Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Русинова: Създаде се пълна анархия. Скоростта от 25 км/ч е фантасмагория

Електрическите тротинетки - предимство или заплаха?

Владислав Стоицов: Това са най-безопасните превозни средства. Какофонията идва от липсата на инфраструктура

Снимка: Ани Петрова

Повече от 3-4 години се противопоставяме на този хаос, който започна с въвеждането на електрическите тротинетки, по закон забранени за деца под 16-годишна възраст. Създаде се пълна анархия. Това превозно средство се движи с немалка скорост и трябва да се съобразява не само с трафика на автомобили, но и на пешеходци, заяви пред БНР Диана Русинова, председател на Европейския център за транспортни политики.

Тези превозни средства бяха приравнени към велосипедите. Тяхната максимално разрешена скорост ги прави едни от най-безопасните. Какофонията се създава от липсата на инфраструктура. Където тя съществува, е в окаяно състояние, каза Владислав Стоицов, председател на Българската асоциация за електромобилност. По думите му, в София няма и 100 км инфраструктура.

Скоростта от 25 км/ч е фантасмагория. Те не се карат с тази скорост. Никой не спазва това правило, контрира Русинова. Отделно от това тя засегна въпроса с непознаването на пътните знаци от подрастващите, които управляват тротинетки.

Инцидентът с такъв вид превозно средство, ако няма замесен автомобил, изобщо не се разглежда в Наказателния кодекс. Смъртта на това дете няма да се разглежда като ПТП, уточни тя за последния трагичен инцидент с тротинетка в Плевен.

В коментара си по темата за индивидуалните електрически превозни средства (ИЕПС) Владислав Стоицов подчерта, че МВР трябва да контролира и тротинетките. Електрическите тротинетки са най-безопасните превозни средства, настоя той.

В България сме доказали, че няма ли ефективен контрол, каквато и санкция да въведем, тя няма да работи, смята Диана Русинова. Водачът на тротинетка не е с предимство на пешеходна пътека, но това не се разбира, изтъкна тя.

Репресивните мерки няма да въведат ред, изрази мнение Владислав Стоицов.

Ако си на по-мощна тротинетка и не знаеш елементарни правила, си опасен и за себе си, и за другите, разказа софийски шофьор, моторист и водач на електрическа тротинетка.

"Задължително трябва да има регулации, особено за по-мощните тротинетки. Тротинетките имат определени права, но те са минимални. Малките много надценяват възможностите си. Трябва да има някаква "спирачка" за по-малките, защото иначе нещата излизат извън контрол."

Хората гледат на тротинетките като на несериозно пътно превозно средство, сподели личния си опит той.

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10