Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Захариева: Детските столчета по новия регламент няма да са по-скъпи

| Интервю
Снимка: БГНЕС

От началото на септември са в сила нови правила за детските столчета в колите. За продажба ще се предлагат изделия само по новия стандарт, но старите също ще могат да се използват, докато не дойде време за тяхната подмяна. 

Пред БНР Милена Захариева от Фондация "Деца на борда" обясни, че това не са нови и по-скъпи столчета. Просто всички столчета на пазара вече, за да бъдат произведени, се тестват по новия стандарт за безопасност, уточни тя. 

"Няма промяна в цените. Не гледайте на скъпите столчета като задължително по-добри. Това, което прави столчето по-добро, е тестовете, през които то е минало. Когато гледаме столче, не трябва да гледаме цената, а трябва да се водим от неговите качества".

Новият регламент категоризира столчетата по ръст на детето, а не по тегло, което е много по-адекватно, коментира Захариева в предаването "Хоризонт до обед". И добави:

"Второто предимство на този регламент е, че прави много по-внимателно тестване - освен че има допълнително задължително тестване за страничен удар, ползва и манекени с много повече сензори и дават много добра представа за това какво се случва с детското тяло в случай на удар".

Регламентът действа от 2013 г., напомни тя и подчерта, че до миналата година е можело да се одобряват за ползване столчета и по стария регламент. А от 1 септември обаче вече не могат да се продават столчета, сертифицирани по стария регламент. 

Според нея столче втора употреба е проблем, без значение по кой регламент е сертифицирано. При такова столче не знаем какво точно купуваме, обясни Милена Захариева. 

"Когато взимаме столче от непознат човек, не знаем какво се е случвало със столчето", каза тя и уточни, че участвало в катастрофа столче може да има микропукнатини в пластмасите, които може да не се виждат, но при следващ инцидент детето може да не бъде опазено. 

Милена Захариева смята, че е имало неразбиране за това каква е ролята на столчето за безопасността на детето, но това се променя

"Ние даваме пари за толкова много неща, които рядко имат отношение към безопасността, здравето и живота на децата ни. Столчето може да изиграе ключова роля за нашето дете в случай на катастрофа. Откакто работим, непрекъснато проверяваме мненията на родителите, определено има промяна. Много е важно да се говори за това. Само така имаме шанс всяко дете да се вози в качествено столче и детето да е добре обезопасено в него". 

Цялото интервю на Валерия Николова с Милена Захариева и репортажа на Виолета Борисова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01