Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вярата е търсене, което ние изпитваме през целия си живот"

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Снимка: Ани Петрова

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? - 

За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското иконографско сдружение. Елена Дюлгерова е студентка по богословие и учител по религия.

Християнските ценности в публичния живот и в поведението на политиците

Това, което виждам в момента, като че ли има нужда от още по - голямо обръщане към Бога, тъй като липсата на диалог не е присъща на християнина, той е диалогичен и умее да намира решения за полза на ближния, а не за собствена нужда, споделя Елена Дюлгерова. Тя са надява да се увеличи това ценностно присъствие сред тези, които ни управляват и държавата да се стабилизира и да тръгне в една по- добра за нея посока.

Според Марина Йорданова никога не е било роля на църквата да се намесва в политическия живот, но е добре, ако политиците следват християнските ценности, защото това довело до добруването на целия народ - това предполага мисъл и грифа за всеки, за по-слабия. Политиците трябва да се поучат от този начин на мислене.

За религията в училище

Елена Дюлгерова казва, че това не е решение от днес за утре и са важни обществените нагласи извън църковните хора. Те трябва да видят ползите от това обучение за децата си. Трябва да има публичен дебат по темата, добра аргументация как да присъства религията, защото трябва да има свободен избор.

Марина Йорданова смята, че ние се плашим да направи тази крачка. Толкова много държави, даже Скандинавските държави, които са традиционно по-либерални от нас, имат такова обучение в началните класове и това не притеснява никого, защото вярата не е нещо, в което човек може да бъде задължен, но да имаш поглед върху различните религиозни учения е много ценно са всеки и това трябва да бъде част от образованието.


Духовните събития през това лято

Марина представя събора на иконографите в Бачковския манастир, който се проведе през август като среща за обогатяване на над 35 души. В програмата му бяха включени изложба, демонстрации по направа на обков за икона, показно за слагане на кован ореол върху готова икона, духовни лекции и богословски теми, тенденции в иконописта.

Елена се завърна от православен лагер в Кремиковския манастир, впечатлена от духовната си среща с деца със специални потребности. Като учител Елена е преминала две смени в лагера, с деца от масово училища и деца от сдружение "Паралелен свят". След тази смяна тя е обогатена духовно още повече, след завръщането си се чувства кат друг човек и е много диалогична в личния си живот.

Християнското семейство - домашна църква

"Това е темата на православните лагери, на които Елена Дюлгерова е преминала като учител в две смени. Винаги в лагерите имаме три основни теми, подчинени на основната тема. Това е православен лагер, там ние изучаваме и молитва и песнопения, а когато в едно семейство присъства Бог - то е християнско. В това семейство се молим заедно, казва Елена.

Иконата в нашата домашна църква

"Много повече хора искат да имат икони, усещат силна привързаност към иконите, които притежават и имат нужда да се помолят. Въпреки че, не всички икони са рисувани, но това не я прави неистинска икона. Случвало се е и икона, която е изрезка от вестник да чудотвори. Има икони, които са с догматически грешки, но ако човек подхожда с искрена молива пред нея, тя ще бъде чута, сподели Мария.


Още по темата слушайте в интервюто на Добринка Добрева с Елена Дюлгерова и Марина Йорданова.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06