Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са успокоение за родителите"

Диян Стаматов се надява на по-високи учителски заплати и на система за измерване на качеството

"Да има по-малко политика в нашето образование"

| Интервю
Диян Стаматов
Снимка: БТА

Силно се надявам, че следващата календарна година ще започне с едно съчетание между добро увеличение на заплатите на учителите и възможност за въвеждане на система за измерване на качеството. Това заяви пред БНР Диян Стаматов, директор на столичното 119 - то училище и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.

"Бих си пожелал също да има по-малко политика в нашето образование и повече сериозни и отговорни управляващи".

Всичко е готово за началото на учебната година, посочи той в предаването "Неделя 150". 

"Нормално е в началото ѝ да има известен недостиг на учители. Сега е времето, когато те се назначават. Но не е нормално тази тенденция да върви с години и по ключови предмети. Образователното министерство трябва да направи необходимото, за да бъде разрешен този проблем.

В нашето общество много успешно беше наложена нагласата, че учителските заплати са много високи. Истината е обаче, че един млад учител в момента получава 1850 лева бруто, а след удръжките заплатата, която получава, е около 1500 лева". 

Той коментира промените в Закона за училищното и предучилщното образование, с които беше въведена забрана на ЛГБТИ пропагандата в учебните заведения. 

"Вкараха образованието в политическата си надпревара с тази промяна. Тя не беше първостепенна и няма да промени образователния процес. В момента създава известни притеснения и проблеми. За пореден път показват с колко маловажни неща се занимават в своето предизборно подготвяне". 

Опитът на всички управляващи образованието през последните години да се промени учебното съдържание чрез учебните планове и програми засега не се получава, отчете той.

"Само опит и дебат, без реални стъпки. Аз не виждам светлина в този тунел през следващите месеци, даже и година. Волята на управляващите в този момент е насочена в други плоскости.

Много неща би трябвало да се променят. Кризата около Covid, а след това и нашата политическа обстановка доведоха до продължаващо изоставане в сферата на образованието по отношение на европейските образователни политики". 

Много време може би трябва да мине, за да се възстанови онова уважение, отношение и респект към учителя, както и националното отношение към образованието, смята още Диян Стаматов.

За да се забранят телефоните в училище, действията на учителите и на родителите трябва да бъде насочени в една посока, вярва директорът на 119-то училище. 

"Те в момента са в различна. Целият ангажимент се прехвърля само на учителите и училището. На много места има образователни ресурси, които биха могли да се използват в рамките на часа с телефоните. За съжаление, в повечето случаи телефоните пречат на концентрацията. Ако се въведе национална забрана, тя няма да се  спазва по никакъв начин и ще имаме отново двойни стандарти". 

Стаматов смята, че биха могли да се предприемат стъпки по отношение на НВО след седми клас, "за да се преодолее ежедневната необходимост от частни уроци". 

"Едното е да се премахне тази изключителна важност на изпита в седми клас, като той бъде даден няколко пъти – така, както е във висшите учебни заведения. Втората възможност е да се премахне тази изключително голяма висота само на двата предмета – български и математика, което води до неглижиране на всички останали. Третата е да се намери по-силно доверие към учителя.

До голяма степен изпитите през последните години показват,  че частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са известно успокоение за родителите". 

В България продължава да има няколко групи хора по отношение на възприемането на образованието като ценност, обясни Стаматов.

"Едната са тези, за които е много висока ценност. Другата обаче става все по-голяма и за нея образованието не е такава. За тази група пътят е как да се мине метър. Тя представлява сериозен проблем в перспектива". 

Призивът да не се подаряват цветя за първия учебен ден показва "едно ниско битово отношение към образованието и  към учителя", обясни още директорът на 119-то училище. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение чрез инициативата "Мото Коледа"

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение и рехабилитация. Парите са доброволни дарения, събрани от плевенските мотористи чрез инициативата "Мото Коледа". Общата сума възлиза на 41 хиляди лева. Инициативата "Мото Коледа" набира все повече приятели в региона, доказателство са даренията през 2024 –та година, направени по време..

публикувано на 11.02.25 в 18:57
Газа, 1 ноември 2024 г.

Според ООН за възстановяването на Газа ще са необходими 53 млрд. долара

Най-малко 53 милиарда долара ще бъдат необходими за възстановяването на ивицата Газа, се казва в доклад на ООН за последиците от 15-месечната война между Израел и "Хамас", цитиран от АФП. Авторите на доклада подчертават, че за да започне процесът на възстановяване, е нужно да бъдат установени система за сигурност и "политическа рамка", които да..

публикувано на 11.02.25 в 18:56
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че ще предложи на Русия размяна на територии

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че ще предложи да размени земя, която украински военни контролират в руската област Курск в замяна на украинска територия, която Русия в момента е окупирала - ако се проведат преговори.  "Ще разменим една територия за друга", е заявил Зеленски в интервю за британския вестник "Гардиън", без да уточнява кои..

публикувано на 11.02.25 в 18:43
Кметицата на Троян Донка Михайлова и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов откриха Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция  в троянското село Добродан

Гуцанов: Индексирането на пенсиите ще продължи по швейцарското правило

Индексирането на пенсиите  ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5% "Тъй..

публикувано на 11.02.25 в 18:24
Доброволци почистват калта от улиците в Пайпорта, натрупана при наводненията, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията във Валенсия. Мигрантите, които пребивават временно или незаконно, ще получат възможност да работят легално в рамките на една година. Решението има за цел да улесни удължаването и предоставянето на разрешителни за чужденците, които са живели или работили в засегнатите..

публикувано на 11.02.25 в 18:17

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата срещу фирмата - доставчик на 9 тролея, част от транспортната схема в града. Те бяха доставени през лятото на 2021 година с финансиране по ОП "Околна среда" по проект за модернизиране на обществения транспорт в града. След дългогодишни опити да се намерят средства за..

публикувано на 11.02.25 в 18:14

НС окончателно решава за реакторите на АЕЦ "Белене" след доклад на министъра на енергетиката

Днес парламентът на Украйна разреши на украинската компания "Енергоатом" да закупи от България двата атомни реактора от АЕЦ "Белене".  Киев се надява да придобие оборудването, за да удвои броя на реакторите в атомната си централа в Хмелницка област. Решението беше взето с голямо мнозинство във Върховната Рада в Киев.  Украинските депутати обаче..

публикувано на 11.02.25 в 17:59