Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

| Интервю

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен? 

Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР.

"Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се говори само за един-единствен ислям в ислямския араел. Ние имаме много различни видове ислям. Става дума за двете му течения - сунитски и шиитски, заедно с всичките им други отклонения, секти и "ереси". За тях е характерен смъртоносен и разрушителен сектантски изолационизъм. И това личи от неговите такфир фетви, както и сектантски войни, омразата и изостаналата средновековна идея за джихад", уточни той. 

Враждебността към науката и идеите за модернизацията, свободата и правата на жените и детето - в този контекст книгата, представя опита и идеите на ограничен брой арабски реформаторски мислители и интелектуалци да реформират исляма:

"Читателят ще се запознае с техните концепции за разрешаване на кризите в исляма и пътищата за спасяването на арабските и мюсюлманските общества от тъмнината на религиозната догма. Ефектът от това ще е хармонизиране и съществуване съвместно с културата на модерността. Предпоставка е за обновяването и формирането на ислямска култура, съизмерима с тази на съвременния свят", посочи авторът. 

По думите му диктаторските режими в продължение на 70 години са осъществили проект, който е "унищожил обществата в държавите, след обявяването на независимостта им":

"Създадени бяха други системи за образование. Това превърна обществото в една експлозия, способна да унищожи всичко наоколо, не само себе си, а излиза и извън своята територия". 

Една от най-важните причини за написването на "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите" са новите явления, свързани с агресивния политически ислям, който е отговорен за стотици кървави терористични атентати в арабските и ислямските страни, САЩ, Европа или другаде по света, подчерта още Мохамед Халаф.

Книгата е задълбочен анализ на причините за ислямския тероризъм и отказът на мюсюлманските общности да се интегрират към европейските ценности, превръщайки се в огнища на напрежение. Това предвещава все повече религиозни конфликти, културна война и политическа поляризация, особено след възхода на крайнодесните партии.

Днес нарастващата криза в исляма, бързо се премества от Близкия изток в Европа и основна причина за това е нарастващият брой бежанци и мигранти. Всички те носят недъзите на своите пропити от религиозни догми общества, които в продължение на седем десетилетия биваха унищожавани от собствените си диктаторски режими и превръщането им в експлозиви, заредени с религиозно насилие.

"Не искам да бъда лош пророк, но, ако европейските правителства не променят законодателството и всички мигранти идват, без да бъдат проверявани, без механизми и условия за отсяване, ще се окажем в един момент в сблъсък на религии и цивилизации в самата Европа", подчерта Мохамед Халаф.

"НеПодчинение. Ислямът и рефрматорите" на издателство "Вакон" е представена на "Алея на книгата" в София, от днес до 15-и септември.

Интервюто на Снежана Иванова с Мохамед Халаф в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29