Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой надделя в дебата между Камала Харис и Доналд Тръмп?

Снимка: БТА

Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис и бившият президент Доналд Тръмп очертаха основните си различия във Филаделфия. В този първи разгорещен дебат между двамата Харис целеше да покаже визията си пред повече американци в момент, в който покачването в подкрепата за нея е в застой.

В продължилия около 90 минути по Ей Би Си, модериран от Дейвид Мюър и Линзи Дейвис, бяха засегнати теми като икономика, аборти, опазването на границата, имиджа на Америка по света.

Дебатът започна с характерни политически изказвания, но Харис успя да изнерви Тръмп към 20-ата минута от дебата като заяви, че хората, дошли на негови митинги, си тръгват от отегчение. Това видимо го извади от равновесие и той загуби фокус дори по силната за него тема за имиграцията. От своя страна Харис бе спокойна, но въпреки това на моменти в отговорите ѝ липсваше пълнота и яснота.

Модераторите оспориха неподкрепените с факти твърдения на Тръмп като изказването му, че имигранти дошли в Охайо ядат домашни любимци.

Харис заложи на тезата, че Тръмп ще играе по стари правила, а тя гледа напред. Тя изтъкна, че  каза, че гледа към бъдещето и че американците имат много неща, по които си приличат, отколкото такива, които ги различават.

Вицепрезидентът говори за хората като централна нейна цел, но опонентът ѝ попита защо не е постигнала тези цели до сега. Тръмп допълни, че Харис няма и да постигне целите си, защото вярва в неща, в които американците не вярват. Тръмп каза още, че Америка е пропадаща нация, на която и се смеят и в която много от имигрантите са престъпници.

Какви бяха акцентите, свързани с международната политика?

В един от напрегнатите момент Харис посочи, че Тръмп преговаря с терористи като даде за пример поканата му за талибаните в Кемп Дейвид, на което той отвърна, че го е направил, за да запази американски животи.

Нямаше нищо ново съществено в отговорите по международни въпроси като от Тръмп се чуха обвинения, че световната общност гледа с насмешка на администрацията на Байдън, докато Харис обвини експрезидента в подражание на авторитарни лидери.

Самата Харис досега не е посочила конкретно коя страна според нея представлява най-голямата заплаха за САЩ. Но като цяло в Белия дом наративът е, че Китай е на преден план. В миналото Харис е изразявала подкрепа за Украйна и за Тайван. Идеите ѝ за конкретна политика спрямо Израел не е ясна  - говорила е за правото на Израел да се защитава, но и е посочвала страданията на палестинците.

Снимка: БТА

За Тръмп най-голямата заплаха идва от американски политици, а не отвън. За него при отпускането на помощ за Украйна трябва да има условия - едно от които местно разследване спрямо семейството на Байдън. Позицията му за Тайван не стана ясна.

Като цяло Тръмп можеше да успее да се представи по-добре, ако залагаше да припише недостатъците на Байдън на Харис - нещо, което ще му донесе точки пред неговите съмишленици и също пред нерешилите за кого да гласуват. Плюс това трябваше да избягва персоналните нападки и да се фокусира върху визията си за управление.

Харис успя да покаже с какво се отличава от Тръмп, но не е ясно дали е изградила мост между себе си и нови съмишленици.

Какво показват проучванията?

Според в. "Вашингтон пост" средна стойност от няколко допитвания Харис води в национален план с малко, но в ключовите щати разликата между двамата е много, много малка.

След включването на Харис в кампанията за Белия дом имаше осезаемо покачване на въодушевлението при демократите и покачване в подкрепата за Харис. Резултатите ѝ бяха по-добри от тези при Байдън особено при независимите и по-младите избиратели, но въпреки това все още нямаше категорична преднина пред Тръмп. Дебатът е този момент, който може да я изкара убедително напред. Вече се чуват идеи и за втори дебат.

Дебатите освен в американските домове бяха гледани на публични места като университетски кампуси и барове.

В един от познатите като политически барове в района на Капитолия, който се казва "Ястреб и гълъб", беше пълно. Имаше опашка - което е необичайно за вторник вечер. Това е само един от многото барове с партита за гледане на дебата и специални за повода напитки.

В бара се чуха бурни аплодисменти, особено в моментите, в които Харис говори за репродуктивните права на жените.

В друг бар в района -  Union Pub - имаше кокосова напитка за Харис, заради една нейна реплика, станала емблематична, а The Orange  - за Тръмп.

Сред оживлението по баровете на Вашингтон се чуваха и разговори за това, което в крайна сметка вълнува най-вече - ще се окаже ли този дебат това, което ще мотивира нерешилите за кого да гласуват, ще разубеди ли съмишленици на един от двамата кандидати и ще изкара ли повече хора да гласуват.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на

Партията на Найджъл Фарадж е с най-голяма подкрепа, сочи социологическо проучване

"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващия резултат от последното социологическо проучване на "YouGov".  "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..

публикувано на 04.02.25 в 01:30
Доналд Тръмп

Тръмп отлага митата за Канада и Мексикo

Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава.  Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..

публикувано на 04.02.25 в 01:14

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47
Кирил Петков

Кирил Петков настоя за 100% връщане на машинния вот

Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..

публикувано на 03.02.25 в 21:42
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Брюксел, 3 февруари 2025

Генералният секретар на НАТО: Конфликтът не е само между Украйна и Русия

Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...

публикувано на 03.02.25 в 21:19
Фридрих Мерц на откриването на конгреса на ХДС - Берлин, 3 февруари 2025

В Берлин започна извънредният конгрес на ХДС

Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите?  Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..

публикувано на 03.02.25 в 20:33
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте: За Запада е най-добре да остане единен

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..

публикувано на 03.02.25 в 20:16