Рестрикциите за ползване на националните паркове стават все по-сериозни, а броят на животните, които имат право да пасат там - все по-малък. Резултатът - умиращи от глад животни.
"Аз изколих сума ти животни, погубиха се сума ти животни. Да разсипем едно такова нещо! Моята клиентела е от хиляди хора, които хранят предимно децата си, които се лекуват с нашите продукти. Животните ни са подложени на геноцид и ние не можем да им помогнем."
Така през сълзи Николай Василиев от "Дивата ферма" разказва на народните представители какво се случва в най-голямата не само у нас, но и в Европа ферма за биологично животновъдство. Причината - абсурдни правила за паша, според които само 300 крави от двехилядно стадо могат за пашуват там, където са го правили винаги. За останалите - да му мислят фермерите.
"Тези правила са невъзможни за спазване. Екологията не печели нищо. Не печелим и ние. Но те не се промениха, а се използват за бухалка срещу животновъдите."
Според Мирослав Калугеров, експерт от Министерството на околната среда и автор на тези разпоредби, проблемът се преекспонира.
Пасищата в националните паркове са около 2,5% от всички пасища в страната. 3% от говедата са пашували на територията на националните паркове през 2023 г. и около 2,8% от овцете, обяснява той.
За фермерите цитираните проценти са без значение, ако стадото им попада в тях и няма други свободни пасища. Но от МОСВ са непреклонни - спазват европейското законодателство.
За да имаме толкова голям социално-икономически проблем, който кара нашите животновъди да унищожават животните, очевидно не сме намерили баланс между екологична, икономическа и социална устойчивост, коментира Атидже Алиева-Вели, доскорошен евродепутат.
Министерството на земеделието също има възражения към правилата.
"Хиляди животни се заколиха. Ако това е цената на запазване на екосистемата, аз като министър на земеделието не съм съгласен с тази цена", подчертава министър Георги Тахов.
Емилия Тончева, юрист и бивш заместник-министър на околната среда, уточнява, че съдът е отменил годишните планове за паша за 2022 г. и за 2023 г.
"Тези разпоредби, за които МОСВ отстоява, че са законосъобразни, всъщност биват отменени от съда. Сигурна съм, че отменени ще бъдат и разпоредбите на годишните планове за паша за 2024 г. Но това ще стане догодина по това време, когато тези хора вече няма да имат животни."
"Това не е закон. Това са документи, създадени от МОСВ. В никой закон не пише такива неща. Това е базирано на доклади, до голяма степен поръчвани от МОСВ. За 2022 и 2023 плановете за паша са паднали в съда. Какво още трябва да се случи, за да разбере МОСВ, че този подход очевидно не работи", отправя критики и председателят на комисията по земеделие в парламента Иван Иванов.
"Това не са директиви. Това са човешки съдби", изтъква депутатът от ИТН Драгомир Петров. Той посочва, че никой не разбира с какво пречат кравите в планината и цитира и информация от края на август тази година.
"80 доброволци свалиха 6 тона отпадък от НП "Рила" – пластмаса, метал, стари ламарини, азбест, стари електроуреди. И изведнъж пашуващите животни са проблемът. Пашуващите животни пречат на туристите. Те ще изпасат тревата, ще препасат, каквото и да значи този термин. Ще я изпасат заедно с пръстта и корените. Явно е някаква нова порода. Сега нещо са освирепели."
"2025 г. ще са в същата хипотеза. Това категорично не е приемливо. Категорично питаме – има ли бърза писта за промяна? Не може един акт да е вовеки веков вечен и да няма процедура, по която може да се промени", коментира Десислава Танева от ГЕРБ.
Депутатите решиха, че до края на другата седмица двете министерства трябва да създадат работна група.
"Най-лесното решение – още следващата седмица гласуваме решение на НС, което ще ви задължи и двете министерства със силата на закон", декларира Иван Иванов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..