Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джоузефин Лукито: Студентите предпочитат да използват ИИ като асистент, не като арбитър

| Репортаж
Снимка: БТА

Темата с използването на изкуствен интелект еволюира. Приемането на технологични нововъведения отнема време, като в повечето случаи в началото се наблюдава резистентност. Причините за това може да са различни - усещане за загуба на контрол, прекалено бързата скорост, с която се появяват новости или страх от загуба на работното място. Постепенно обаче неохотата отстъпва място на любопитството и ни прави по-отворени за разговори за възползване от възможностите по по-етичен и отговорен начин. Полярните дискусии, в които можеха да се чуят - от една страна безкритични хвалби, а от друга: предупреждения за екзистенциален риск, вече отстъпват място на по-умерени разговори. 

Една от сферите, в които темата за ИИ (AI) е ключова, е образованието. Учебната година на много места в Америка започна. Много от студентите се надяват това, което получат като знания, да им помогне в живота след завършване, а университетите търсят най-добрия подход. Като се има предвид нарастващото използване на AI в добре платени работи е нормално да има нарастващо желание за получаване на знания в тази посока.

Джоузефин Лукито e професор в University of Texas в Остин, работи в училището по журналистика и медии, където преподава предмети, свързани с журналистика с бази данни и изкуствен интелект. 

"Мисля, че когато този инструмент бе представен, в началото имаше един вид инстинктивна абсолютно отрицателна реакция – не знаем достатъчно за това, не знаем как ще се използва", отчита Лукито. "Обаче с течение на времето, на фона на интегрирането на AI от индустрията забелязваме как педагозите осъзнават, че трябва поне да мислят малко по-комплексно за генеративния AI, защото ако не говорим за генеративния AI, ние не подготвяме студентите си за бъдещето."

В своите часове Лукито има конкретни параметри за етично използване на технологията:

"Имаме допълнителни пояснения в конспекта, където отбелязваме, че ако студентът използва изкуствен интелект, трябва да ни предостави  текста, с който е възложил задачата и да говори за това, което е сработило и което не е сработило при използването на AI инструмента, което според мен спомага за един критичен поглед."

В конспекта също се посочва ясно, че AI не е перфектно средство и са дадени примери за грешки, които са допускани от машините.

Джоузефин Лукито  Снимка: Личен архив

"В нашите курсове не използваме изкуствен интелект толкова за писане, но го ползваме като средство за обобщаване на информация и при решаване на проблеми, примерно при кодиране", разказва Лукито. "Студентите ни клонят към използването му като вид асистент вместо като арбитър при създаването на съдържание за възложени задачи."

Няма как да не отбележим и възможностите, които AI дава за писане на есета. Това е съблазнително за някои, но професорът в този материал доказва, че не си струват усилията. В час Джоузефин Лукито въвежда една от възложените задачи в AIпособие на ChatGPT и демонстрира какъв е резултатът – създава се нещо, което не би получило отличен. Резултатът е оценка, която бихте изкарали, ако бяхте написали нещо без да сте полагали много усилия – може би същите усилия, които сте положили да въведете задачата и после малко да редактирате. 

Същевременно да се хване плагиатстване с помощта на AI не е лесно. Съществуват платформи, които правят това, но проблемът е, че при тях има неприемливо висок шанс да се индикира AI плагиатство при липса на такова – нещо, което може да се окаже пагубно за един студент.

"Много е трудно, да не кажа невъзможно, със 100% увереност да се разкрие използването генерирано от изкуствен интелект съдържание", уточнява Лукито. "Нещо, което смятам, че педагозите трябва да приемат, е, че ние никога няма да можем напълно да разкрием дали нещо е дело на изкуствен интелект."

Шансът да се открие AI с автоматична проверка е 50 на 50. Така вместо да използват платформи за засичане на AI плагиатство, в един от подходите си преподавателите залагат на познанията си отпреди и ако се съмняват в даден студент, предпочитат да проведат откровен разговор преди да престъпят към наказателни мерки.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Видеокастът "Говори..." с наградата за мултимедиен проект на БНР

Видеокастът "Говори...", който е продукт на дирекция "Дигитални програми", взе наградата в категория "Радиопредаване, радиопроект, музикален проект или мултимедиен проект на БНР" на церемонията на годишните награди "Сирак Скитник". В проекта се представят интересни, любопитни и по-слабо коментирани моменти от живота и дейността на известни..

публикувано на 25.01.25 в 16:47
РИМ - Пазарджик

Увеличават се посещенията в регионалния исторически музей в Пазарджик

Два пъти и половина са се увеличили посещенията в регионалния исторически музей в Пазарджик, като един от фокусите е новата зала "Археология".  Ултрамодерното съоръжение отвори врати за посетителите в края на миналата година и от тогава се радва на голям интерес, не само от региона, но и от цялата страна.   По един съвременен технологичен начин..

публикувано на 25.01.25 в 16:26

Община Берковица прави томбола за платилите данъците си преди 23 февруари

Ваучер от 500 лева дава община Берковица за томбола на платилите местните данъците за годината до 23 февруари. Печелившият ще стане ясен на 4 март Заплатилите данък недвижимо имущество и такса "смет" жители на община Берковица могат да участват в томбола.  Те не трябва да имат други задължения към общината. Плащането на налозите трябва да..

публикувано на 25.01.25 в 16:01

Никой от четиримата кандидати за президент на Гърция не получи необходимите гласове, за да заеме поста

Никой от четиримата кандидати за президент на Гърция не получи необходимите 200 гласа, за да заеме поста, на първото гласуване в парламента.  Според резултатите, начело със 160 гласа е бившият председател на парламента Константинос Тасулас, предложен от управляващата консервативна партия "Нова Демокрация".  Втора е кандидатурата на предложената от..

публикувано на 25.01.25 в 15:56
Доналд Тръмп

С указ на Тръмп: Мексиканският залив вече ще бъде наричан "Американски"

Министерството на вътрешните работи на САЩ съобщи, че Мексиканският залив отсега нататък ще бъде наричан "Американски залив" по силата на указ на президента на Щатите Доналд Тръмп, съобщи БТА. В понеделник президентът издаде изпълнителна заповед, според която водите между южното крайбрежие на САЩ и източното крайбрежие на Мексико ще бъдат..

публикувано на 25.01.25 в 14:11

Осем катастрофи на автомагистрала "Струма" между Сандански и Петрич

Осем са катастрофите, станали сутринта и преди обед на автомагистрала "Струма" между Сандански и Петрич, като някои от тях са верижни.  Трима души са пострадали, сред тях има и дете.   Няма опасност за живота на никой от пострадалите.  Причината за катастрофите е гъстата мъгла, която се образува на автомагистралата в района на Сандански. Движението..

публикувано на 25.01.25 в 14:10
Доналд Тръмп и Илон Мъск

Доналд Тръмп ще бори бедността, заобиколен от най-богатите хора в света

Кажи ми кои са ти приятелите, за да ти кажа какъв си. Ако използваме тази българска поговорка за отправна точка, то можем да заключим, че встъпилият в длъжност тази седмица американски президент Доналд Тръмп е един от най-богатите и влиятелни хора в света, тъй като беше обграден на церемонията от технологични милиардери - Илон Мъск, Марк Зукърбърг, Джеф..

публикувано на 25.01.25 в 14:00