Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив 2019 пет години по-късно: Какво донесе на града фабриката за идеи?

| Интервю
Снимка: БТА

Пловдив отбеляза 10 години от избирането си за Европейска столица на културата и 5 години от получаването на титлата.

Как се промени градът след мащабния културен проект – темата коментират пред БНР знакови лица, които са сред инициаторите и съмишлениците на Пловдив 2019.

"Искахме много повече за нашия любим Пловдив. Бяхме наясно от какво не сме доволни и на базата на тази културна критичност решихме, че можем да построим нашата концепция "Пловдив заедно" и беше доста успешна. Каквото и да се случва, Пловдив остава първата българска европейска столица на културата. Тогава енергията беше като големия взрив. Отвори се възможност за много значими събития в изкуствата и културата", подчерта Мариана Чолакова.

"Инициативата дойде от нашето сдружение "Изкуство днес", реших, че имаме огромен шанс и ще спечелим. Поведохме отдолу нагоре идеята – това е граждански ресурс. Това е един от фокусите на тази програма: град и граждани", посочи Емил Миразчиев.

"Проектът е изключително успешен. Имаме културни организации, хора на изкуството, които имат много повече самочувствие. Имаме много повече културни продукти с много нюанси в тях. Този проект е една фабрика за идеи. Те са базата за бъдещата културна политика на този град", смята Десислава Шишманова.

"Пловдив показа как културата може да променя градовете, да дава импулси в много по-широко ветрило, извън чисто артистичната и културна програма – към бизнеси, туризъм, имидж, медии, към независимия сектор", коментира Виктор Янков от фондация "Пловдив – Европейска столица на културата 2019".

За първи път от три десетилетия България е представена на Tanzmesse, най-голямата професионална платформа за съвременен танц. Тазгодишното издание се провежда в Дюселдорф. Според Янков това участие е добър пример "как българската култура може да бъде посланик на България по много адекватен, модерен, съвременен начин".

Пандемията показа много рязко какъв вакуум може да има в обществото в момента, в който културата спре и няма публики, изтъкна той.  

"Пловдив 2019 беше най-голямата публична културна инвестиция в периода 2017-2019 г. Рекламирането на един град, на един културен продукт, на един културен календар привлича и образова нови публики. Има хора, които израснаха с представата, че България е част от европейската културна карта."

Градът и регионът вече натрупва ползи от домакинството си като Европейска столица на културата 2019. Ръстът в туризма е изключително осезаем и това са най-лесните измерители и ползи, които може да усетим 5 години след титлата, отбеляза Виктор Янков.

"Културата стана много по-разпознаваема, по-видима, по-адекватно маркетирана, което привлече нови публики. И сега, като отидете на Opera Open, на фестивала лятото на Античния театър, ще видите тийнейджъри, деца, млади хора - публика, която преди това не се докосваше до тези стигматизирани като консервативни сфери на изкуството." 

Повече детайли по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06