Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е изисквало много по-големи усилия, отколкото днес.
В днешно време историята е оставена на по-заден план, с изключение на дни като днешния, когато сме по-скоро длъжни, отколкото да го правим по-често като доброволен акт, коментира той.
Ние сме наследници на хора, написали историята на България с кръвта си. Най-малкото, което можем да направим, е да разкажем на децата си родовата история на тези хора, изтъкна Мишев.
Европеецът беше забравил, че войните съществуват и могат да бъдат в задния му двор. Войните винаги ще съществуват и липсата на историческа памет може да ги възпламени отново, подчерта издателят.
Запитан може ли да се правят паралели между недалечното минало – след Освобождението, и настоящето той отбеляза:
"Тогава хората са имали за какво да се борят, били са мотивирани да постигнат нещо, били са заредени с плам. Днес се случва точно обратното. Не смятам, че днешните политици имат моралното право да изричат "Съединението прави силата". Какво съединение? За съжаление, историческите дати ни показват какво е било и какво може да бъде, но не и какво е днес."
Вече се превръщаме в малък народ в Европа като численост, но на глава от населението имаме огромни таланти, смята Мишев.
Сред измеренията на родолюбието днес той посочи това да се отнасяш към обществото като към собственото си семейство.
"Родолюбието не е на дневен ред в душевността на българина. Родолюбието, историчността са "архаични" термини. Неща, които не се нравят на съвременния човек. Това ме притеснява много."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...