Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Димитров: Заради митичния капацитет не можем да отворим специалност "Киберсигурност" в УНСС

| Интервю
Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС
Снимка: Адриана Киселинчева

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) иска, но не може да открие нова, необходима и търсена, специалност - киберсигурност и управление на киберсигурност.

Това сподели ректорът проф. Димитър Димитров в интервю пред БНР. 

УНСС не успява да получи зелена светлина и във втората нова специалност – "педагогика в информатиката".

"Проблем е капацитетът, който се измерва общо в страната. Имате, например, в информатиката 10 специалности, същото е и в педагогиката - учители по икономика, физическо и т.н. А такова обучение, каквото ние искаме в педагогиката, няма никъде. Нашите усилия засега са напразни, говорейки с няколко министри на МОН и представители на Агенцията по акредитация и оценяване, която разрешава новите специалности", разказа проф. Димитров в предаването "12+3".

И обясни, че от УНСС са предложили текст, за да влезе с постановление на МС, който всяка година разглежда Националната карта за висше образование. 

Проф. Димитров е оптимист, защото все още има шанс - "при аргументирано искане може да се получи, защото този митичен капацитет не е запълнен".

За тази специалност - киберсигурност и управление, УНСС има няколко писма за подкрепа от МВР, МО и МЕУ и в тях се потвърждава, че се нуждаят от специалисти. Подкрепа има и от 50 бизнес организации.

"Надявам се на обществена подкрепа в тази посока, защото проблемът с киберсигурността и педагогиката е сериозен. МО и МВР откриват център за киберсигурност, бизнес агенции казват – "дайте ни квалифицирани хора". На САЩ им трябват 4 млн. специалисти, обучени по проблемите на киберсигурност и управление", посочи проф. Димитров.

Според ректора на УНСС 98% от студентите, завършили университета, намират реализация на пазара на труда. Най-търсените специалности са маркетинг, финанси, счетоводство, МИО, логистика. В УНСС имат около 30 бакалавърски и около 100 магистърски специалности. 

Той посочи, че у нас има над 50 университета, но класическите си остават Софийският, Пловдивският и Великотърновският, "новите, които се опитват да излязат извън специализацията си, не са успешни". 

"Икономика се учи на много места, но бизнесът оценява откъде идват качествените хора".

Тази година УНСС е записал нов рекорд по кандидат-студенти – 7000, а са приети 5000.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33

Жълт код за валежи в 13 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42