Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Димитров - Между "Гласът на България" и операционната

2
Пламен Димитров

"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров участник в "Гласът на България".

"Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера, така се запалва искрата, тръгва от някъде - казано накратко - някаква магия се създава, допълни още той.

С впечатляващото си сценично присъствие и автентичен стил, той не само се хареса на публиката на големите музикални формати, но и продължава да твори и изненадва с нови проекти.

През тази година участва в турнето "Present-Day Troubadours", което събира бардове и поети с китара в една инициатива, каквато отдавна не сме виждали в България. В ефира на предаването той обясни значението на подобни събития за развитието на българската музикална сцена и по-конкретно за популяризирането на българските текстове за песни. 

"За мен е много важно да се пее на български език, хубаво е, ако можеш да пееш на чужд език, но по конкурсите на Поетите с китара, е да пееш на бълагрски език, със смислен текст и качествено съдържание, каза още Пламен Димитров.

Участва в миналогодишния сезон на "Гласът на България", като негов мастър беше Иван Лечев. Като човек с чувство за хумор и уникален музикален стил, Пламен Димитров се стреми да запазите автентичността си в една музикална индустрия, която често налага стандарти и ограничения.

Пламен Димитров

Участва в театрални проекти и мюзикъли като актьор, вокалист и инструменталист. Въпреки че е посветен на музиката и театъра, работи и в сърдечна операционна като перфузионист.

"Вдъхновението ми идва най-често от самото изкуство - хубава песен, хубав стих, дори нещо от ежедневието, проблем, който ме кара да замисля защо и как, може да създаде нова песен.

Създавам и песни, свързани с природата. Но работя и в сърдечна операционна като перфузионист и това е много отговорна работа. Около мен в живота ми винаги е имало болни хора и реших, че трябва да се посветя и на това.

Работата ми означава заместващо кръвообръщение или нещо като временно изкуствено сърце. Има съвременна апаратура и когато се правят операции при смяна на сърдечна класа, или дисекация на възходяща аорта, няма как това да стане без апаратурата машина сърце-бял дроб.

Това е работа в екип, има чуваемост, не си сам, трудно е, отговорно е, но има координация и това е най-важвото, поясни още Димитров.

"Връзка между сърцето като орган и музиката има ли - сега като се замисля, в християнското учение човек е цялостен - и душата и сърцето - има връзка между тях, тоест, ако музиката е душа, има връзка, допълни Димитров.

Пред слушателите на нощния блок той разказа как успява да съчетае тази високотехнологична и отговорна професия с артистичния си живот. И как работата му в сърдечна операционна е свързана със спасяване на човешки животи. За връзката между сърцето в буквалния смисъл и музиката като символ на емоциите и живота.


Още по темата слушайте в звуквия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43