Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Животът се променя твърде бързо, трябва по-често да даваме шанс на желанията си"

Американската писателка Ви Кийланд и нейното "Лятно предложение" пред БНР

Ви Кийланд
Снимка: Личен архив

Американската писателка Ви Кийланд е позната в България с романтичните си истории, често развиващи се именно през лятото. "Проектът", „Неочаквано“, "Неуместно" са само част от заглавията на Ви, продали милиони копия по света и направили я номер 1 в класациите за бестселъри

"Лятно предложение" е най-новата ѝ книга, излязла на българския пазар.

"Лятно предложение" започна като повечето ми книги. В началото описвам забавния начин, по който двамата ни герои се срещат. Не съм автор, който построява сюжета на книгата си още в началото. Дълго мисля за героите, за първата им среща. След това започвам да пиша и, ако почувствам връзка с персонажите в началото - довършвам книгата. Ако не усетя връзката – изоставям идеята, сподели специално за БНР в предаването на програма "Хоризонт" -  "Чуй лятото" Ви Кийланд. 

"Лятно предложение" започна с идеята за сляпа среща, на която героинята ни отива, макар и да не е особено ентусиазирана. Среща човек, който ѝ допада. Открива обаче, че не с него трябва да се срещне. Всичко започва с този забавен момент. Той е нещо като известна личност, макар и тя да не го познава, разказа още Кийланд и добави детайли около своите персонажи: 

"Това са двама много различни герои. Жената е много организирана, тя е бизнес дама. Мъжът пък е професионален спортист. Харесваше ми да пиша за тези двама души, идващи от коренно различни светове. На пръв поглед те не бива да бъдат заедно и, може би дори не искат да бъдат. Карат се непрекъснато. В книгата обаче се влюбват, въпреки желанията си“. 

Не само сюжетите на Ви Кийланд са вълнуващи. Нейният път към писането също е нелек.

"Всичко започна през 2012-та. Винаги съм била заинтригувана от писането. През целия си живот съм запален читател. Такова е цялото ми семейство. Исках да напиша нещо, но за себе си. Така създадох първата си история, без да мисля да я издавам. Не бях я показала дори и на съпруга си. По-късно през 2012-та Ню Йорк бе ударен от урагана Санди. Долният етаж на къщата ни бе под вода. Децата ми бяха много малки по това време. Трябваше да живеем известно време в каравана. Това ми показа колко кратък всъщност е животът

Както и защо трябва да харесваш ежедневната си работа. По това време бях юрист. Не харесвах работата си. Една нощ реших да издам онова, което бях написала. Попаднах на статия за самопубликуването. Реших да го направя. За идеята ми споделих само на съпруга ми. 

След две години разкрих на цялото си семейство. Редактирах първата си книга и я издадох. Пет години работех и като автор, и като юрист. Пишех по нощите и през почивните дни. Животът се променя твърде бързо, трябва по-често да даваме шанс на желанията си", сподели авторката.  


Повече чуйте в интервюто на Иван Русланов с Ви Кийланд за БНР. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17