Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за Ален Делон от "Златния фонд" на БНР

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сцената на европейското кино изгуби една от най-бележитите личности на двадесети век - Ален Делон. В памет на непрежалимия актьор, режисьор и певец "Дома на киното" организира седмица в негова  памет. 

Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР:

"Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един актьор може му залепите всякакви прилагателни, които пожелаете. Той е възвишен, брилянтен, прекрасен и вълнуващ!Но ще добавя, че това е една вълнуваща или брилянтна интерпретация."

"Винаги правя паралел между киното и музиката, взимам Моцарт или Вагнер или Фон Ка̀раян. Имаме Вагнер, който е композирал музиката, който е създал тази музика, тази опера или тази симфония. И след това Ка̀раян, който дирижира един оркестър – по един превъзходен, възвишен начин! Но това не е нищо повече от интерпретация на Вагнер."

"Изхождайки от това, за мен един актьор не е нищо повече от един интерпретатор на сюжета, който има за цел да интерпретира. За мен очевидно, което се случва от време на време, вземете например, по-класическият и по-познатият случай на Орсън Уелс и “Гражданинът Кейн", който е и интерпретатора, и създателят, и авторът и сценаристът, и писателят на диалозите, и режисьорът. Това е творчеството!"

"Но на моето ниво, аз не съм нищо друго освен един скромен интерпретатор. Аз не съм актьор, който има образование, ако щете да драматизира или да играе в театър. Аз съм актьор на момента. Аз съм научил моята професия в движение. 

В този смисъл аз съм един актьор, който реагира, който живее и който опитва да транспонира, да нагоди персонажа към мен самия. 

Поради това в ролята на самурая, няма да крия, аз съм един самотник, един дивак, един саможив човек – всички го знаят, това не е нещо ново. Очевидно, голяма част от мен е проектирана в "Самураят", както и в "Червеният кръг" и в сицилианецът, който щете. Разбира се, това е факт. 

Ще намерите много голяма част от мен самия на нивото на „нежността“ или на нивото на конкретни мои качества, който не харесвам. Голема част от самия мен, има във всички филми, в които участвам. Пропорцията варира, не мога с точност да кажа за всеки филм, но между 15 и 25%. Но със сигурност във всеки един филм това съм, това съм аз, това съм аз."


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10