Няма друго такова столетие, като изминалото, в което и част от нас са родени. Столетие пълно с предизвикателства и противоречия, но позволило на хората да достигнат днешния ден, много по-сигурни в себе си и бъдещето на децата си.
Днес ви предлагаме да направим една "Спирка София 70". Така е озаглавена изложбата от фотографии на Панайот Бърнев, която ще бъде открита на 3 септември в столичната галерия Dot Sofia.
Снимките в изложбата са част от Български визуален архив, една инициатива, която създава общност от дарители на снимки с цел събиране и съхраняване на документален снимков материал от изминалия 20 век.
А, сега си представете колко много неща могат да бъдат прочетени в една снимка. Всяка разказва своя история. Кадърът улавя моменти на радост и скръб, на меланхолия и уединение. На групи хора, тръгнали на някъде по софийските улици. Елегантни, небрежни, замислени. Всички, потопени в духа на времето. Част от мизансцена на отдавна затворени магазини. Друга мода, други аксесоари. Някъде, някое официално събитие, честване, откриване на паметник, носталгия по миналото и усмихнати деца, които вече са много много пораснали.
Според създателите на Български визуален архив Тихомир Стоянов и Йохана Траянова в архива повечето от снимките са дарени от любители фотографи, от частни архиви и в 90 % от случаите са семейни архиви.
"Тези фотоси разглеждат съвсем обичайното ежедневие на редовия гражданин. Но най-вече нещата, коиото ги забавляват. Моето наблюдение е, че хората много рядко запечтават нещата, които са неприятни.
Моментите на радост, на почивка, на семейни щастливи събития - рождени дни, сватби и най-вече екскурзии, разказа за БНР Тихомир Стоянов.
"В София е имало много фотографски ателиета през 20 век. Най-популярните са на фамилия Карастоянови, те са били придоворни фотографи на царското семейство, Хитрови, Георг Волц са други известни фотографи и ателиета, допълни Стоянов.
П-късно се появава и т.нар. улична фотография, когато фотографите излизат от студиото, но снимките в студио са били много специален момент в миналото. Те са били живописни и художествени - това е бил важен момент, инструмент на паметта.
"Нашата цел на Арихива е да съберем снимки от всички десетилетия на 20 век - от 1990 година и да стигне до 1999 г., за да може с един размах да се гмурнеш много бързо в миналато...
Тогава по онова време човек е трябвало да бъде обучен как се снима с фотоапарат, тогава снимката е била нещо специално.
Тези архиви от снимки днес ни показват, как се е живяло в близкото ни минало, за да може да се съхрани паметта ни, сподели Йохана Траянова за БНР.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..
В третото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Сътрудничката на “Каста дива“ в Италия Силвия Проданова разказва за изявата на Красимира Стоянова в “Кавалерът на розата“ на сцената на Миланската Скала - В рубриката на “Каста дива“ за културен туризъм..
Да, тя наистина е само сърце, не единствено в поезията, но и като човек. Ама то, какъвто си като човек, това личи и в поезията. За първи път я каня в предаването и съм улучила десятката. Толкова интересна поетеса рядко се среща. Родена в Добрич, живее и работи в Ямбол като учителка в детска градина, каквото е и образованието й. И пише..
На 28 октомври от 19:00 часа в зала „България“ камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и диригентът Константин Добройков ще представят „Легенда за Милчо“ - музикално пътешествие с музиката на незабравимия Милчо Левиев и почит към него пет години след като си отиде от света. Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил..
След впечатляващо начало на 28 септември в Пловдив продължава музикалното турне из България на "Тайния оркестър" с диригент Николай Стоев и солист Георги Черкин. Прочутият ни пианист е и авторът на "Галактическа фантазия" - концерт за пиано и оркестър, съпроводен от 3D мапинг. На 25 октомври музикантите ще бъдат в Добрич, в Органовата зала, а в края..
Българските концертни вечери в Ню Йорк вече 20 години предлагат на публиката в американския мегаполис срещи с българската музика и изпълнители, които милеят за нея - българи, които живеят там, но и музиканти от други националности, които са открили чара на нашата класика. Концертните серии, започнати по идея на проф. Павлина Доковска, продължават..
Пламен Маслев, диригент, аранжор и мандолинист, и Гиргина Гиргинова, оперна певица , специализирана в барокова и класическа музика са гости в "Нощен Хоризонт". Те разказват за своя път в музиката и предстоящите проекти, свързани с мандолината като инструмент, който обединява култури и епохи . Пламен Маслев разказа за първия по рода..
Алиансът за права и свободи (АПС) има нагласа и ще участва в разговори за правителство, на които ще ги покани Бойко Борисов, както обеща самият той..
"Аз съм изненадан. Не съм очаквал толкова висок резултат и съм впечатлен". Това заяви за резултата на "ДПС – Ново начало" Мехмед Дикме, бивш министър..
България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов,..