Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Христина Бацелова: Отново имаме повишаване на случаите на Covid-19

Най-големият убиец на човечеството е комарът - той пренася много инфекциозни заболявания, подчерта епидемиологът

| Интервю
Снимка: БГНЕС

За поредна година в края на лятото имаме повишаване на случаите на Covid-19, съобщи пред БНР д-р Христина Бацелова - епидемиолог в УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив.

По думите ѝ много от случаите не се регистрират, затова няма как да се посочат действителните числа. Тя уточни, че в момента се разпространяват варианти и подварианти от групата "Флирт"
Заболяването започва по-плавно от грипа - с драскане и сухота в гърлото, болки в стави и мускули, главоболие, повишена температура, обясни специалистът. И препоръча - когато човек не се чувства добре и това не преминава в рамките на 1-2 дни, а температурата не се понижава въпреки приема на лекарства, да потърси медицинска помощ. Пациентите с хронични заболявания трябва да се обърнат към лекар още в началото, за да не се стига до усложнения, добави д-р Бацелова. По думите ѝ след всяко вирусно респираторно заболяване може да се случи вторична бактериална инфекция

Очакваме хората, които се ваксинират редовно през последните години, да го направят и сега, отбеляза епидемиологът в предаването "Хоризонт до обед". По думите ѝ в България има над 84 хил. ваксини срещу Covid

"Очакваме да има интерес, особено от хора с хронични заболявания и имунокомпрометирани. Всеки, който не желае да боледува, ще има възможност да се ваксинира - от навършена 6-месечна възраст нагоре. Ваксините са безплатни. Те ще могат да бъдат поставяни от личните лекари, във временните имунизационни пунктове, както и в имунизационните кабинети на РЗИ". 

Д-р Бацелова препоръча да се ваксинират и тези, които вече са го направили при предишните варианти на Covid. Вирусът се променя много, а първият вариант на Covid отдавна вече не циркулира, обясни тя. 

Тигров комар
Заболяването западнонилска треска го има и то от години, посочи също д-р Бацелова и предупреди, че именно през месеците август и септември е сезонността на болестта. По думите ѝ когато протича леко, тези случаи не се диагностицират. 
"Ако едно лице проявява грипоподобна симптоматика и има данни за това, че е ухапано от комар, трябва да се мисли в тази насока". 

Най-големият убиец на човечеството е комарът, защото той пренася много инфекциозни заболявания, категоричен бе специалистът. 

По думите ѝ превенцията може да е в 2 насоки. Според нея обикновените репеленти са високо ефективни. Важно е всички открити части на тялото да се напръскат, както и това да се случва регулярно, обясни тя. Другата насока е към общините - за много стриктен контрол на насекомите и извършване на регулярна дезинфекция, добави докторът. 

Броят на заразените от западнонилска треска в Гърция не е с размерите на епидемия, но и там броят на заразените е по-голям от предишни години, съобщи кореспондентът на БНР Катя Пеева. 

От началото на годината починалите от заболяването са 10 души, а регистрираните болни са 76. Лекарите препоръчват да се избягват места със застояла вода, където е възможно да има заразени комари, да се носят дълги дрехи в светли цветове, а също и използването на репеленти. 

Цялото интервю на Валерия Николова с д-р Христина Бацелова и репортажа на Катя Пеева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13