Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква информация може да получим от електронното си здравно досие?

| Интервю
Снимка: МЗ

От началота на седмицата всеки пациент може да види в електронното си досие своя персонален план за здравна грижа. Това съобщи пред БНР Борис Костадинов, директор на дирекция "Софтуерна интеграция" в “Информационно обслужване”.
"Това е новият модул. Може да проследите всички профилактични прегледи, имунизации и изследвания, които ви се полагат по здравна каса". 

Министерството на здравеопазването, съвместно с Министерството на електронното управление, организира изнесени пунктове, където да се оказва съдействие на гражданите, които искат да прегледат електронното си здравно досие. Помощ  оказват и служители в Регионалните здравни инспекции, Регионалните здравноосигурителни каси и офисите на "Информационно обслужване".

Всеки български гражданин разполага с такова. То дава достъп до лабораторни резултати, рецепти, болничен предстой, информация за кръводарявания, медицински бележки. Освен това всеки родител има достъп и до данните на своите деца. 

Хората засега ще виждат ограничен обем от информация, обясни репортерът на "Хоризонт" Елена Бейкова. Тя  вече е посетила един от пунктовете, където може да направиш преглед на здравното си досие, след като представиш лична карта, имейл и телефонен номер, както и след подписване на заявление за информирано съгласие. 

Направи ми впечатление, че и възрастни хора търсеха информация, посочи Бейкова.

"Да може при необходимост да си правим справка", "Да видим какво точно правят джипитата".

Борис Костадинов обясни в предаването "Преди всички", че досието работи директно с Националната здравна информационна система. 

"Записи има от началото на 2021 година. Лекарите са задължени да въвеждат информация там, но това невинаги се случва. Важно е да има информационни кампании и пациентите да изискват да се въвеждат техните записи". 

Той коментира съществуващата разлика при базата данни в зависимост от това дали влизаме през НЗОК, или през мобилното приложение. 

"Това са различни системи, но не би трябвало да има различна информация, защото по закон лекарите са длъжни да подават информация и на двете места". 

Информация за прегледи може да се въвежда най-много до месец назад, каза той.

"Всяка медицинска услуга, независимо дали е платена, или по каса, трябва да влезе в медицинското досие. 

Все още текат дискусии кой лекар до каква информация да има достъп.

Чисто юридически трябва да се изчисти предоставянето на достъп на трети лица, които са опълномощени. Например, ако вашите родители биха искали да ви предоставят такъв". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34