В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база.
Как звучи и как изглежда ледения континент, споделя Марина Великова, музикален редактор в БНР – програма "Хоризонт", която през тази година участва за първи път в българската експедиция.
Ние, българите обичаме да се сравняваме с другите. Какво показва това сравнение, там на остров Ливингстън, разказва доц. инж. Борис Цанков.
Неговото мнение допълва колегата му доц. Борислав Александров, който е член на Българския антарктически институт и от 25 години работи за българската кауза там.
Сега нека чуем и какво сподели доц. Любомир Кендеров от Биологическия факултет на СУ "Климент Охридски":
За едно от най-любопитните и непознати кътчета, способни да предизвикат възхищение, очаквания и обич – Антарктика ви разказвах в пет поредни радиоенциклопедии.
Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..