Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Алгоритмите на някои платформи създават благоприятна среда за дезинформация"

Маргарет Талев: Потребителят в социалната мрежа трудно може да разбере какво консумира - новини, мнения или пропаганда

| Интервю
Маргарет Талев
Снимка: Личен архив

Социалните мрежи играят все по-голяма роля за информиране на хората. Атрактивни постове, в които границите между мнение и новина е размитa грабват вниманието. От друга страна алгоритмите на някои платформи създават благоприятна среда за дезинформация.

На този фон в Съединените Щати върви президентска кампания с големи залози.

За ролята на социалните мрежи и информираността Младен Петков разговаря с Маргарет Талев - журналист,  отразявала американска политика през изминалите около 30 години. В момента тя оглавява базираният във Вашингтон Institute for Democracy, Journalism and Citizenship, който е част от Syracuse University.

Един от прокетите, по които Институтът за демокрация, Журналистика  и Гражданство е партньор, е фокус група с ключови за изборите сегменти от населението. На преден план от проекта, с участието още на Engagious, Sago и NBC News, се забелязва влиянието на социалните медии.

"Свидетели сме на много експериментиране както от гледна точка на това как журналистите се опитват да достигат, увеличават и изградят отново аудиторията. Но също виждаме, че тези в политиката, които искат да повлияят вота ти или да спечелят вота ти, експериментират в търсене на начини за заобикаляне на традиционния филтър на медиите чрез пряка комуникация в социалните мрежи с хората, до които се опитват да достигнат. Това е различно от журналистиката. Означава, че го няма фактчекинга, няма го отпорът и задаването на въпроси. Предизвикателства, които идват от това ако си избирател, за които може и да не се замисляш - получаваш много по-различно преживяване, много по-различна информация. Може и да не се замисляш дали става дума просто за забавление или пиар, дали кандидатът ви каза само неща, които иска да каже и не иска да отговаря на въпроси", казва Талев.

Изследователите забелязват, че се прекарва по-малко време с конкретни източници за новини и много повече време информирайки се за новините от социалните мрежи. Ако сте по-млади, това има вероятност да ви звучи познато. А достигането до младото поколение е важно в кампания, в която имено то може да наклони везните.

Докато Джо Байдън бе очакваният кандидат на демократите за президент, имаше едно хладно отношение към него от младежи, но след като в надпреварата за президент се включи Камала Харис, се вля млада енергия в подкрепата за демократическата партия.

Но проучването, в което Институтът участва показва, че тенденцията за залитане към социалните мрежи не се отнася само до младите. И от други възрасти потребителите се впечатляват повече от образи, отколкото от текст и това може да окаже влияние на изборът, който се прави.

Традиционните медии са наясно с тази тенденция и се опитват да търсят нови начини да си вършат работата – да достигат аудиторията и да я информират. Журналистите експериментираме и се учим в движение на маркетинг и брандинг – сфери в миналото запазени за отдели, които нямат нищо общо със събирането и разпространяването на новини.

Ученето е дълъг процес. Не е лесно да измислиш вариант хем да си забавен, хем да си приеман за надежден източник на новини. От друга страна това експериментиране става в нестабилен момент, в който оцеляването на средствата за масово осведомяване е трудно, заради липсата на пари. И така имаме политици, които играят умело по правилата на алгоритмите и медии, които търсят удачни варианти.

"Това създава по-голяма необходимост за потребителя да разбере какъв точно продукт консумира - дали консумира новини, дали консумира мнения, дали консумира материал, който цели да убеди в нещо, пропаганда, дезинформация или чисто и просто забавление", посочва Талев.

В същото време не трябва да се забравя, че в онлайн пространството,а и не само има дезинформация от местни източници или от чужбина, чиято цел е да обърква хората. И няма изгледи скоро количеството на дезинформация да намали.

Една от тенденциите е бързото уличаване в лъжа на някои постове от фактчекинг отдели в новинарски организации. Това, което също би помогнало, според Талев е дълъг процес по обучение на хора за нещата, които оформят информацията, която получават – класове по медийна грамотност в училища и университети.

А как да приложим някои от постулатите на медийната грамотност при търсене на новини за изборите в САЩ? Накратко - в информационната си диета включете медии с доказана репутация и изчаквайте преди да приемете дадена сензационна новина за факт. 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Финансовото сърце на Лондон, Лондонското Сити, Великобритания, архив октомври 2022 г.

На Острова се опасяват от намаляване на икономическия ръст след победата на Тръмп

Водещ британски мозъчен тръст предупреди, че икономическият растеж на Обединеното кралство ще бъде намален наполовина след победата на Доналд Тръмп, ако той наложи обещаните от него нови мита. Националният институт за икономически и социални изследвания заяви, че протекционистичните мерки, планирани от републиканския претендент за Белия дом,..

публикувано на 06.11.24 в 11:43
Антиправителствен протест в Минск

От Беларус, през Грузия до България – пътят на един опозиционер

Активист на беларуската опозиция се опитва безуспешно да получи статут на закрила в България . Борис Борисов е у нас от края на миналата година, като преди това е преминал през Грузия. Подава документи за политическо убежище, но Държавната агенция за бежанците отхвърля молбата му. " Оказахме се в Грузия, защото се бояхме от преследване..

публикувано на 06.11.24 в 11:29

Нейтън Купър след изборите в САЩ: Важно е да гледаме с надежда

" Важно е в този момент да гледаме с надежда, да гледаме за доброто, защото в последните 10 години в САЩ са били само тревога, тревога, тревога ". Това заяви пред БНР актьорът Нейтън Купър, който повече от 10 години вече живее в България. Тръмп обяви победата си на изборите в САЩ "Фокс нюз": Доналд Тръмп си е осигурил нужните..

публикувано на 06.11.24 в 11:27
Марк Рюте

Марк Рюте поздрави Тръмп и припомни увеличените разходи за отбрана в НАТО

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте поздрави Доналд Тръмп, който по-рано обяви победа на президентските избори в САЩ, и подчерта, че страните от Северноатлантическия алианс са увеличили военните разходи в отговор на постоянните критики на Тръмп по въпроса, предаде Ройтерс. "Тъкмо поздравих Доналд Тръмп за избирането му за президент на..

публикувано на 06.11.24 в 11:24

Д-р Кремена Пармакова: Над 80% от осигурените ваксини за грип са приложени на пациентите

Повечето ваксини за грип по националната програма за безплатни ваксини на хората на и над 65 години се прилагат и в момента около 80% от осигурените са приложени на пациентите. Това съобщи д-р Кремена Пармакова, началник отдел "Заразни болести" към МЗ, в интервю пред БНР. За личните лекари, при които ваксините са свършили, а има желаещи..

публикувано на 06.11.24 в 11:12
Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел след срещата на върха на ЕС.

ЕС поздрави Тръмп

"Горещо поздравявам Доналд Тръмп за избора му за 47-ми президент на Съединените щати", написа в Х председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен. "Очаквам отново да работим заедно, за да придвижим още трансатлантическия дневен ред", пише още тя. Фон дер Лайен подчертава, че ЕС и Съединените щати са повече от съюзници. "Връзките ни са..

публикувано на 06.11.24 в 11:08
Галена Славова

Галена Славова: Който и да влезе в Белия дом, предстоят трудни времена за Китай

Твърдението, че Китай е истинският суинг (колебаещ се) "щат" , е не защото Китай избира, а защото от избора в САЩ се влияят много фактори в Китай . Това обясни пред БНР сънародничката ни Галена Славова, която живее и работи в Китай. Китайски професор твърди, че който и от двамата кандидати да спечели Белия дом, предстоят трудни..

публикувано на 06.11.24 в 11:00