Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Марк Шанахан: Съвместното посещение на Блинкън и Лами в Киев е демонстрация за обединената сила на Запада

"Съединените щати никога няма да изпратят свои подразделения да воюват в Украйна"

| Интервю
Антъни Блинкън и Дейвид Лами в Киев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Срещата на американския президент Джо Байдън и британския премиер Киър Стармър снощи в Белия дом беше очаквана със засилен интерес предвид предупреждението на руския президент Владимир Путин, че ако дадат зелена светлина на Украйна да обстрелва страната му с далекобойни и високоточни ракети, ще вкарат не само Съединените щати и Великобритания във война с Русия, а целия Запад.

За евентуално такова решение и възможните последствия от него коментира и Велизар Шаламанов.

А кореспондентът ни в Лондон Веселин Паунов изследва срещата Байдън-Стармър в по-различен аспект - предвид и съвместното посещение в Киев на държавния секретар Антъни Блинкън и на външния министър Дейвид Лами, и новите санкции срещу Иран за доставките на балистични ракети за Русия - очевидното позициониране на новото британско правителство като водещ съюзник на Вашингтон от нашата страна на Атлантика.

Визитата на  Антъни Блинкън и Дейвид Лами в Киев коментира професор Марк Шанахан, преподавател по международни отношения в университета в Съри в интервю пред БНР.

- Може ли да се каже, че позападналите "специални британско-американски отношения" се възраждат при наличието на големия общ враг в лицето на Владимир Путин?

Мисля, че да, макар и т.нар. специални отношения между Обединеното кралство и Съединените щати да битуват предимно във въображението на британските медии. Във Вашингтон едва ли гледат на отношенията си с Великобритания като на по-специални, отколкото на тези с Европейския съюз или с Израел, или с който и да било друг техен стратегически партньор. Винаги обаче е имало близки отношения по отношение на сигурността, отбраната и разузнаването и това няма да се промени, особено в оперативен план.

В конкретния случай - с подкрепата за Украйна и съответно заради общия враг в лицето на путинова Русия - САЩ и Великобритания се сближават още повече. В Европейския съюз същевременно има известни проблеми с единството за подкрепата за Зеленски, особено за военните доставки, които да му помогнат да брани Украйна. Но Великобритания е извън тези спорове и това й е от полза в отношенията с Америка. Още от времето на Борис Джонсън - преди няколко премиери - Обединеното кралство е непоклатимо в подкрепата си за Украйна. Америка на Байдън също - за разлика от времето на Тръмп - стои твърдо зад Зеленски. И съвместното посещение на първите дипломати Блинкън и Лами е поредна демонстрация за обединената сила на Запада.

-Медиите наблегнаха на факта, че за първи път за последните 10 години, външни министри на САЩ и на Обединеното кралство правят съвместно посещение в чужбина. Какво се крие зад този акт, какво бе постигнато с това?

Това е много важно лично за Дейвид Лами - новия британски външен министър - защото е част от утвърждаването му на международната сцена. Но и защото е част от обръщането на страницата след 14-годишното управление на Консервативната партия. Великобритания несъмнено загуби до известна степен тежест на международната сцена след Брекзит и вече 7 години търси новото си място в световния ред. Дейвид Лами очевидно иска светът да гледа на нас като на силен и активен играч, което предполага и връщане на част от загубеното доверие, от страна на Европейския съюз, с решаване на пост Брекзит проблеми като тези в търговията и за имиграцията.

По отношение на съюзничеството със Съединените щати целта на Лами е да покаже на американците, които може и да изберат Доналд Тръмп през ноември, колко жизнено важно е да продължаваме да имаме НАТО срещу путинова Русия. Някои страни членки все още не увеличават разходите си за отбрана над 2 процента от брутния вътрешен продукт. Обединеното кралство обаче се стреми да бъде лидер по този показател в Европа. И защо не и да поведе Европа, заедно със Съединените щати, в мисията за запазване на силата и целенасочеността на НАТО.

Британците бяха нещо като пионери в подкрепата за Украйна, а САЩ като че ли реагират по-бавно и предпазливо. И сега изглежда, че британците са готови да дадат разрешение за използване на ракети "Сторм шедоу" за поразяване на мишени дълбоко в руска територия, но като че ли се изчаква Джо Байдън да реагира. Какво възпира Байдън от подобно решение?

Байдън е предпазлив по въпроса за Украйна и изобщо във външната си политика заради предстоящите през ноември избори, макар и вече да не е кандидат за втори мандат. В американския Конгрес консенсусът за подкрепа на Украйна и на финансирането й е крехък. Ако Тръмп спечели, Америка вероятно отново ще се самоизолира. Ясно е, че Байдън не иска това да се случи. Но в разгара на предизборната кампания - (за да не навреди на новия кандидат от своята Демократическа партия) - той ще трябва да балансира между интересите на "ястребите", които настояват за активно военно присъствие на Съединените щати на глобалната арена, на "гълъбите", които не са никак малко, и на изолационалистите, искайкит Америка да страни от каквито и да било чужди войни.

Съединените щати никога няма да изпратят свои подразделения да воюват в Украйна, но могат да окажат огромна подкрепа, за да гарантират, че Зеленски няма да загуби. Байдън действа на "стратосферно геополитическо ниво" и се страхува от ескалация. Иска да избегне какъвто и да било риск от Трета световна война и ядрен конфликт. Великобритания може и да e доста ентусиазирана по въпроса, но в края на краищата ще се съобрази с решението на Съединените щати. Не на последно място, защото защитата ни от ядрено нападение зависи от тях.

-Работи ли политиката на санкции срещу Русия, защото видяхме и през тази седмица Великобритания да налага забрана на още руски кораби от т.нар. сенчест флот, който успешно продължава да заобикаля ембаргото и да доставя петрол по цял свят?

Санкциите са като гевгир. Няма да сработят напълно, ако не бъдат запушени всички дупки. Но това изисква единно международно усилие. Едва ли Москва сега е особено привлекателно място за живеене по отношение на достъпа до всички необходими стоки. Но ситуацията не е като през Първата световна война, когато всички са опрели до купонната система. Погледнете към Китай и към Индия - те са и входна, и изходна врата за доставки за и от Русия, помагайки й по този начин да продължава да воюва. А да не говорим за Иран и Северна Корея, които дори не крият, че доставят оръжия на Русия.

-Обратно към "специалните отношения"... Срещата на Блинкън и Лами в Лондон беше предшествана от още една съвместна британско-американска изява. Ръководителите на МИ6 и на ЦРУ - Ричард Мур и Бил Бърнс - говориха пред вестник "Файненшъл таймс" заедно за - както я нарекоха - "безразсъдна руска кампания на саботажи в цяла Европа", за заплахата за световния ред...?

Тук специалните отношения са по-широкомащабни. Те включват и Канада, Австралия и Нова Зеландия - разузнавателната общност "5 очи", чиито усилия - огромна част от тях - сега са насочени срещу руската киберзаплаха. Тъкмо с хакерство и саботажи борави Русия в конфликта си със Запада. И всичко е уязвимо - от национални здравни системи до персонални банкови сметки.

Според мен директорите на ЦРУ и на МИ6 са посветили огромната част от разговора си на това, как да противодействаме на това предизвикателство. Защото руснаците доказват, че са много вещи в това, а също и китайците. Една от най-важните задачи е да се избегне компрометиране на американските избори, както вече се е случвало в недалечното минало.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев: България няма никакво отношение към производството и преминаването на взривените в Ливан и Сирия пейджъри

България няма никакво отношение към производството и преминаването на пейджърите, взривени в Ливан и Сирия. Това каза служебният премиер Димитър Главчев. Той припомни изявлението на ДАНС и още институции, което отрича страната ни да има отношение към взривовете на комуникационни устройства в Ливан и Сирия. Главчев не очаква проблеми за..

публикувано на 20.09.24 в 14:57
Борис Березовски

Полските власти са арестували бившия адвокат на покойния руски олигарх Борис Березовски

Полските власти са арестували бившия адвокат на покойния руски олигарх Борис Березовски като част от разследване, свързано с атаки срещу руски опозиционери, съобщи полско радио. За ареста на адвоката, идентифициран от прокурорите само като Анатолий Б., беше съобщено по-рано от независими руски медии. Говорител на Националната прокуратура..

публикувано на 20.09.24 в 14:35

Повече от 70 000 души, воюващи в руската армия, са загинали в Украйна

Повече от 70 000 души, воюващи в руската армия, са загинали в Украйна според данни, анализирани от Би Би Си. Руската служба на Би Би Си и независимият уебсайт Mediazona съобщават, че всеки ден имената на загиналите в Украйна, техните некролози и снимки от погребенията им, се публикуват в медиите и социалните мрежи в цяла Русия.  Те са..

публикувано на 20.09.24 в 14:29
Земеделският министър Георги Тахов

Министър Тахов: Осигурени са над 300 млн. лв. за втория транш по т.нар. "украинска помощ"

Министерството на финансите е осигурило над 300 млн. лева за втория транш по т. нар. "украинска помощ", съобщи министърът на земеделието Георги Тахов.  Средствата ще бъдат изплатени на земеделските производители, въпреки че не бяха заложени в държавния бюджет за тази година. Съгласно споразумението, което земеделците сключиха с..

публикувано на 20.09.24 в 14:28

В централата на ДПС продължават консултациите за подреждане на листите на коалицията около Ахмед Доган

В централата на ДПС продължават консултациите за подреждане на листите на коалицията, в която участва фракцията, лоялни на почетния председател Ахмед Доган. В разговорите участват самият Доган и представители на областните структури на партията. Ахмед Доган пристигна в централата малко преди 12.00 ч. и беше посрещнат със скандирания ДПС от..

публикувано на 20.09.24 в 14:23

Шарл Мишел: Днес РСМ има истинска възможност да напредне по пътя към ЕС

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова днес Република Северна Македония да спазва поетите задължения, да прилага правно обвързващите споразумения и да продължи с решимост реформите по пътя към ЕС.  Той написа това послание в социалната мрежа "Х" след вчерашната си закрита среща с премиера на Северна Македония Християн Мицкоски, съобщава..

публикувано на 20.09.24 в 14:17
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Тодор Галунов: Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността

Политиците в хода на тази предизборна кампанията трябва да престанат с резките изказвания с кого не биха се коалирали, защото по-късно много трудно се преминават тези червени линии.   Това препоръча от ефира на БНР политологът проф. Тодор Галунов. По думите му вероятно за пръв път сме изправени пред вариант да направим парламента още..

публикувано на 20.09.24 в 14:13