Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване: Одобрението към ЕС и НАТО расте, към Русия - намалява

Авторитарният режим е най-добрият начин на управление за 21%

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

"Има консолидация около идеята за принадлежността на България към ЕС и НАТО, които се одобряват, даже одобрението расте през 2024 г.". 

Това заяви пред БНР социологът Вероника Димитрова от Фондацията за хуманитарни и социални изследвания, която заедно с "Алфа Рисърч" направи проучване за руската пропаганда у нас. 

"Въпреки бума на пропагандата през последните години, има консолидация около принадлежността на България към Европа. Същевременно тъй като има поляризация на обществото, тече и обратен процес - консолидация на по-малка част от обществото около антиевропейски наративи и идеи, свързани с авторитаризма".

По думите ѝ се наблюдава доминация на проевропейски ценности и принадлежности. Над 60% от хората в България одобряват членството ни в ЕС и смятат, че България по скоро е спечелила от това членство, подчерта тя в интервю за предаването "Преди всички". 

Според нея обаче едно от нещата, които определят тези нагласи, е страхът:

"От една стана страхът от намеса на Русия в България, който определя силната консолидация около НАТО и ЕС. Сега имаме ръст на тези нагласи. И обратното - обратният страх, който много успешно се използва от българските пропагандисти - за въвличането на България във война чрез предоставянето на помощи. Тези наративи използват отново този страх, че Русия може да отвърне на действията на България. Този страх в последните месеци все повече нараства и се експлоатира от Кремъл".

По думите ѝ така антизападната реторика донякъде се самообезсилва, но от друга страна тя е ефективна в някои ниши на обществото

Виждаме отчетливо одобрение на ЕС - 61%, отбеляза Вероника Димитрова, но добави:

"Това обаче не значи, че не се разпространяват различни антиевропейски наративи. Те се множат и на тях набляга руската пропаганда в България. Това са различни наративи, свързани с миграция, с джендъра и т.н., които по някакъв начин успяват, поне от части, да обърнат част от обществените настроения". 

Ядрото от устойчивите противници на европейската интеграция, което е между 20 и 25%, е в селата и малките градове, както и сред по-възрастното население. По-младите пък са по-уязвими на дезинформация и пропаганда като цяло, добави тя.

Според изследването 64% от хората смятат, че ще се отрази негативно на България, ако тя излезе от ЕС. Преобладават икономическите страхове, както и страхът от изолация от Западния свят. На обратното мнение са 25%.


Социологът заяви категорично, че одобрението към Русия спада - от 60% през 2018 г. до 31,8% през 2024 г. По думите ѝ в следствие на войната рязко се обръща отношението към Русия. 


В най-голяма степен се одобрява нагласата за това, че България трябва да бъде страна със западна либерална демокрация - 63,8%. Почти 21% смятат, че авторитарният режим е най-добрият начин на управление. 

"Има консолидация около идеи за авторитарен режим, които нарастват през последните години", отбеляза Димитрова. 


Цялото интервю на Ирина Недева с Вероника Димитрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07