Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Големият проблем в анализа на учебник е да бъде изчистен от неистини"

Проф. Ангел Димитров: В РСМ искат да поставят Комисията под строг политически контрол

"В техните учебници за Средновековието се създава негативен образ на българите и България"

| Интервю
Проф. Ангел Димитров
Снимка: БГНЕС

Съвместната комисия по историческите въпроси между България РС Македония е изправена пред неизвестност, защото следващото заседание трябва да е на 19 и 20 септември, но вестите от Скопие са, че правителството още не е взело решение за състава на комисията. Това съобщи председателят на Комисията проф. Ангел Димитров в интервю пред БНР.

"Изцяло с променен състав ли ще е от страна на РСМ, ще се запазят ли някои хора? Но двамата най-активни и компетентни членове бъдат отстранени", сподели опасенията си той.

Преди дни премиерът Християн Мицкоски каза, че отстранява членове, като ги нарича "предатели".

"Още нямаме известие ще се състои ли тази среща, с какви колеги, по каква програма ще работим. Надявам се, че ако в РСМ си дават сметка, че не може да се зачеркне с лека ръка договореното, най-малко е лош сигнал, не само за двустранните отношения с България, но и към европейските партньори", коментира проф. Димитров.

Той призна, че не тълкува сблъсъка в Скопие, защото е ясен и за него няма изненада, че новото правителство в лицето на Мицкоски ще смени състава на комисията от страна на РСМ.

"Може би им се иска да сменят и нашата половина, но не могат. Нормално е да се приеме, че ново правителство има нови изисквания и не е неочаквано решението. Изненадващ е начинът, по който се отнасят с колегите от Скопие, тъй като няма причина да ги обвиняват за предателство или намеци за отстъпчивост. Това е тревожно като сигнал, защото подсказва, какви са намеренията на правителството за бъдещата работа на Комисията, а то е да бъде поставена под строг политически контрол.

Проф. Димитров припомни, че историографията в РСМ е много млада и няма такава професионална наука до 1944 г. като изследователи. А ядрото за исторически изследвания и самият Институт са създадени 1948 година.

"И за негов директор е назначен генерал, а не интелектуалец и той е произведен като академик. И така в условията на пролетарска диктатура се създава тази идеологическа рамка на създадената историческа наука. Ние не подценяваме колегите, но те никога не си позволяват да напуснат тази идеологическа рамка и политически, и конюктурно през миналия век", напомни председателят на съвместната Комисия, създадена въз основа на Договора за приятелство и добросъседство.

И коментира, че разминаването в методологията за него е изненадващо, защото се отразява дълбоко разминаване в представите, как трябва да се пише история:

"Методологията е посочена дори в Договора и Комисията да допринесе за обективно тълкуване на историческото събитие. Разминаването е, защото никаква методология за оценка на учебник не може да върви на 3 нива – първо достоверността на историческия разказ. Ако не се съобразяваме, дали отговаря на фактите и в хармония с източниците и дали се разминава с гледната точка на световната наука, тогава имаме сериозен проблем."

Според него учебниците в РСМ имат негативна роля на образованието, която създава лош образ на съседа - България и моделира неприятелско чувство.

"Точно това е големият проблем в анализа на учебник, да бъде изчистен от неистините. В техните учебници се създава негативен образ на българите и България, това го има в учебниците за Средновековието", допълни проф. Димитров.

И е категоричен, че тези неща е задължително да бъдат отстранение от учебниците "и нашите колеги в Скопие го разбират".

"Убеден съм, че РСМ биха желали да се присъединят към ЕС, защото знаят предимствата, но цялостното поведение е, че те могат да налагат не само на България, но на ЕС свои правила. Незачитане на взети решения ми се вижда по-силно, отколкото декларативното желание за присъединяване. Препятствията, които те сами си издигат, поставят по съмнение присъединяването им към ЕС“, смята проф. Димитров.

Според него е  факт, че "в РСМ има една погрешна представа за състоянието на държавата и нейните възможности, по същия начин и имат  сбъркана представа за България като държава, как трябва да се отнасят с нея". 

"И може би мислят, че по скрит, заобиколен начин, и с външна подкрепа може да се реши проблем, от които те бягат", каза той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Вълков се закле като депутат на мястото на Екатерина Захариева

Валери Вълков положи клетва пред Народното събрание и встъпи в длъжност като народен представител. Валери Вълков заема мястото на Екатерина Захариева. По-рано днес Народното събрание гласува единодушно за оставката ѝ като депутат от ГЕРБ-СДС. Тя бе приета от..

публикувано на 19.09.24 в 12:17

Фирмата, свързвана с експлодиралите пейджъри, няма офис в София

Фирмата, посочена в медийни публикации като участник в доставката на избухналите в Ливан пейджъри, няма офис в София. Това установи проверка на БНР. На адреса, посочен за контакт на столичния булевард "Витоша", има апартаменти, които се отдават под наем през платформа в интернет и няколко офиса. Борисов призова ДАНС и кабинета да..

публикувано на 19.09.24 в 12:14
Прелялата река Ламоне в Емилия-Романя, 19 септември 2024 г.

Лошо време в Италия, област Емилия-Романя отново е под вода

В резултат на лошото време и проливните дъждове, в Италия най-тревожно е положението отново в област Емилия-Романя, която пострада по същия начин миналата година. Предупредителният код в Емилия-Романя остава червен. За 24 часа са паднали средно 200 милиметра дъжд на квадратен метър. До момента са  евакуирани  1000 души, от които 800 в..

публикувано на 19.09.24 в 11:54

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

Георги Еленков: Закон за чуждестранните агенти ще се ползва избирателно срещу граждански организации

Над 160 граждански организации у нас отправиха отворено писмо до европейски партии относно новите текстове в Закона за предучилищното и училищно образование и т.нар. закон за чуждестранните агенти. Над 160 граждански организации с отворено писмо до евроинституциите относно ЛГБТ закона за училищата       "МОН и МС не са инициатори на този..

публикувано на 19.09.24 в 11:44

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24