Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

| обновено на 13.09.24 в 14:37
Любомир Пипков
Снимка: musicabulgara.com

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков. 

В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути, отредени в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче", затова ще ви припомня неговите хорови творби - шедьоври в нашата музика. 

Пипков беше ненадминат майстор на хоровата песен - той съчета традициите на първото поколение наши композитори със съвременното светоусещане. И ще си призная защо се спирам точно на тази област от творчеството му: безкрайно харесвам хоровите му песни и благодарение на тях аз оцених красотата на музиката и станах музикант. И ще поясня - през 1946 г. беше създаден детският хор „Бодра смяна“ и аз бях една от първите участнички. В началото учехме така наречените масови песни, бяха много популярни тогава, след това започнахме да разучаваме класически хоров репертоар. 

Една от първите песни беше „Жълта пеперуда“ на Любомир Пипков. Диригентът ни Бончо Бочев беше невероятен разказвач - той ни описа красивата пасторална картина и трагедията в тази песен. Какво сме разбирали, 7-8 годишни деца, от смъртта, от това “Милка млада да загине“ в текста на песента... Съчетанието на думите на Бочев и музиката на Пипков е останало в душата ми и до днес и то ме накара да обичам безкрайно музиката. Същото се повтори с всички хористи и при разучаването по-късно на „Нани ми, нани, Дамянчо“ от Пипков - въздействаше красотата на музиката и трагичния текст, прекрасното соло и тъжните припеви на хора. Така повечето от нас, хористите, започнаха да ценят музиката и нейните възможности да въздейства, да вълнува. 

В областта на хоровата музика а капела Пипков е създал 25 опуса. Сред най-популярните му песни са „Пролетен вятър“, „На нивата“, “Царевица ранна“, “Чудното хоро“, последните му цикли „Четири мадригала“ и „Приглушени песни“. Вероятно сте ги чували в концертите на любителските ни състави преди години.

В Златния фонд е запазено изказване на Любомир Пипков за хоровата му музика - запис от 1969 г. Чуйте в звуковия файл думите на композитора и изпълнение на хор "Бодра смяна" с диригент Бончо Бочев от онзи период.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41