Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Времето за купон и времето за бунт: Кольо Гилъна на 60

Снимка: издателство Ciela

Кольо Гилъна от "Контрол" доживя до 60, които ще отпразнува тази вечер в летния клуб "Строеж" в София. КГБ, "Ревю" и "Уикеда" ще бъдат с него на сцената, защото – както казва Николай Йорданов, каквото е името на един от най-култовите български пънкари: "Не съм празнувал 25, нито 2 х 25, но 60 е друга бира – баш е време за купон! На тези години може и да е за последно!".

Въпреки че в парчето "Не умирахме от щастие" от дебютния албум на "Контрол" ("Старият дъб" от 1988 г.) групата не умира от щастие на прага на демократичните промени, Гилъна има страхотни, пък и смешни спомени, които да възпее в отбрана компания.

От понеделник на книжния пазар е автобиографията му "Без контрол" в съавторство с Борислав Колев. Вероятно книгата е доста забавна, защото:

"Чувството за хумор е на първо място, на второ е професионализмът."

Думи от интервю на Гилъна преди 5 години в "Преди всички" по повод концерт на група ЕКС (Ерол от "Уикеда", Кольо от "Контрол" и Светльо от "Хиподил").

Заради пънк ретроспекцията, която ще разтресе центъра на София от 18.00 ч., в "Преди всички" се разровихме още по-дълбоко из радиоархивите, за да допишем в ефир някоя и друга дума из житието, битието и страданието на Гилъна.

Два спомена за две песни. Първа е "Леле, како" в откъс от поредицата "Радиото" на програма "Христо Ботев" от 2016-а.

Епизод 16 "Музиката, Каролина и малките секунди" събира Фреди Меркюри, Емил Табаков, Парашкев Хаджиев, Владимир Аврамов, Асен Аврамов, Панчо Владигеров, Шаги, Пламен Джуров и... Гилъна.

"На 15 април се събрахме, а юни 1988-а, два месеца по-късно, вече бяхме спечелили два големи фестивала. Навремето ние бяхме донякъде дори облагодетелствани, затова защото беше забранено да се казва каквото и да било. И тази апокрифност ни помогна, не само на нас, а на много групи, да бъдем легендарни, защото радио "Свободна Европа" беше заглушено, цялата тази Желязна завеса и дезинформация, която я имахме, ни помогна ние да бъдем бунтари", спомня си Гилъна и допълва разказа с любопитни детайли около историята на "Леле, како" от 1992 г.

Репетирали в читалище. Вече били "сериозна група" и затова били повишени от мазето в стая на втория етаж. В същото читалище репетирали "Сигнал" и "Конкурент". Песента се ражда от казармени спомени, но се превръща в пародия от "Отдела за борба със сръбската музика".

И още един спомен като за празник: поздрав в ефира на Радио София по повод петия им рожден ден през 2007 г.

"Най-щастливият ден" е от любимите на Кольо, от 1993 г. Изпълнявали я къде ли не, даже на сватби. Вярно, не изглежда подходяща за повода, "но важното е, че хората я приемат много добре, до ден днешен се слуша, това е евъргрийн на група "Контрол"."

А дали това ще е най-щастливият рожден ден на Кольо Гилъна? Само концертът ще покаже.

Усмивките от старите ленти с повод и без повод чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Лора Търколева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50

Балкански театрален фестивал в Благоевград създава културни мостове

На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса.  Тази година..

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Деян Ангелов за бокса, театъра и възможността да запазиш самообладание във всеки момент

Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се  раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин  Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..

публикувано на 01.11.24 в 13:11
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53