Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Алгоритмите на някои платформи създават благоприятна среда за дезинформация"

Маргарет Талев: Потребителят в социалната мрежа трудно може да разбере какво консумира - новини, мнения или пропаганда

| Интервю
Маргарет Талев
Снимка: Личен архив

Социалните мрежи играят все по-голяма роля за информиране на хората. Атрактивни постове, в които границите между мнение и новина е размитa грабват вниманието. От друга страна алгоритмите на някои платформи създават благоприятна среда за дезинформация.

На този фон в Съединените Щати върви президентска кампания с големи залози.

За ролята на социалните мрежи и информираността Младен Петков разговаря с Маргарет Талев - журналист,  отразявала американска политика през изминалите около 30 години. В момента тя оглавява базираният във Вашингтон Institute for Democracy, Journalism and Citizenship, който е част от Syracuse University.

Един от прокетите, по които Институтът за демокрация, Журналистика  и Гражданство е партньор, е фокус група с ключови за изборите сегменти от населението. На преден план от проекта, с участието още на Engagious, Sago и NBC News, се забелязва влиянието на социалните медии.

"Свидетели сме на много експериментиране както от гледна точка на това как журналистите се опитват да достигат, увеличават и изградят отново аудиторията. Но също виждаме, че тези в политиката, които искат да повлияят вота ти или да спечелят вота ти, експериментират в търсене на начини за заобикаляне на традиционния филтър на медиите чрез пряка комуникация в социалните мрежи с хората, до които се опитват да достигнат. Това е различно от журналистиката. Означава, че го няма фактчекинга, няма го отпорът и задаването на въпроси. Предизвикателства, които идват от това ако си избирател, за които може и да не се замисляш - получаваш много по-различно преживяване, много по-различна информация. Може и да не се замисляш дали става дума просто за забавление или пиар, дали кандидатът ви каза само неща, които иска да каже и не иска да отговаря на въпроси", казва Талев.

Изследователите забелязват, че се прекарва по-малко време с конкретни източници за новини и много повече време информирайки се за новините от социалните мрежи. Ако сте по-млади, това има вероятност да ви звучи познато. А достигането до младото поколение е важно в кампания, в която имено то може да наклони везните.

Докато Джо Байдън бе очакваният кандидат на демократите за президент, имаше едно хладно отношение към него от младежи, но след като в надпреварата за президент се включи Камала Харис, се вля млада енергия в подкрепата за демократическата партия.

Но проучването, в което Институтът участва показва, че тенденцията за залитане към социалните мрежи не се отнася само до младите. И от други възрасти потребителите се впечатляват повече от образи, отколкото от текст и това може да окаже влияние на изборът, който се прави.

Традиционните медии са наясно с тази тенденция и се опитват да търсят нови начини да си вършат работата – да достигат аудиторията и да я информират. Журналистите експериментираме и се учим в движение на маркетинг и брандинг – сфери в миналото запазени за отдели, които нямат нищо общо със събирането и разпространяването на новини.

Ученето е дълъг процес. Не е лесно да измислиш вариант хем да си забавен, хем да си приеман за надежден източник на новини. От друга страна това експериментиране става в нестабилен момент, в който оцеляването на средствата за масово осведомяване е трудно, заради липсата на пари. И така имаме политици, които играят умело по правилата на алгоритмите и медии, които търсят удачни варианти.

"Това създава по-голяма необходимост за потребителя да разбере какъв точно продукт консумира - дали консумира новини, дали консумира мнения, дали консумира материал, който цели да убеди в нещо, пропаганда, дезинформация или чисто и просто забавление", посочва Талев.

В същото време не трябва да се забравя, че в онлайн пространството,а и не само има дезинформация от местни източници или от чужбина, чиято цел е да обърква хората. И няма изгледи скоро количеството на дезинформация да намали.

Една от тенденциите е бързото уличаване в лъжа на някои постове от фактчекинг отдели в новинарски организации. Това, което също би помогнало, според Талев е дълъг процес по обучение на хора за нещата, които оформят информацията, която получават – класове по медийна грамотност в училища и университети.

А как да приложим някои от постулатите на медийната грамотност при търсене на новини за изборите в САЩ? Накратко - в информационната си диета включете медии с доказана репутация и изчаквайте преди да приемете дадена сензационна новина за факт. 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Криминалисти на мястото на стрелбата.

Шведската полиция разследва стрелбата, отнела живота на поне 11 души

Шведската полиция съобщи, че в социалните медии се разпространяват "погрешни твърдения" за вчерашната масова стрелба в учебен център за възрастни - най-смъртоносната атака с огнестрелно оръжие в скандинавската страна. "Искаме да уточним, че въз основа на информацията от разследването и разузнаването към момента няма информация, която да сочи,..

публикувано на 05.02.25 в 09:34

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20
Юлий Йорданов

"Жарава от огнището на мисълта" е най-новата книга на Юлий Йорданов

Човекът винаги е търсил смисъла на своето съществуване. В безкрайната нишка на времето, в която се преплитат история, памет и култура, продължаваме да търсим отговори – кои сме, какво оставяме след себе си и каква е нашата роля в градежа на духовния свят . Отговорите рядко са еднозначни, но едно е сигурно – съществуването ни намира смисъл..

публикувано на 05.02.25 в 09:13

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59
Пресконференция на Бенямин Нетаняху и Доналд Тръмп в Белия дом.

Тръмп заяви, че САЩ може да установят контрол над Ивицата Газа

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще подкрепи усилията за постоянно преселване на палестинците от Ивицата Газа на места, където те могат да живеят без да се страхуват от насилие, предаде Ройтерс. Посрещайки в Белия дом израелския премиер Бенямин Нетаняху, първият чуждестранен лидер, който идва на посещение при Тръмп след..

публикувано на 05.02.25 в 08:54

"Възраждане" искат разглеждане на законопроекта за регистрация на чуждестранни агенти

От партия "Възраждане" предлагат първа точка в следващата програма на НС да бъде първото четене на законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. Вносителите подчертават, че е важно за българското общество да бъде отчетен факта, че чрез пряко външно финансиране на средства за масово осведомяване на отделни разпознаваеми и обществени..

публикувано на 05.02.25 в 08:43
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Недопустимо е да се прекрати инвестиционната програма за общините!

По-голямата част от поисканата от Министерството на финансите информация от общините е налична там. Това е технологичен въпрос. Публичният въпрос за парите на държавата не бива да се превръща в технология и справки . Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия..

публикувано на 05.02.25 в 08:35