, провеждани в академията.  Юлиан Ревалски..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Процес срещу трима адвокати на Навални в Русия

Руски съд започна днес съдебен процес срещу трима адвокати, които са представлявали покойния опозиционен лидер Алексей Навални. Вадим Кобзев, Алексей Липцер и Игор Сергунин бяха арестувани през октомври 2023 г. Тримата са обвинени в участие в "екстремистка" организация - обвинения, за които се предвижда максимален срок от шест години...

публикувано на 12.09.24 в 13:58
Димитър Марков

Димитър Марков: Не виждам пречка този ВСС да упражни едно от конституционните си правомощия

Доведени сме до ситуация, в която почти всички важни въпроси, опиращи до някаква юридическа обосновка, са в графата "Нееднозначни" . Това каза пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, и уточни: "Не мога да кажа, че еднозначно е решен въпросът (избор на нов главен прокурор - б.р.). Чисто..

публикувано на 12.09.24 в 13:31