Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм
Снимка: Пламен Христов

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви. 

Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България:

"Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като дължината на черупките достига и до 20 см. Теглото най-големите е около един килограм. 

От 1998 г. до 2008 г. аз работех в терариума във Варна. Около 2000 г. при нас попаднаха първите гигантски охлюви, те оставиха потомство, по-късно при нас попаднаха още видове охлюви, този път от Нигерия. Така при приключването на дейността на терариумните животни, охлювите останаха при мен. 

Изложба на живи гигантски африкански охлюви

Последните години аз увеличих бройката им до 50 вида. Вече не ми е хоби, а ги отглеждам, защото има голям интерес към тях. Отглеждат се относително лесно, при подходяща влажност, храненето е лесно, тиквички, морков, сезонни плодове, това ядат. 

Имам около 320 кутии с около хиляди охлюви. Нося на изложбите около 20 тина вида. Те се различават като видове видимо, имаме с тигрова окраска, албиноси, тропически едри видове, някои от тях продавам за започване на отглеждане, като домашен любимец, тези, които са по-мънички, поясни за "Хоризонт" Ростислав Траянов. 



Още по темата слушайте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13