Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тези платформи ще бъдат недолюбвани от правителствата по света, защото са възможност за бърза и неконтролируема самоорганизация на гражданите, коментира той

Драгомир Иванов: Ще расте апетитът на властите да слагат ръка на социалните мрежи

Романтичният период на социалните мрежи отмина, подчерта журналистът

| Интервю
Драгомир Иванов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Големият извод от този случай е, че всяка власт ще има апетит към подобни платформи, защото те канализират, насочват гражданска енергия, граждански гняв. Много бързо се организира това гражданско недоволство. Затова всички тези платформи ще бъдат недолюбвани от правителствата по света."

Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът Драгомир Иванов след ареста на основателя и собственик на "Телеграм" Павел Дуров, заплашен от затвор във Франция.

По думите му, платформи като "Телеграм" дават възможност за бърза и неконтролируема от властта самоорганизация на гражданите.

"Казусът с Дуров показа една от заплахите пред бъдещето. Пред свят, в който ще живеем - с все повече глобални заплахи и все по-нарастващ апетит на властите и правителствата да слагат ръка на тези социални мрежи."

Извън чисто руския контекст въпросът е какво е бъдещето на свободния Интернет, посочи Иванов.

По същата логика може да търсим отговорност от един кмет, че в пространствата на града се продават наркотици или можеш да си купиш оръжие – маркира част от аргументите срещу натиска спрямо "Телеграм" журналистът.

Павел Дуров  Снимка: БТА

Донякъде е комично, че днес в защита на Дуров застават руските власти, които преди са го търсили за същото, за което имат претенции французите, допълни той.

Първоначално създател на мрежата "В контакте" (чийто собственик днес се явява "Газпром"), по-късно Павел Дуров я продава и създава "Телеграм", обясни Драгомир Иванов.

"Той в някаква степен се изживяваше и продължава да се изживява като жертва на руската репресивна система. Апетитите на руските служби към него не спират. Те се опитват да сложат ръка и на "Телеграм". "Телеграм" беше блокирана за 2 години в Русия. Въпреки че формално беше забранена и блокирана в Русия, той над 50 пъти е пътувал и е влизал в Русия. Нещата не са съвсем еднозначни, толкова лесни за преценка."

"Телеграм" е ценна за всички правителства и служби заради кодирането и криптирането на съобщенията вътре. Всяка власт ще иска да сложи ръка на платформа, която предоставя безконтролна комуникация, подчерта Иванов.

Романтичният период на социалните мрежи отмина, смята той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09