Олександър се надява да открие любовта в украинското издание на предаването "Ергенът", след като се разделя с приятелката си през януари миналата година. Наясно е обаче, че няма да му е лесно с милионите зрители пред малкия екран.
Мотивите му да се запише за участие не са само романтични. Иска също така да използва възможността да привлече вниманието на обществото към проблемите на украинците с увреждания. Хората да видят, че ранените ветерани не са аутсайдери, а пълноправни членове на обществото, които могат да живеят добре.
"Този проект се гледа от милиони зрители. И, разбира се, това е възможност, огромна възможност да повлияя положително на тяхната перспектива. Искам да променя отношението към хората с увреждания и ветераните. Да покажа, че хората, и в частност военните ветерани, които получават сложни наранявания, не са някакви чужди тела в нашето общество, а са пълноправни членове на обществото, които са живели добре и са допринасяли за обществото преди раняването си и преди войната."
В моя случай животът ми стана дори по-хубав отколкото преди войната и преди да ме ранят, споделя Олександър, който постоянно е в движение и ангажиран с различни каузи. Освен това е изключително активен - кара колело, шофира, катери се по планини, изобщо живее живота на максимални обороти.
А в годините преди руската инвазия в Украйна Олександър работи като бариста в кафене в Киев докато същевременно следва графичен дизайн. Казва, че мечтите му били общочовешки и земни. Искал да пътува, да се развие в професията и да създаде семейство.
"Мечтите ми бяха абсолютно земни и човешки, мечтаех за пътувания, да открия този свят, да израсна професионално. Но, за съжаление, така се случи, че започна войната и трябваше да изоставя всичките си планове, всичките си амбиции и мечти."
Животът на Олександър се обръща на 180 градуса преди две години, когато е мобилизиран в армията, подобно на стотици хиляди свои сънародници. През август 2022 частта му е разположена близо до Изюм - окупиран град на фронтовата линия в Донбас. Русия го превзема в първите дни на войната, тъй като е ключов транпортен център за доставки на силите й в района. Градът е освободен от Киев само месец след като Олександър е сериозно ранен, докато защитава украинските позиции.
"Усетих, че пръст пада върху мен, усетих ужасна болка в краката си. И в този момент разбрах, че това е много сериозна травма, а в последствие се наложи ампутация на краката. Като се съвзех, поисках да ми дадат протези възможно най-скоро. Отне ми около половин година да се науча да ходя с тях и след това бях реално свободен."
Военните травми като тези на Олександър стават все по-често срещани в Украйна. Макар да няма официални данни за броя на хората, ранени във войната, вероятно десетки хиляди са загубили крайници. Затова е създадено и отделно предаване, наречено "Без крака", в което Олександър е водещ и показва трудностите, с които се сблъскват хората с увреждания в повечето украински градове, включително столицата.
"Разбира се, когато нямах протези, трябваше да се придвижвам на инвалидна количка. В онзи момент усетих недостъпността и неадекватността дори в столицата Киев, в същия този исторически център. Никъде не можеш да шофираш, не можеш сам да пресечеш пътя, не можеш да влезеш в нито една институция , защото навсякъде има стълби. Тогава не се чувстваш човек, усещаш пречки навсякъде, изпитваш някакъв гняв, агресия към този свят, към хората."
В един от рекламните клипове за "Ергенът" Олександър гледа замечтано цвете, облечен в официален костюм. В друг отговаря на въпроси във военна униформа, след което прави лицеви опори във фитнес зала. Освен това ветеранът е написал книга, спечелил е няколко медала на игрите "Инвиктус", където се запознава и британския принц Хари. Дори танцува с балетна трупа в Съединените щати. И с всичко това цели само едно - да покаже, че хората с увреждания не са по-различни от всички останали и не трябва да бъдат изолирани.
"Въпреки всички травми, трябва да се обичате още повече, да се цените още повече в тази форма. Вероятно няма да е лесно да го правите в някои моменти, но със сигурност ще ви направи по-силни като личности. Хората живеят добре и без крайници. Хората живеят добре и в инвалидни колички. Дайте възможност на хората с увреждания да живеят пълноценно."
Толкова е известен в Украйна, че малко след като обявяват, че той ще е новият ерген, порталът за записване за участие се срива от множеството желаещи.
"Ако този мъж е войник и е отбил военната си служба, и притежава качества, които ценя, би бил страхотен потенциален партньор за мен."
За някои украинки обаче уврежданията на Олександър са неопреодолима пречка.
"Мисля, че ще ми е доста трудно да преодолея физическите предизвикателства. Къде бихме излизали заедно като местата, които посещавам са неостъпни за инвалидна количка."
Според продуцентите изданието на предаването по време на война е възможно само с мъж като Олександър - символ на надеждата. Ако телевизията отразява реалността, то какъв по-подходящ кандидат за "Ергенът" от ветеран от войната, заключават те.
Нормално е синдикатите да искат увеличение на средствата - да не е 5%, а 10%. Не считам, че в този бюджет, на този етап, това може да се случи. Така социалният министър Борислав Гуцанов отговори на въпрос относно настояването на синдикатите за 10% ръст на доходите в недофинансираните от бюджета сфери в рамките на настоящата година. По-рано днес..
Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София, съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев. "Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия" държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и..
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще бъде в Рим за погребението на папа Франциск в събота, съобщи говорителката на Комисията Анита Хипер. Там ще е и председателят на Европейския съвет Антониу Коща. Засега не се предвиждат нейни двустранни срещи в Рим, но това не се изключва. На изпращането на папата ще..
Китай иска да изгради анти-САЩ коалиция. Това каза пред БНР Галя Славова, китаист, преподавател по икономика в Китай, като обясни, че това е тактически ход на Пекин в т.нар. търговска война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп. "По-лесно е да го направи със страни, които са вече зависими икономически от Китай, защото голяма част от..
На папата Франциск човешките моменти му бяха много присъщи. И има нужда от такъв папа, които да работи за сближаването на хората по света. Папа Франциск не се спираше, пътуваше на изток, на запад, навсякъде по света. Такъв папа е нужен, а не някакъв да се затвори в своя католически фанатизъм, изпълнен с омраза към останалия свят. Нужен е..
Има нарушение на Закона за радиото и телевизията, както и отклонение от Етичния кодекс на българските медии - това се посочва в доклада на дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии за извършено наблюдение на изданието на предаването "Антон Митов представя" по програма "Христо Ботев" на БНР от 8 март. Гост на предаването тогава..
"Папа Франциск дойде в България, защото искаше да посети тази малка католическа общност и да я напътства във вярата, което е неговата роля като духовен пастир. Той искаше още веднъж да дойде, имаше покана за едно събитие и тогава взе календар и си записа датата и каза, че ако му е възможно, ще отиде". Това каза пред БНР монсеньор Йовко Пищийски..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..